Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Afrykańskie kleszcze – fakty i mity! Czy musimy się obawiać?

kleszcze afrykańskie
źródło: Canva.com

Kleszcze stanowią dla wędkarzy poważne zagrożenie, kiedy spędzają oni wiele godzin w zaroślach i wysokiej trawie. To właśnie tam te pasożyty są najbardziej aktywne. Ukąszenia kleszczy mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Choroby te mogą mieć długotrwałe i poważne skutki zdrowotne. Ostatnio pojawiają się także doniesienia o tym, że pojawiły się u nas kleszcze afrykańskie, które są nowym zagrożeniem w naszym klimacie.

Afrykańskie kleszcze zwane „Monster tick” – cechy charakterystyczne

Kleszcze wędrowne afrykańskie, należące do gatunku Hyalomma:

  • Osiągają imponujące rozmiary, sięgając nawet do 5 cm długości i 3 cm szerokości.
  • Charakteryzują się prążkowanymi odnóżami w odcieniach kości słoniowej.
  • Ubarwienie tych kleszczy obejmuje różnorodność od rudobrązowego aż po głęboki czarny.
  • Są najbardziej aktywne od czerwca do października.
afrykańskie kleszcze
Źródło: fanpage CafeNauka (https://www.facebook.com/cafenauka/)

„Ten kleszcz nie był dotąd spotykany w Europie!” – MIT

Afrykańskie kleszcze nie są nowym zjawiskiem w Europie. Choć preferuje cieplejsze i suchsze środowiska, takie jak afrykańskie sawanny czy stepy Azji, jego obecność na naszym kontynencie odnotowano już kilka lat temu. W Polsce pojawił się prawdopodobnie niedawno, stąd zwiększona liczba doniesień na jego temat. Jak te kleszcze dostają się do Europy? Najczęściej za pośrednictwem migrujących ptaków. Kleszcze te potrafią żerować na swoich żywicielach nawet przez miesiąc, co umożliwia im pokonywanie dużych odległości.

Ich populacja w Europie rośnie! – FAKT

Do tej pory afrykańskie odmiany kleszczy miały trudności z przetrwaniem w europejskich warunkach. Obfite opady i niższe temperatury jesienią skutecznie ograniczały ich populacje. Jednak zmieniający się klimat zwiększa ich szanse na przetrwanie. Szybko postępujące zmiany klimatyczne sprzyjają ich rozprzestrzenianiu się. Prognozy wskazują, że do 2040 roku obszar występowania tych kleszczy może rozszerzyć się nawet na Europę Północną. W ostatnich latach odnotowano ich obecność m.in. w Niemczech, na Słowacji i w Szwecji. Najczęściej znajdowano je na zwierzętach takich jak konie, krowy, psy.

Afrykańskie kleszcze – inna metodologia prowadzenia łowów – FAKT

Afrykańskie kleszcze wyróżniają się zupełnie innym podejściem do zdobywania żywicieli w porównaniu do naszych rodzimych gatunków, takich jak Ixodes ricinus. Podczas gdy nasze lokalne kleszcze zazwyczaj czekają w jednym miejscu na swoją ofiarę, afrykańskie kleszcze są aktywnymi łowcami. Zamiast biernie czekać, reagują na wibracje, zapach, ciepło oraz zwiększone stężenie dwutlenku węgla – sygnały świadczące o obecności potencjalnego żywiciela. Gdy tylko wyczują te bodźce, natychmiast ruszają w pościg.

rodzime kleszcze
Powyżej przedstawiamy kleszcze z gatunku Ixodes ricinus, które znamy w Polsce. źródło: Canva.com

Afrykańskie kleszcze przenoszą groźne choroby – FAKT

Afrykańskie kleszcze stanowią poważne zagrożenie, ponieważ mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób, w tym krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną. Ta choroba ma wysoką śmiertelność sięgającą 60%, a dostępne metody leczenia ograniczają się jedynie do łagodzenia objawów. Najbardziej niebezpieczna faza choroby, to etap krwotoczny, w którym na skórze pojawiają się krwawe wybroczyny, a stan chorego gwałtownie się pogarsza. Przetrwanie tej fazy prowadzi do okresu rekonwalescencji.

Należy unikać aktywności na łonie natury – ZDECYDOWANIE MIT

W ostatnich latach nadmiar informacji o kleszczach spowodował wzrost obaw związanych ze spędzaniem czasu na łonie natury. Nie pozwólmy, by te obawy ograniczały naszą aktywność na świeżym powietrzu. Chociaż problemy związane z kleszczami są istotne, często są one przesadnie nagłaśniane i powiększane. Często prowadzi to nawet do problemów psychicznych. Dlatego nie unikajmy, ale obserwujmy – siebie, innych, naszych zwierząt. To skuteczna metoda, aby szybko wykryć obecność intruza. Pamiętajmy o tym, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest po prostu dobre dla naszego zdrowia.

Narodowe Kleszczobranie – i Ty możesz walczyć z intruzami!

Jeśli zdarzy ci się natknąć na kleszcza-giganta, albo masz podejrzenia, że właśnie stoisz twarzą w twarz z tym imponującym, choć nieco przerażającym, stworzeniem, masz szansę stać się bohaterem w walce o zdrowie publiczne! Dołącz do innowacyjnej inicjatywy – Narodowego Kleszczobrania! Link ze szczegółowymi informacjami znajdziesz tutaj: https://www.narodowekleszczobranie.pl/pl.

Celem wspomnianego projektu jest zbadanie i zmapowanie występowania kleszczy Hyalomma, popularnie zwanych ‘Monster ticks’, w Polsce.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.