Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

7 Kwietnia – Międzynarodowy Dzień Bobra. W jaki sposób Bobry Pomagają Wędkarzom?

7 Kwietnia - Międzynarodowy Dzień Bobra. W jaki sposób Bobry Pomagają Wędkarzom?
7 Kwietnia, dzień bobra. (Źródło: Canva Pro)

Bóbr nie jest pierwszym zwierzęciem, które przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o wędkarstwie. Jest jednak faktem, że te zwierzęta mają kolosalny wpływ na wodny ekosystem. Środowisko wodne jest też i naszym, wędkarskim domem. W niniejszym artykule postaram się przedstawić bobra od nieco innej strony. 

Kilka faktów na dzień bobry…

Żyjący na naszych terenach bóbr europejski to największy gryzoń na kontynencie.  Masa jego ciała dochodzi do 30 kg, a dorosłe osobniki osiągają nieco ponad metr długości. W tym niewielkim ciele kryje się jednak mnóstwo godnych podziwu cech. Bóbr jest znakomitym pływakiem, który pod wodą może spędzić do 15 minut. Zna się na architekturze i jest wierny tylko jednej wybrance swojego swojego serca. Osobowość bobra jest raczej introwertyczna. Świadczy o tym znajdujące się pod wodą wejście do żeremia, które sugeruje, że ten gryzoń nie przepada za niezapowiedzianymi gośćmi. Natomiast o jego skrytości świadczy fakt, że na żer wychodzi głównie nocą lub o zmierzchu. 

Niezwykły talent do przekształcania terenu sprawia, że bobry poprawiają warunki do uprawiania wędkarstwa. Oto kilka przykładów:

  • Tworzą nowe zbiorniki. Tamy, które na rzekach budują bobry, sprzyjają powstawaniu nowych zbiorników wodnych, które są doskonałymi siedliskami dla ryb. Stabilna temperatura wody oraz obecność okrywy roślinnej zapewniają rybom odpowiednią ochronę i służą jako miejsce na tarło.
  • Poprawiają jakość wody. Rozlewiska, które powstają dzięki tamom zatrzymują także duże ilości osadu. To sprawia, że woda staje się jaśniejsza i czystsza, co wpływa korzystnie na siedliska ryb. 
  • Tworzą naturalne przystanie. Dzięki tamom, w okolicy powstają naturalne przystanie. Oznacza to, że pojawiają się miejsca, do których można przycumować łodzie. Daje to nam możliwość wędkowania na niedostępnych wcześniej łowiskach.
  • Pomagają rybom w migracji. Tworząc tamy, zmieniają bieg rzek i kanałów, co bardzo pozytywnie wpływa na migrację ryb. Bobry sprawiają też, że woda zaczyna przepływać w różnych kierunkach. Dzięki temu, mamy możliwość określenia miejsca, w którym mogą przebywać ciekawe do złowienia okazy.

Podsumowując, bobry są niezwykle ważnym elementem środowiska naturalnego. Ich praca budowlana pozytywnie wpływa na zasoby wody w regionach, w których żyją. Pamiętajmy o konieczności ochrony tych ssaków oraz ich ekosystemów, by zapewnić dalszy rozwój ich populacji i utrzymanie równowagi biologicznej w przyrodzie.

Zamiast myśleć o bobrach jako o przeszkodzie, powinniśmy spojrzeć na te zwierzęta jako na pomocników wędkarzy.

Bóbr (Źródło: Getty Images+Canva Pro)

Ciekawostki na bobranoc…

  • Najdłuższa na świecie, zbudowana przez bobry tama znajduje się w stanie Alberta w Kanadzie. Konstrukcja ma imponujące 850 metrów długości.
  • Bóbr to nie tylko świetny budowniczy. “Dostarczając” kastoreum, ten rezolutny gryzoń od dziesięcioleci ma swój wkład w przemysł cukierniczy i perfumeryjny. Zatem, gdy następnym razem, podczas majowego spaceru będziemy rozkoszować się waniliowymi lodami, pomyślmy sobie ciepło o tym żyjącym pod stertą mokrych gałęzi, nieśmiałym stworzeniu.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.