Aktualności

Sortuj od:
Rzeka złocistych jazi - Wkra

Jeżeli marzy Wam się medal od redakcji „Wędkarskiego Świata” za złowienie rekordowej ryby, to najlepiej właśnie teraz ruszyć nad Wkrę i po prostu złowić swojego pierwszego medalowego jazia. Zaręczam, że wiosenne jazie z Wkry wpiszecie na stałe do swojego wędkarskiego kalendarza. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2016-04-02
Łowienie wędką nasadową z zestawem skróconym w wodzie stojącej - lądowanie ryby

Ostatnim fragmentem holu ryby jest lądowanie jej na brzeg. Można to robić różnymi technikami, w zależności od mocy sprzętu i wielkości ryby.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2016-04-01
Wędkarze jak Indianie? ZG PZW wydzieli nam rezerwaty?

„28 kwietnia 2015 roku nasza petycja STOP SIECIOM w PZW podpisana przez 8188 wędkarzy trafiła na biurko prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego Dionizego Ziemieckiego. Prezes nie udzielił na nią żadnej odpowiedzi (…)."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-03-31
Ta ryba ma 90 proc. genów podobnych do genów człowieka!

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie hoduje rybę o nazwie danio pręgowany (zebrafish), której 90 procent genomu jest podobne do ludzkiego. Dzięki temu na rybie można testować leki przeznaczone dla ludzi i sprawdzać, jak przebiegają choroby genetyczne, degeneracja układu nerwowego czy choroby nowotworowe.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-03-31
Za kleniem na dużą wodę

"W poprzednim numerze podpowiedziałem Wam, jak przygotować się do wczesnowiosennego kleniowego spaceru nad niewielką rzeką. W tym odcinku również zajmę się białymi drapieżnikami, jednak tym razem chciałbym pomóc odnaleźć się Wam nad większą rzeką, w cieplejszych porach roku, gdy ryby zajmują trochę inne miejsca niż na przedwiośniu."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-03-30
Mocowanie przynęt do haczyka

Większość przynęt wędkarskich zakłada się albo nawleka na haczyk. Zdarzają się jednak przynęty, które lepiej w inny sposób przymocować do haczyka. Dotyczy to przede wszystkim przynęt zbyt twardych, aby udało się je nadziać na hak bez ich uszkodzenia, ale nie tylko. 

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2016-03-29
Wędka muchowa

Jeżeli ktoś chce mieć jedną uniwersalną muchówkę, to zdecydowanie doradzam kij o długości 9 stóp (2,74 m) do linki 5. Takim sprzętem poradzimy sobie właściwie w każdej sytuacji i na każdym łowisku. 

Autor: Adam Sikora dodano: 2016-03-28
Nocny garbik

Są miejsca w rzece, które żyją własnym życiem, a to oznacza, że wszystko, co wędkarza na nich spotyka, jest unikatowe i nie pasuje do schematu. Korzystając z tego, że mamy kwiecień, więc  pływać za bardzo nie ma po czym i za czym, dla złapania oddechu przed majowym łowieniem na przykosach przedstawię Wam takie miejsce, które wymagało indywidualnego podejścia i darzyło pięknymi rybami.

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-03-27
Wesołych Świąt Wielkanocy!

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny

i wśród przyjaciół oraz znalezienia kilku chwil, aby wybrać się nad wodę

życzy Wam redakcja WŚ! 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-03-26
Diabły i kelty

"Jedni zaczynają łowić pstrągi już w pierwszych dniach sezonu, w styczniu lub lutym (zależnie do łowiska), a inni dopiero wiosną, w kwietniu, ponieważ twierdzą, że lepiej dać spokój rybom osłabionym niedawnym tarłem i niemrawym z powodu lodowatej wody. Jak to jest z tymi pstrągami?"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-03-25
Jak łowią mistrzowie?

"W kwietniu co najmniej kilka razy wędkuję na Łynie. Udaję się na odcinek, na którym spiętrzona zaporami rzeka przybiera charakter rozlewiska. To bardzo dobry okres, aby w pierwotnym korycie zapolować na wielkie leszcze, nierzadko o masie ponad 4 kg!"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-03-24
Odmienne stany świadomości

"Czterometrowej długości jesiotr  złowiony  w ujściu Narwi do Wisły w Modlinie w 1956 roku. Oczywiście złowiony nielegalnie gdyż jesiotra objęto ochroną całkowitą już w 1932 roku. Strata jesiotra to największa katastrofa do jakiej doprowadzili rybacy i hydrotechnicy na Wiśle. Następny był łosoś. Czy ich los muszą podzielić kolejne gatunki ryb!?"

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-03-23
Kalosze