Aktualności

Sortuj od:
Bolenie, których nie widać

Mój wiślany sezon od lat jest dość precyzyjnie poukładany. W tych dawniejszych latach wiosną ścigałem opadającą wodę, docierając w spodniobutach do boleniowych ostróg, letnie noce poświęcałem sumom, a dni białym rybom, by jesienią skupić się na sandaczach i szczupakach. Nieco później odpuściłem sobie białe drapieżniki. Wystarczyło mi, że biły tam, gdzie wiedziałem, że powinny bić, ale rzadko je łowiłem, gdyż do jesieni w łódce rządził sprzęt sumowy, który w październiku zastępowałem sandaczówką. Jesienne bolenie były dla mnie przyłowem, nigdy celem głównym. Bez oporów więc przyjąłem zaproszenie Tomka Suleja na odrzańskie bolenie, których nie widać. Tłuste, jesienne i głodne.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-11-14
Odszedł Sir John Wilson

13 listopada nad ranem zmarł w Tajlandii po przebytym dwa dni wcześniej zawale znany angielski wędkarz John Wilson. Wilson urodził się w 1943 roku w Londynie. W latach 90. był twórcą kultowej serii filmów wędkarskich „Go fishing”, które oglądały miliony wędkarzy na całym świecie, oraz autorem wielu książek i artykułów popularyzujących wędkarstwo. 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-11-14
Szczupakowe dylematy

Mój artykuł w poprzednim numerze WŚ zdominowały pytania dotyczące zbrojenia szczupakowych przynęt. Oto inne szczupakowe dylematy, które nurtują wielu wędkarzy spotykanych przeze mnie nad wodą.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-11-13
Zmarł Karol Zacharczyk

Dziś w nocy odszedł od nas Karol Zacharczyk - wszechstronny wędkarz, dziennikarz z długoletnim stażem, autor setek artykułów i książki Rok Wędkarza. Ale Karol był przede wszystkim porządnym człowiekiem, takim, do którego zawsze można było się plecami odwrócić. 

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-11-12
Gdy woda ma zero

Często zdarza się na przedzimiu łamać cienką taflę lodu w porcie, ale zwykle po wypłynięciu na szersze wody sonda pokazuje jednak 2–3 kreski powyżej zera. Regularne łowienie sandaczy i szczupaków w tych warunkach nie budzi zdziwienia. Gorzej jest w płytkich zbiornikach. Tu, nawet gdy znajdziemy łatę wody bez lodu, zwykle czujnik temperatury pokazuje mniej niż 1°C. Czy łowienie w takich warunkach ma sens?

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-11-12
Ostatnie okonie

"Grudzień to ostatni miesiąc roku, w którym można łowić takie drapieżniki, jak sandacz czy szczupak. Większość z Was z pewnością właśnie na te ryby będzie planowała swoje wędkarskie wyprawy. Ja też na pewno wybiorę się na nie, jednak moje myśli i wspomnienia wracają do wielkich grudniowych okoni."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-11-11
Jesienna metoda

Gdy pojawiają się poranne przymrozki, aktywność karpi spada. Najczęściej sprawdzone letnie zestawy i przynęty już nie działają. Nie oznacza to jednak, że złowienie karpia jest niemożliwe.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-11-10
Sum 260 cm

„W czwartek 18 października Szymon Nowowiejski złowił w Zbiorniku Rybnickim suma o długości 260 cm. Połów został wzorowo udokumentowany, więc Komisja Konkursowa Rekordy Polski w Długości Ryby w trybie przyspieszonym przyznała łowcy tytuł rekordzisty Polski. Złowienie rekordowego suma zawsze jest znaczącym wydarzeniem w „Wędkarskim Świecie”, choćby dlatego, że taki sum jest zarazem największą rybą w naszym rankingu. (…)"

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-11-09
Wędkarski Świat 12/2018 - już jutro w punktach sprzedaży!

Już jutro znajdziecie WŚ 12/2018 w punktach sprzedaży!

A co w numerze? Zapraszamy na krótką prezentację: 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2018-11-08
Jak łowią mistrzowie?

Maciek Żejmo Klub Okoń Olsztyn, czterokrotny mistrz Polski w wędkarstwie spinningowym. 

"W listopadzie szukam dużych szczupaków w płytkich jeziorach. Zielsko jest już słabe i można je czesać różnymi przynętami, a szczupaki aktywne i nie mają się gdzie schować. Inaczej jest na głębokich jeziorach – o tej porze często przebywają w toni na dużych głębokościach, gdzie są dostępne głównie dla trollingowców. ..."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-11-07
Ostrożnie z dieslem

Wiadomo, że zapachy znakomicie rozchodzą się w wodzie i są rozpoznawalne przez ryby, co wędkarze od lat wykorzystują stosując zapachowe przynęty, aromatyczne dodatki do zanęt, smarując wabiki spinningowe mieszankami o zapachu ryby, kraba czy rosówki. Ryby przejawiają w tym względzie dziwne upodobania.

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-11-06
7 dwudziestek

Podczas IV Jesiennego Żerowania z MAD, które odbywało się w dniach 12–16 września nad przepięknym Jeziorem Miłoszewskim, złowiono aż 7 karpi przekraczających masę 20 kg. 

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-11-05
Kalosze