Aktualności

Sortuj od:
Zaszczupaczyć po staremu

"Wczesna jesień – czy to dobra pora na szczupaki? I tak, i nie. Nie, bo jeszcze zielsko nie opadło, kaczeńce jeszcze żywo zielone, rdesty ciągle mocne jak latem. Gdzie więc szukać ryb? Odpowiedź jest prosta – w trzcinach. Szczupaki są tam przez cały rok. Może o tej porze na okazy nie ma co liczyć, ale okazy trzeba było łowić wiosną, teraz mamy sobie połowić."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-09-13
Bolenie XXL

"Z całego sezonu boleniowego, który trwa od wiosny do późnej jesieni, październik jest miesiącem, w którym łowi się największe rapy. Nie jest to proste łowienie i nie każdy podejmie takie wyzwanie. Najtrudniejsze bowiem jest samo namierzenie boleni."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-09-12
Twarde przynęty okoniowe

W poprzednim numerze przedstawiłem grupę nowości w segmencie okoniowych przynęt miękkich. Dziś zajmę się dziedziną jeszcze większą, bardziej urozmaiconą i – moim zdaniem – ciekawszą, a mianowicie przynętami twardymi.

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2017-09-11
Sum w tarle bez ochrony!

Rozporządzeniem z dnia 24 lipca 2017 r. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wprowadził na wszystkich wodach okres ochronny dla suma europejskiego od 1 stycznia do 30 maja, skracając tym samym ochronę suma na zdecydowanej większości wód o trzy miesiące, podczas których będzie on łowiony wyłącznie przez rybaków i szarpakowców. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-09-10
Jak wygrać z dużą brzaną

Brzanowy spinning powinien być delikatny, aby można było nim łowić nawet na niewielkie przynęty uzbrojone małym, cienkim hakiem, a jednocześnie na tyle mocny, by wytrzymał (…) Pisząc o trudnym, zaczepowym łowisku mam na myśli najgłębsze odcinki górskich rzek ze średnim nurtem i skalistym lub kamienistym dnem, usłanym głazami i blokami skalnymi o wysokości dochodzącej do metra.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-09-09
Drgający październik nad kanałem

Po trwającej od wiosny przerwie w październiku lubię wrócić nad kanał. To jeden z najprzyjemniejszych momentów w sezonie na kanałowe łowienie. Do tego kanały potrafią teraz darzyć rybami, które zaczynają migrować z rzek i zbiorników zaporowych.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-09-08
Wędkarski Świat 10/2017 - już jutro w punktach sprzedaży!

Już jutro znajdziecie WŚ 10/2017 w punktach sprzedaży!

A co w numerze? Zapraszamy na krótką prezentację: 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-09-07
Sumy przy sandaczach

Wrzesień to pomimo chłodniejszych już dni i nocy czas, w którym sumy są nadal aktywne. Wyczuwające jesień ryby mają swoje krótkie, ale intensywne pory żerowania. Mogą się zdarzyć w ciągu dnia, ale także godzinę po zmroku, o czym przekonałem się pewnego wieczoru, obławiając sandaczowy blat woblerem. W tym odcinku chciałbym Wam o tym opowiedzieć.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-09-06
Ptaki i ryby

Czy ptaki wpływają na ryby? A może to ryby wpływają na ptaki? Świat przyrody usłany jest niezliczonymi sieciami zależności. Trudno znaleźć dwa gatunki występujące na jednym obszarze, które w żaden sposób, choćby pośredni i marginalny, nie oddziaływałyby na siebie. W tym artykule postaram się przedstawić wzajemny wpływ ptaków i ryb, opierając się głównie na przykładach z „naszego podwórka”.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-09-05
Wędkarstwo to coś niesamowitego!

Mam na imię Iwona. Jestem początkującym wędkarzem. Mój chłopak łowi karpie i w piątek 26 maja zabrał mnie nad jezioro Binowo w województwie zachodniopomorskim. Pokazał mi, co założyć na haczyk, jak zarzucić zestaw, pomógł zanęcić i poszedł sobie, zostawiając mnie samą z tym wszystkim. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-09-04
Przepadek sprzętu kłusowniczego i odpowiedzi na inne pytania

Zapraszam na kolejną porcję odpowiedzi na Wasze pytania.

W WŚ 9/2017 na stronie 88 znajdziecie odpowiedzi na następujące pytania:

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2017-09-03
Łowisko Zajączków

Zajączków to zalane wyrobisko po wydobyciu piasku. Położone w okolicach Kazimierza Dolnego oraz Nałęczowa jest ciekawą propozycją na rodzinny wypad łączący wędkowanie i zwiedzanie.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-09-02
Dargon