Aktualności

Sortuj od:
Falowanie a branie ryb

"Na żerowanie ryb w morzu znaczący wpływ ma falowanie, przy czym zależne to jest od rodzaju dna. Czym dno morskie jest bardziej kamieniste, tym większe szanse na złowienie ryby podczas silnego falowania. Jeśli natomiast dno jest „nudne”, czyli prócz rew i rynien nie ma tam kamieni, obserwujemy drastyczny spadek ilości brań podczas dużej fali."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-06-05
Na ryby z dziećmi

Pan Tomasz wybiera się latem z rodziną w Bory Tucholskie. Czytelnik ma dwójkę dzieci w wieku 10 i 14 lat, które również są pasjonatami wędkarstwa. Rodzina chciałaby spędzić wakacyjny czas nad wodą i wspólnie powędkować. Jak wygląda sprawa amatorskiego połowu ryb dokonywanego przez dzieci? Czy mogą one wędkować w ramach zezwolenia swego rodzica, czy należy uiścić jakieś dodatkowe opłaty?

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2018-06-04
Marzenia się spełniają

"To był piękny dzień. Wybrałem się ze znajomym na nowy odcinek rzeki. Już sam ten fakt napawał mnie optymizmem i chęcią poznania, co kryje nieznane miejsce. Pogoda była wręcz idealna. Bezwietrzny dzień, w całości zachmurzone niebo, temperatura nieco powyżej zera."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-06-03
Zalew Żur

Ten ogromny zbiornik o powierzchni 440 ha nazywany jest też Jeziorem Żurskim. Znajduje się na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego i należy do najpiękniejszej części Borów Tucholskich. 

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-06-02
Sumowy spinning po krakowsku

"Krakowska Wisła może nie jest tak urokliwa jak lubelska czy mazowiecka, ale jej czytelność i niewielka szerokość sprawiają, że spinningowe spotkanie z sumem nie jest dziełem przypadku lub szukaniem igły w stogu siana. Sumów jest tu dużo i od kilku już lat łowi się regularnie ponad 2-metrowe ryby."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-06-01
Szkółka „Józefów”

Szkółka wędkarska „Józefów” przy kole PZW nr 26 w Józefowie została stworzona w 2012 roku specjalnie dla najmłodszych wędkarzy, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą oraz możliwość spędzenia wolnego czasu z wędką nad wodą. Na zajęcia regularnie przychodzi około 10–12 dzieci, głównie w wieku 6–10 lat. 

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-05-31
Szczytówka feedera

Większość wędzisk typu feeder kupuje się z dwiema, a częściej z trzema wymiennymi szczytówkami. Te szczytówki służą do sygnalizacji brań i mają jaskrawo pomalowaną końcówkę.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-05-30
Bolenianki, boleniówki i boleniowce

"W poprzednim numerze opisałem techniki prowadzenia boleniówek. Tym razem chciałbym przybliżyć Wam poszczególne przynęty boleniowe i podzielić je tak, abyście wiedzieli, które nadają się do konkretnego prowadzenia i miejscówki z poprzedniego mojego tekstu."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-05-29
Blisko brzegu

Czy tylko daleko od brzegu można łowić ryby? Oczywiście, że nie. Często zaledwie kilka metrów od brzegu znajdują się dobre miejscówki. Trzeba tylko je znaleźć i zanęcić.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-05-28
Pożyczka

Gości miałem.

Lubicie, gdy Was ktoś odwiedza? Zapewne tak. Przecież gościnność to nasza narodowa cecha. Ponoć. Oczywiście też lubię podejmować gości, karmić ich, poić, rozmawiać i integrować się. Jestem istotą towarzyską. Ale...

Autor: Dariusz Dusza dodano: 2018-05-27
Czerwcowe łososie na muchę

Czerwiec i okres wakacji to pełnia sezonu łososiowego w Skandynawii. Coraz więcej wędkarzy z Polski wyjeżdża tam, by zmierzyć się z tą piękną rybą. Kto raz zaliczył srebrną torpedę, najczęściej już nigdy nie może wyleczyć się z tej swoistej łososiowej „choroby”. Nie należy przy tym zwlekać z planowanym wyjazdem, bo dobre łowiska są coraz bardziej oblegane i trudno już o samotność nad wodą. W tym numerze więc kilka rad, które pomogą w sukcesie.

Autor: Adam Sikora dodano: 2018-05-26
Oczko

Ten niewielki na pozór element spławika ma bardzo duże znaczenie.

Oprócz spławików odległościowych i takich, gdzie żyłka idzie przez środek korpusu, wszystkie inne mają oczko. Jest to jeden z elementów „łączących” spławik z żyłką. Oczko najczęściej umiejscowione jest w górnej części korpusu, ale nie tylko.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2018-05-25
rapala pike program