Aktualności

Sortuj od:
Jezioro Wener – łowisko nie do poznania

Ostatni tydzień kwietnia spędziłem nad największym jeziorem Szwecji i trzecim jeziorem Europy. I jedno jest pewne – nawet gdybym całe swoje życie poświęcił tylko tej jednej wodzie, i tak nie poznałbym jej do końca.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2018-06-18
Haracz za liczenie punktów

Po raz kolejny wraca temat pobierania przez niektórych użytkowników rybackich opłat za… możliwość rozegrania towarzyskich zawodów wędkarskich. Otrzymaliśmy niedawno informację, że jedna z firm wędkarskich wycofała się z pomysłu zorganizowania na jeziorze Żarnowiec zawodów spinningowych, gdyż gmina, która jest jednocześnie użytkownikiem rybackim tego akwenu, nałożyła na organizatora zaporowe opłaty. Czy takie postępowanie gospodarza wody ma prawne uzasadnienie? – pyta niedoszły organizator.

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2018-06-17
Wakacje z obrotówką

Wirującym skrzydełkiem można skusić do brania każdego drapieżnika. Błystka obrotowa jest świetna zwłaszcza latem. Właśnie latem szczególnie skuteczne są mocno pracujące wabiki. O sposobach umiejętnego wykorzystania tych przynęt do połowu różnych drapieżników opowie nam Grzegorz Wadecki – dobrze znany w środowisku wędkarskim rzemieślnik produkujący błystki obrotowe Riomes.

Autor: Mateusz Porada dodano: 2018-06-16
Cztery dni z okoniem

"Na początku lipca ubiegłego roku wybrałem się z rodziną na tygodniowy urlop na Pojezierze Szczecineckie. Nie byłbym sobą, gdybym nie zabrał łódki i podstawowego sprzętu spinningowego. Układ był prosty! Skoro świt wraz ze szwagrem możemy jechać na ryby i mamy czas do godzin południowych. Później resztę dnia poświęcamy żonom i dzieciom na wspólny wypoczynek."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-06-15
Nowy zestaw końcowy na ospałe karpie

Moje ostatnie wyjazdy na ryby nie przyniosły mi zbyt wiele satysfakcji wędkarskiej. Po powrocie z jednej z nich zacząłem się zastanawiać nad wprowadzeniem czegoś nowego w moim piórniku z przyponami. Postawiłem na Rooni Riga.

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-06-14
Sum tuż po tarle

Sum tuż po tarle nie jest trudną rybą, gdyż bierze dobrze i specjalnie nie wybrzydza w przynętach, pod warunkiem oczywiście że nie dojadą go specjaliści łowiący wcześniej. Ale nawet jeśli dojadą,  to w samym tarle sum nie bierze, więc odpoczywa od przynęt, a po tarle zmienia zmienia swoje stanowiska oraz intensywnie żeruje , a to sprzyja dobrym wynikom. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-06-13
Dobre ubranie na ciepłe lato

W numerze 12/2017 WŚ opisałem „Dobre ubranie na złą pogodę”, czyli na ekstremalne jesienno-zimowe wyprawy z wędką. Ten artykuł pomoże skompletować nowoczesny, komfortowy strój wędkarski na letnie upały.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-06-12
Przygoda z sandaczem (2)

"W czerwcowym numerze opisałem, co jest potrzebne i na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu do łowienia sandaczy. Dziś czas na najważniejsze i najprzyjemniejsze zajęcie. Czas na łowienie!"

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-06-11
Stacjonarnie, ale z łodzi

"(…) Najwięcej możliwości daje nam łowienie z dużej łódki. Uważam, że idealna łódka sumowa powinna przypominać prostokąt oraz mieć płaskie dno i podłogę. Długość to minimum 4 m. Na takiej łódce łatwo zmieścimy cały potrzebny sprzęt, bezpiecznie będziemy się poruszać oraz wygodnie się prześpimy. (…)"

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-06-10
Urlopowy plan łowienia

Wakacje to dla wielu z nas czas urlopu i łowienia na naszych mazurskich jeziorach. Jednak żeby takie wakacyjne wędkowanie było udane, konieczne są dwa warunki do spełnienia. Pierwszym jest wybór odpowiedniego łowiska, co wcale nie jest takie oczywiste, gdy mamy przed sobą kilkaset hektarów wody. Drugi warunek to podanie właściwej zanęty, która ściągnie większe ryby i utrzyma je w łowisku. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-06-09
Uzależniony od pływów

"Górny bieg Odry jest przegrodzony wieloma tamami. Konieczność zapewnienia żeglowności rzeki powoduje, że kolejne modyfikacje zmieniają ją nie do poznania. Ryby jednak nauczyły się dostosowywać do zmiennych warunków. Szczególnie widać to po kleniach, które należą do moich ulubionych gatunków. Wraz z następującymi wahaniami poziomu wody ryby migrują, zajmując różne stanowiska. Zmienia się też sposób ich zachowania i żerowania. (…)"

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-06-08
Wędkarski Świat 7/2018 - już jutro w punktach sprzedaży!

Już jutro znajdziecie WŚ 7/2018 w punktach sprzedaży!

A co w numerze? Zapraszamy na krótką prezentację: 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2018-06-07
Dargon