Aktualności

Sortuj od:
Letnie morszczuki

"Dziesięć lat temu pierwszy raz odwiedziłem Norwegię w okresie wakacyjnym. Zwiedzanie Oslo i okolic Bergen było w miarę ciekawe, ale dla wędkarskiego maniaka pobyt w Norwegii bez wędki był prawdziwą katuszą. Później wielokrotnie miałem okazję odwiedzić ten piękny zakątek świata w jedynie słusznym celu, jednak jak dotąd odbywało się to wczesną wiosną lub jesienią. W końcu w tym roku po raz pierwszy nadarzyła się okazja, żeby nadrobić norweskie letnie zaległości wędkarskie. Jako cel naszej sierpniowej wyprawy został wybrany archipelag wokół słynnej wyspy Hitra."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-10
Pytanie od czytelnika

„Wiecie co to za ryba? Pojawiło się tego od groma w moim stawie nie jest większe niż 15 cm, a ma większe zębiska niż nie jeden szczupak. Po dotyku gdziekolwiek rozkłada się jak na zdjęciu”

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-10-07
Łosoś atlantycki - Hodowla w Polsce ruszyła

"Konsumowane w Polsce łososie hodowane są na fermach, w sadzach, czyli klatach zanurzonych w wodach norweskich fiordów. Ale już wkrótce możemy jeść rodzime łososie, gdyż są zainteresowani uruchomieniem takiej produkcji w naszym kraju - powiedział wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-06
Warta poniżej Jeziorska

"Jak każda zapora, tak i ta w Jeziorsku zatrzymuje ryby i powoduje ich koncentrację. Dobre warunki do wędkowania znajdą tu wędkarze gruntowi i spinningiści. Warta poniżej zbiornika w Jeziorsku płynie bystrym nurtem z licznymi wypłyceniami umożliwiającymi brodzenie w okresie niżówek. Dno w większości piaszczysto-żwirowe. Szerokość koryta wynosi około 40–50 m. Na prawym brzegu rozciąga się rynna i występują pojedyncze ostrogi."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-05
Wędka, BONY na zakupy i KARTY RABATOWE do wygarnia!

Kochani już w następny weekend 10-11.10.2015 Sklep Wędkarski RAVEN zaprasza Was na promocyjne zakupy w Warszawie! Każdy, kto posiada KRATĘ STAŁEGO KLIENTA dostanie 15% RABATU na całe zakupy. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-04
Pilker na gładkiej wodzie

Za bardzo wieje – niedobrze, nie wieje wcale – jeszcze gorzej. Idealne warunki dla dorszowca to wiatr 4–5 m/s. Taki wiatr zapewnia lekki dryf, który jest warunkiem udanego dorszowania, a i część roboty związanej z prezentacją przynęty wykonuje za nas fala. Kompletna flauta nie musi się jednak wiązać z kompletną beznadzieją, czego doświadczyłem minionej jesieni podczas wyprawy z ojcem. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-10-03
Magiczne słowo „akcja”

Zacząłem prenumerować „Wędkarski Świat” i bardzo mi się podoba. Łowię ryby dopiero od 2 lat i nie wszystko rozumiem, co czytam w katalogach lub co mówią bardziej doświadczeni koledzy. Na przykład nie wiem, co to znaczy, że wędka ma akcję wolną albo szybką, szczytową, progresywną czy paraboliczną. Czy ktoś może mi to wyjaśnić?

Takie pytanie dostaliśmy od wędkarza z Katowic

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-02
Październik w rynnowym jeziorze

W październiku najchętniej odwiedzam jeziora rynnowe, które dają wędkarzowi nieograniczone możliwości. Różnorodność łowiska, nieregularne dno, zmiany głębokości, podwodne górki i wyspy – to tylko niektóre czynniki przyciągające mnie nad długie, ciągnące się czasem kilka kilometrów akweny o niewielkiej szerokości i średniej głębokości nawet 10 m, w których każdy kolejny rzut może zakończyć się holem pięknego sandacza, medalowego okonia czy życiowego szczupaka. 

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2015-10-01
Wkra powyżej Jońca

"To malowniczy i bardzo ciekawy kawałek wody, w której mamy duże szanse na złowienie dorodnej ryby. To urozmaicony odcinek – rozległe płycizny sąsiadują z głębszymi rynnami, przelewami, pozostałościami starych przepraw. Latem Wkra zarasta wszechobecnym zielskiem, stając się w tym czasie łowiskiem chyba tylko dla największych pasjonatów tej wody, którzy wiedzą, co w niej pływa. Nad rzeką pełno jest działek, które jednak nie ograniczają dostępu do wody. W wakacje i weekendy łowienie znacznie utrudniają organizowane na Wkrze spływy kajakowe. Dlatego najdogodniejsze okresy do wędkowania to wiosna i jesień."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-09-30
Z muchą nad jezioro - trzy elementy sukcesu!

Wędkarz muchowy nie zawsze ma w pobliżu rzekę zasobną w ryby łososiowate. Natomiast prawie zawsze jest gdzieś w pobliżu staw czy jezioro, w których ryby spokojnego żeru i oczywiście drapieżniki tylko czekają na nieznaną sobie przynętę – sztuczną muchę. Jeszcze lepiej, gdy jest tam wpuszczany tęczak, którym dość często są zarybiane niewielkie zamknięte stawy

Autor: Adam Sikora dodano: 2015-09-29
Odwiedziłem łowisko Jakuba Vagnera

Sam pomysł wyjazdu na Katlov zrodził się na tegorocznych targach Efttex w Warszawie. Właścicielem tej wody jest Jakub Vagner – znany wędkarski globtroter, współpracownik takich kanałów telewizyjnych jak National Geographic czy Discovery. Fakt, że odbyły się tam tegoroczne zawody World Carp Classic Junior, zdecydowanie podnosił rangę tej wody w moich oczach. 

Autor: Robert Adamski dodano: 2015-09-28
Rekord Polski suma – 254 cm!

Działo się na łódce Szymona!

Od początku wisiało coś w powietrzu. W pierwszym napłynięciu Szymon Szymański na swojego potwora łowi suma 175 cm. W drugim napłynięciu Marek Szymański spina dużą rybę, a w trzecim ma piękne branie. Zabierają z brzegu Jacka Wargockiego i w pierwszym napłynięciu na prototypie woblera skonstruowanym przez Jacka melduje się bestia.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-09-27
Dargon