Aktualności

Sortuj od:
Świńska dniówka

O wiślanej wyprawie ze spławikiem marzyłem długo, rzec by można – latami. Nigdy nie było okazji – a to pstrągi, a to klenie, a to szczupaki czy łososiowe epizody. A od lipca wiadomo... Czas uciekał, rok za rokiem. A spławik zawsze bliski memu sercu. Początki przygody wędkarskiej, zawody, jakoś tak miło się na duchu robiło... W końcu... 

Autor: Krzysztof Rózga dodano: 2016-08-27
Ryba dziesiątego rzutu

"Dla mnie we wrześniu na pierwszym miejscu jest troć, na drugim miejscu troć, a na trzecim łosoś i troć."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-26
Daleko od koryta

"Wrzesień jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku. I chociaż czuć w powietrzu zbliżającą się jesień, to wrześniowe barwy oraz wciąż niemal letnie temperatury w pełni wynagradzają nieuchronnie nadciągające szare, deszczowe dni. Kilka lat temu trafiłem na nieduży zbiornik zaporowy z mocną populacją sandaczy. Specyficzne parametry akwenu sprawiły, że najskuteczniejszą metodą okazał się trolling."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-25
Sørøya – wyspa wielkich ryb

"Okolice Sørøi to mekka łowców potężnych dorszy, nierzadko osiągających ponad 30 kg. W 2013 roku padł tam niepobity do dzisiaj rekord świata w wielkości dorsza złowionego wędką – 47 kg przy 160 cm!"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-24
Obozy wędkarskie

"Brać wędkarska dzieli się na pracującą, czyli tę, która ma czas na ryby w weekendy i podczas urlopu, oraz na niepracującą, która zawsze ma czas na ryby. Brak konieczności lub chęci do pracy tej drugiej grupy znajduje odbicie w presji na łowiska, a także w rodzaju tej presji, co z kolei ma bezpośredni wpływ na warunki uprawiania wędkarstwa przez wędkarzy pracujących. Chodzi głównie o wędkarstwo realizowane na brzegach dużych rzek i zbiorników zaporowych."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-23
Sandacze nie lubią rybaków

"Na początku lipca na Bugu w Wyszkowie udało mi się złowić wielkiego sandacza o długości 104 cm. Tej wielkości sandacze łowią wędkarze wyłącznie na odcinkach rzek, gdzie nie ma odłowów komercyjnych, czyli na lubelskiej i toruńskiej Wiśle, w Bugu i w Narwi."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-22
Ofiara sukcesu - sąd nad kormoranem

"Często słyszę, że kormorany zżarły wszystkie ryby. Próby wyjaśnienia zależności ekologicznych trafiają tam, gdzie groch ciśnięty o ścianę. Nawet wówczas, gdy adwersarz nie potrafi wyjaśnić, co jedzą kormorany, skoro zjadły wszystkie ryby. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-21
Akcja podlaskiej policji. Funkcjonariusze wkroczyli na łowiska!

"130 funkcjonariuszy wzięło udział w akcji o kryptonimie "Łowisko", przeprowadzonej na terenie całego województwa podlaskiego. Jej celem byli przede wszystkim wędkarze łamiący przepisy regulaminu amatorskiego polowy ryb oraz kłusownicy. W działaniach wzięły również udział patrole w radiowozach, na quadach i rowerach."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-21
Królowa ma nowego gospodarza

"Królowa polskich rzek trociowych zyskała nowego gospodarza. Ogłoszony w styczniu bieżącego roku przez Dyrektora RZGW w Szczecinie konkurs ofert na objęcie w użytkowanie obwodu rybackiego nr 1 rzeki Parsęty został już zakończony, a komisja konkursowa wybrała spośród trzech złożonych ofert tę najkorzystniejszą, złożoną przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. 20 lipca Dyrektor RZGW w Szczecinie oraz Przewodniczący Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty podpisali w Karlinie umowę użytkowania Parsęty. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-20
Jest się czym chwalić? Kac po sumie!

„Dla większości wędkarzy ten 2,5-metrowy okaz suma jest bezcennym elementem ekosystemu Jeziora Żywieckiego i po złowieniu powinien wrócić do wody. Jednak dla swojego łowcy był kawałem mięsa, za które można dostać... wódkę."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-19
Amurowa zatoczka

W mojej pamięci na zawsze pozostanie jezioro, które kilkanaście lat temu obdarzyło mnie piękną rybą. Był to 22-kilogramowy amur. Do dziś mój największy amur. Wraz z Rafałem, kompanem moich karpiowych wypraw, postanowiłem wrócić po latach i spróbować zmierzyć się z tą wodą po raz kolejny. Naszym celem były oczywiście karpie, ale marzyłem o takim przyłowie jak poprzednim razem. ...

Autor: Robert Adamski dodano: 2016-08-19
Daleko od brzegu

Na wodach stojących nie zawsze można łowić ryby blisko brzegu. Niekiedy powodem jest układ dna. Skuteczne łowienie wymaga dosięgnięcia głębszej wody. Zdarza się, że ryby (większe) są płochliwe i można je złowić w pewnym oddaleniu od brzegu. Duża presja wędkarska, połączona z prześciganiem się, kto zanęci dalej, też odprowadza ryby poza zasięg innych technik spławikowych. Wtedy warto sięgnąć po odległościówkę. (...)

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2016-08-18
Kalosze