Aktualności

Sortuj od:
Pierwszy łosoś

"Jestem typowym szczurem lądowym. Nad morzem byłem dotychczas zaledwie dwa razy, przy czym ani razu nie wędkowałem. Opisana przeze mnie przygoda rozpoczęła się od konkursu na artykuł na pewnym portalu wędkarskim. Nagrodą za trzy pierwsze miejsca był łososiowy rejs po Bałtyku. To, co napisałem, najwyraźniej spodobało się komisji, gdyż przyznano mi trzecie miejsce."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-10-02
Myśliwce nad wodą

"Widział pan, jak mewa za rybą zanurkowała? – zapytał sąsiadujący wędkarz. To nie mewa, tylko rybitwa – odpowiadam. Rybitwa?"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-10-01
Łowić w morzu każdy może!

"Zachęcamy wszystkich (także kobiety) do spróbowania swych sił w wędkowaniu wprost z plaży. W naszym klubie mamy kilka kobiet oraz wielu młodych chłopaków (11–14 lat), którzy skutecznie łowią przepiękne okazy. Dobra wędka oczywiście przysporzy nam jeszcze więcej brań, ale nasza kadra młodzieżowa nie dysponuje drogim sprzętem ani nie rzuca na kosmiczne odległości."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-09-30
Lipieniowy kant

"Na rybach – tak jak w życiu – historia lubi się powtarzać. Moja historia powtórzyła się kilkadziesiąt razy podczas wędkowania w niewielkiej rzece nizinnej. Na skraju jednego ze znanych mi dołków praktycznie za każdym razem łowiłem ładne lipienie, a czasem także tłuste i waleczne jelce."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-09-29
Odrzańskie przyłowy

"Sezon 2015 na Odrze był bogaty w przyłowy sandacza. Przeważały ryby 3–4 kg, trafiały się też około metrowe sztuki. Co ciekawe, w ogóle nie wieszały się szczupaki i bolenie – częsty przyłów w poprzednich sezonach. Bolenie uaktywniły się dopiero późną jesienią. Przyłów jest zawsze przypadkiem, jednak nawet nim rządzą pewne reguły. Porozmawiajmy zatem o przyłowach."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-09-28
Pływadła sumiarza

"Wędkarstwo sumowe obejmuje wiele technik, w których niezbędnym sprzętem jest środek pływający. Praktycznie jedynie klasyczna gruntówka wyrzucana z brzegu nie wymaga pływadła, choć często i tutaj zdecydowanie ułatwiłoby ono hol suma. Porozmawiajmy zatem o środkach pływających przydatnych w sumowych metodach stacjonarnych oraz podczas łowienia w dryfie. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-09-27
Sandacze na spławik i grunt

Bombka podjeżdża pod wędkę. Trzymasz żyłkę w palcach, popuszczasz ją biorącej rybie. Jedzie raz, drugi i trzeci. Staje bez ruchu. Sekundy dłużą się w nieskończoność. Pytanie – jest jeszcze czy już się ukłuł? Ale nie, opuszczony sygnalizator znowu podskakuje w górę, palce oddają żyłkę. Sandacz wziął, odjeżdża…

Autor: Paweł Daniec dodano: 2016-09-26
Anioł stróż

Złowiłem złotą... Wiem, że to nic nadzwyczajnego w dzisiejszych czasach. Ale proszę, dajcie mi dokończyć. Złowiłem złotą rybkę. Tak zwyczajnie, na dwa białe. 

Autor: dodano: 2016-09-25
Sumowa inicjacja

W moim wieku trudno o prawdziwe zaskoczenie. Wszystko mam poukładane, zaplanowane i raczej wiem, czego się spodziewać. Jednak minionego lata przeżyłem najwspanialszą wędkarską przygodę swojego życia. I nie chodzi o to, że złowiłem nie wiadomo jakie ryby. Nie. Niespodziewanie rzuciło mnie na najpiękniejsze, moim zdaniem, łowisko w tej części globu, i to wraz z 11-letnim synem Maćkiem.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2016-09-24
Sandacze z piachu

"Październik to doskonały czas na rzeczne sandacze. Można z powodzeniem łowić je w dzień, ostukując głębokie rynny gumami. Można też założyć na agrafkę wobler i szukać ich po zachodzie słońca. W tym odcinku chciałbym podpowiedzieć Wam, jakie warunki spełnia dobra sandaczowa miejscówka na noc i jak się na niej zachować."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-09-23
A może by tak… na ryby?

"Wielu wędkarzy przeznacza na wędkowanie czas wolny od obowiązków rodzicielskich. Bo wiadomo – baba i dziecko na rybach to utrapienie i przyczyna wszelkich nieszczęść, z brakiem brań na czele.  Można jednak tak zaplanować wyprawę wędkarską z rodziną, by ojciec nie musiał ograniczać się wędkarsko, a dzieciaki połowiły pięknych ryb. Doskonałe warunki do takiego wakacyjnego wypoczynku ma Skandynawia. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-09-22
Vertical zander

"Większość wędkarzy postrzega vertykalne łowienie sandaczy jako metodę dla właścicieli wypasionych łodzi z ilością elektroniki większą niż w domu. Metodę, w której bez sonarów bocznych, obrazów 3D i najnowszych technologii nie da się złowić ryby. Czy aby na pewno tak jest? Zapewniam, że prawie każda echosonda umożliwia skuteczne i świadome łowienie sandaczy w pionie."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-09-21
Kalosze