Aktualności

Sortuj od:
Jutro zaczyna się sezon

Na każdy trudno się doczekać, ale na sezon łososiowy szczególnie trudno. Już pod koniec września na wodę wyruszają pierwsi zwiadowcy – jedna, czasem dwie jednostki. I węszą. Gdy strzeli pierwszy łosoś, dzwonią do znajomych, przynajmniej ci, których można nazwać kolegami. Przy najbliższej dobrej pogodzie morze roi się od charakterystycznych jeży. I nieważne, czy ryb jest dużo czy mało. Gdy już się zwodują i wypłyną, będą pływać. Młody to u nas sport, więc i nowych doświadczeń z każdego roku zbiera się sporo. Pomówmy o nich zatem.  

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-10-19
Nowości od Mikado do wygrania!

Kochani dziś o godzinie 18 na FACEBOOK’u zaczynamy zabawę z MIKADO. Będziemy rozmawiać o nowych, gumach, wędkach i kołowrotkach. Do wygrania mamy dla Was aż 10 zestawów gum z czapeczką oraz kołowrotek!  

Każdego dnia nagradzamy za komentarze zestawami gum z  czapeczką, a w środę finał i dodatkowo kołowrotek do wygrania!

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-18
Sierściuchy

"Różnego rodzaju muchy szczupakowe i ich futrzaści kuzyni (czyli zonkery) przez długi czas były niedostępne dla „tradycyjnych” spinningistów. Dopiero kilka ostatnich lat przyniosło wyraźną zmianę w tej materii i teraz także my możemy cieszyć się z łowienia szczupaków właśnie tymi wabikami."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-17
I Targi Rękodzieła Wędkarskiego

Ta impreza jest potrzebna i dziesiątkom dłubaczy strugających czy kręcących swoje arcydzieła, i wędkarzom, którzy mogą pogłaskać, dotknąć i zobaczyć w akcji to, co na co dzień śledzą na forach i w gazetach, a co sprawia, że łowienie zyskuje dodatkowego smaczku. I dobrze, że odbyła się w Polsce, gdyż to właśnie tutaj – wbrew, a raczej dzięki ograniczeniom, jakie po wojnie nasi wędkarze mieli w dostępie do gotowych produktów wielkich koncernów i do materiałów – rękodzieło rozwija się i trwa od lat przynajmniej kilkudziesięciu. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-10-16
Castingowcy i jezioro GMO

W sierpniu Żarnowiec po raz kolejny przywitał miłośników Castingu na corocznym spotkaniu. W tym roku na imprezie nie zaistniał odłam trollingowców, a to z racji zaporowych cen, jakie zafundowało wędkarzom Gospodarstwo Komunalne Gniewino będące użytkownikiem rybackim jeziora. Zawody były dla wszystkich dobrą zabawą, lecz podobnie jak przed dwoma laty szczupakiem 118 cm, tak i w tym roku zepsuł ją Andrzej Przybytek z Jeleniej Góry, łowiąc szczupaka 124 cm. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-10-15
Najmłodszy Hetman Plażowy

Maraton Wędkowania z Plaży im. Henryka Nizioła

Trzynastoletni Mikołaj Furman ze Zbąszynka pod Poznaniem złowił największą i najwyżej ocenioną rybę – 40,5-centymetrową flądrę – i został Hetmanem Plażowym. Podczas plażowego wędkowania złowiono 42 ryby: flądry, leszcze, belony i dorsza.

Maraton Wędkowania z Plaży im. Henryka Nizioła zgromadził 36 miłośników wędkowania z plaży z całej Polski, a nawet z Niemiec. Uczestnicy łowili w zespołach dwu- i trzyosobowych oraz pięć osób łowiło indywidualnie.  

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-14
Jezioro Lubiąż – wędkarska perełka

Skłamałbym pisząc, że to najrybniejsze jezioro, na jakim dane mi było łowić, jednak nie będzie przesadą, jeśli powiem, że nad bardziej urokliwym nigdy nie gościłem. Wysepki, zatoczki, wysokie skarpy, leżące w wodzie drzewa – wszystko to sprawia, że to 130-hektarowe jezioro wydaje się mniejsze. Co krok trafimy na jakiś zakamarek, przy którym warto zatrzymać się na dłużej.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2015-10-13
Prosto z Duszy - Kustosz

"Kilka dni temu wysłałem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dotację na budowę Muzeum Polskiego Wędkarza. Branża muzealna ma przed sobą wielką przyszłość. Muzea powstają jak grzyby po deszczu. Z pewnością teraz przybędzie ich jeszcze więcej. Warto polskie wędkarstwo ocalić od zapomnienia."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-12
Takie sobie jeziorka

"Duże szczupaki kojarzą się z dużą wodą. Jednak w niewielkich jeziorach też są duże ryby, i to często nierozpoznane przez miejscowych wędkarzy. Na jednym z takich jezior spędziłem koniec ubiegłego roku, a wyniki pozwoliły mi wysnuć kilka wniosków, które, mam nadzieję, jeszcze tej jesieni przydadzą się amatorom szczupaków."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-11
Letnie morszczuki

"Dziesięć lat temu pierwszy raz odwiedziłem Norwegię w okresie wakacyjnym. Zwiedzanie Oslo i okolic Bergen było w miarę ciekawe, ale dla wędkarskiego maniaka pobyt w Norwegii bez wędki był prawdziwą katuszą. Później wielokrotnie miałem okazję odwiedzić ten piękny zakątek świata w jedynie słusznym celu, jednak jak dotąd odbywało się to wczesną wiosną lub jesienią. W końcu w tym roku po raz pierwszy nadarzyła się okazja, żeby nadrobić norweskie letnie zaległości wędkarskie. Jako cel naszej sierpniowej wyprawy został wybrany archipelag wokół słynnej wyspy Hitra."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-10
Pytanie od czytelnika

„Wiecie co to za ryba? Pojawiło się tego od groma w moim stawie nie jest większe niż 15 cm, a ma większe zębiska niż nie jeden szczupak. Po dotyku gdziekolwiek rozkłada się jak na zdjęciu”

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-10-07
Łosoś atlantycki - Hodowla w Polsce ruszyła

"Konsumowane w Polsce łososie hodowane są na fermach, w sadzach, czyli klatach zanurzonych w wodach norweskich fiordów. Ale już wkrótce możemy jeść rodzime łososie, gdyż są zainteresowani uruchomieniem takiej produkcji w naszym kraju - powiedział wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-06
Dargon