Aktualności

Sortuj od:
Zawodnicy na granicy

"Bug koło Kryłowa jest dziki, pierwotny, nietknięty niszczycielską ręką melioranta. Płynie wąskim, głębokim, krętym korytem w bujnym lesie łęgowym, żłobi kilkumetrowe doły, podmywa brzegi, topi wiekowe drzewa. W niektórych miejscach przyspiesza jak trociowa rzeka, w innych zwalnia, zasilając w wodę malownicze starorzecza. W jego mrocznych odmętach kryją się wąsate sumy i przebiegłe bolenie, w głębokich żwirowatych rynnach grasują okazałe sandacze, a w zakamarkach zwalisk i podmytych burt brzegowych czatują na drobnicę żarłoczne okonie i krępe rzeczne szczupaki. W tej bajkowej scenerii łowili 6 czerwca pracownicy i funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, po raz trzeci rywalizując o miano najlepszego spinningisty i Puchar Komendanta NOSG."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-11
Tunelowe potokowce

:Wędkarskie wyprawy to nie tylko udane łowy w rybnej wodzie, ale przede wszystkim klimat, jaki towarzyszy tym wyprawom od przygotowań, poprzez dojazd na łowisko, po samo wędkowanie. Taką zeszłoroczną przygodą chciałbym się dziś z Wami podzielić. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-10
Karaś na pellet

"Warunki wędkarskie były bardzo trudne – wiał porywisty wiatr, który utrudniał obserwowanie brań na drgającej szczytówce. Trzciny i roślinność przy brzegu uniemożliwiały skierowanie szczytówek nisko nad taflę wody, co dodatkowo pogarszało sygnalizację."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-09
Nowe karpiowe łowisko na największym akwenie Szacht – stawie Nowakowskiego

"Szachty są od lat znanym i ważnym miejscem na przyrodniczej mapie Poznania. Ten piękny teren poza niezwykłymi widokami zachwyca również różnorodnością fauny i flory. Unikatowy ekosystem rozwinął się na terenie dawnych kopalni odkrywkowych, które dostarczały glinę do pobliskiej cegielni jeszcze w XX w. Stąd też inna nazwa Szacht – Glinianki."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-08
Wakacyjna mokra mucha

"Przed nami wyjątkowy czas muchowych łowów. Jeśli tylko rzeki nie będą miały drastycznie niskiej wody bądź nie nastąpi inna katastrofa w postaci gwałtownych ulew i długotrwałych wezbrań, to będziemy mieli idealne warunki do uprawiania najpiękniejszych muchowych metod."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-07
Tylko na bolenie

„Pamiętam, jaki ogarnął mnie smutek, kiedy wreszcie dopuściłem do siebie myśl, że nikt nigdy nie nazwie mnie boleniarzem. Po prostu nie mieszkałem w sąsiedztwie dużej rzeki, gdzie mógłbym nauczyć się tego „fachu”."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-06
Sposób na rzeczne ryby

Jaka powinna być zanęta na wolno płynące rzeki?

Dobór właściwej mieszanki na rzeki jest po części kwestią doświadczenia oraz znajomości łowiska i zachowania ryb. Chyba każdemu, kto zaczynał łowić na rzece, zdarzyło się, że mimo przekonania o odpowiednim doborze i połączeniu składników zanęta rozpłynęła się zbyt szybko lub doklejona zbyt mocno nie pracowała wystarczająco, by pobudzić ryby do żerowania.

Jak dobrać i przygotować składniki? Odpowiedź znajdziecie w tekście Mateusza Sudera na stronie 64 WŚ 8/2015. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-05
Na ryby z córką? – Tomek jest na tak!

„Mieszkanie w środku lasu nie ułatwia kontaktów z dorastającą córką (w tym wieku miasto ma więcej do zaoferowania), udało mi się jednak znaleźć dziurkę w mocno napiętym harmonogramie Zuzy. Dawno nie byliśmy razem na wodzie, prognoza wyglądała optymistycznie, wyskoczyliśmy, więc na Hjälmaren."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-04
Wspomnienia weekendu nad Powidzem

O Szczupak Cup Hotel Moran2015 pisaliśmy już wcześniej TU.

W WŚ 8/2015 na stronie 60 znajdziecie relację z tej imprezy oraz coś, od czego zakręci Wam się łezka w oku.

Szczupak Cup Retro - czyli wspomnienia dawnych kręciołów i bambusowych wędek. Czy da się na taki sprzęt łowić skutecznie w dzisiejszych czasach? 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-03
Nasze łowiska

W każdym numerze Wędkarskiego Świata znajdziecie opis łowisk, które polecamy. Informacje są kompletne, łącznie z mapkami i przynętami, w które warto się zaopatrzyć. W numerze 8/2015 na stronie 50 proponujemy:

Narew od Doktorc do ujścia Biebrzy

Nogat od Letników do ujścia śluzy w Malborku

Rzeka Osłobłoga

Ujście Libawy

Znacie te łowiska? 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-02
Jak łowią mistrzowie?

"W sierpniu łowię szczupaki, ale jest jeden warunek – trzeba wstać o 3 w nocy i łowić od świtu do godziny 8. To 3–4 najlepsze godziny, kiedy szczupaki wychodzą na żerowanie. Dobry jest też schyłek dnia, ale wieczorny okres dobrych brań trwa zaledwie godzinę. Szczupaków szukam na górkach lub w toni w okolicy górek i na spadach przy trzcinach."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-01
Związek partnerski

„Łowiłem w tłumie, w trakcie towarzyskich spotkań czy zawodów. Łowiłem w kilkuosobowych grupach. Najczęściej jednak łowiłem samotnie. Sami przyznacie, mam pewne doświadczenie. Skromne czterdzieści lat z wędką... No właśnie, to za taki staż będzie emerytura, dobrze słyszałem? Dlatego jako człowiek z bagażem doświadczeń, ba, jako taki wędkarski dromader powiem Wam szczerze. Najfajniej łowi się we dwójkę!"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-31
Dargon