Aktualności

Sortuj od:
Prenumerata to najlepszy wędkarski prezent!

Prenumerata to więcej niż jeden prezent, bo co miesiąc dla wszystkich prenumeratorów dołączony jest prezent!

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-12-20
Morska Martwa Wisła

Martwa Wisła ma już niewiele wspólnego z Wisłą. Za notoryczne podtopienia Gdańska Niemcy ukarali końcowy odcinek prastarej Wisły odcięciem od królowej polskich rzek. I pewnie skończyłaby jak większość starorzeczy, zamulając się i zarastając zielskiem, gdyby nie strategiczne położenie i połączenie z Zatoką. To połączenie z morzem decyduje o wędkarskiej atrakcyjności tego łowiska. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-12-19
Dobra zmiana

Ludzie są z natury konserwatywni. Nie lubią zmian, przywiązują się do tradycji. Niechętnie patrzą na innowacje, często się ich boją. Niestety, w wędkarstwie konserwatyzm sprawdza się słabo. W wędkarstwie cały czas trzeba przeć do przodu, kombinować i nie przyzwyczajać się. Nie przyzwyczajać się do miejsc, do metod, do godzin brań.

Autor: dodano: 2016-12-18
Nie bój się nowości

Pod koniec każdego roku wielu wędkarzy robi podsumowanie sezonu. Ja również. Jaki był rok 2016? Co ciekawego się wydarzyło? Czego się nauczyliśmy, kogo poznaliśmy? 

Autor: Robert Adamski dodano: 2016-12-17
Wstęp do Francji

Nie miałem okazji odwiedzić największych rzek przecinających Francję, a tam, gdzie byłem, sumy nie brały. Ale te 3 dni spędzone na podparyskiej wyspie przyniosły jednak trochę wiedzy i spostrzeżeń. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-12-16
Leszcze w statystykach

Jakie przynęty są najskuteczniejsze na leszcze? Gdzie najczęściej łowi się okazy tego gatunku? Czy na wielkie, złote łopaty lepiej zapolować w czerwcu, czy może w sierpniu? Na podstawie zgłoszeń rekordowych ryb do konkursu „Rekordy Polski w Długości Ryby” opracowaliśmy wykresy, które pozwolą odpowiedzieć na te i inne pytania.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2016-12-15
Zimowy ekwipunek

"Zima to dla większości spinningistów martwy sezon. Wyjątek stanowią trociarze i pstrągarze, którzy uganiają się za łososiowatymi w wartko płynących rzekach. Ja natomiast w styczniu zamieniam spinning na krótką wędkę podlodową, gdy tylko zbiorniki ze stojącą wodą pokryją się bezpieczną taflą lodu."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-12-14
Kilka prostych pytań

Ostatnio moje artykuły dotyczyły bardzo specjalistycznych tematów, a wielu wędkarzy pyta mnie również o rzeczy najprostsze, które już nieraz wyjaśniałem w swoich książkach i artykułach. Widać nie są to jednak sprawy oczywiste. Oto najczęściej powtarzające się pytania. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2016-12-13
Zapachy na haczyku

Zawsze lubiłem łowić prostymi i popularnymi przynętami. Są dostępne w każdym sklepie, dobrze znane rybom prawie na każdym łowisku. Niestety, nie zawsze wystarczają, by dobrze połowić. Wtedy warto trochę z nimi pokombinować, by dzięki temu cieszyć się dobrymi braniami.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2016-12-12
Życie na pokładzie

Wędkarze powszechnie korzystają z łodzi, może z wyjątkiem miłośników wód i ryb górskich. W ostatnich latach nawet nizinne odcinki dużych rzek, do których spinningiści jeszcze 10, 15 lat temu podchodzili z dużym respektem, zaroiły się od łodzi i pontonów.

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-12-11
Zimowe trociuchy

„(…) Czasem o sukcesie decyduje łut szczęścia, zrządzenie losu lub przypadek. Częściej wiara, wytrwałość i odrobina intuicji. Zwykle jednak decydujący wpływ na wynik wędkarskich poczynań mają dwa czynniki: ilość łososi i troci pozostałych w rzece po tarle i warunki atmosferyczno-hydrologiczne panujące w grudniu i styczniu."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-12-10
Łosoś z obcej łódki

Jesień nad morzem nas na razie nas nie rozpieszcza. Jednodniowe oczka pogodowe pojawiające się raz na dziesięć dni, rzadziej raz na tydzień, wykorzystują głównie miejscowi łososiowcy. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-12-10
Kalosze