Aktualności

Sortuj od:
Przywróćcie składkę krajową PZW!

Coraz więcej wędkarzy domaga się przywrócenia rocznej składki krajowej na wszystkie wody PZW. Dla wędkarzy łowiących w różnych miejscach w Polsce płacenie osobnych składek na poszczególne okręgi jest zbyt kosztowne, a przede wszystkim niewygodne, zwłaszcza jeśli decyzja o wyprawie na ryby w jest podejmowana w ostatniej chwili. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-12-06
Jak łowią mistrzowie w grudniu?

"Grudzień to miesiąc sandacza. Łowię na Wiśle w Toruniu. Podstawowym łowiskiem są przykosy z wodą 4–5 m poniżej. Sandacze biorą nocą. W zależności od tego, jak żerują, łowię albo na woblery w górnych warstwach wody, albo na gumy."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-05
Karp po francusku

Nadszedł grudzień i święta. Wypadałoby, żebym zaproponował jakieś przepisy na karpia, renifera lub Mikołaja. Mikołaj jest stary i pod ochroną, renifery daleko. Zostają karpie. 

Autor: Daniel Wegner dodano: 2015-12-04
Ryba za burtą

W poprzednim numerze obiecałem, że włożę kij w mrowisko, i niniejszym to czynię, z nadzieją, że mimo herezji, które tu wygłoszę, nie zostanę zbanowany przez trollingową brać. W WŚ 12/2015 więc na tapecie hol i podbieranie łososia. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-12-03
Wrocław stolicą troci

Stoją po pas w zimnej wodzie Bystrzycy i uważnie wpatrują się w powierzchnię wody. Każde, nawet najmniejsze załamanie wodnej tafli oznacza, że ich cierpliwość się opłaciła. Tak członkowie Kingfisher Club czekają na płynące z Bałtyku trocie, które są w drodze na tarlisko w okolicach Strzegomia. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-02
Polowanie na Krakeny czyli niżówka na Odrze

"Jaki był ten sezon na Odrze? Dziwny, nietypowy, dla każdego inny, a dla mnie udany chyba jak każdy. Propozycję Marka o podzieleniu się wrażeniami z sezonu przyjąłem bez wahania, gdyż sumiarze, bez względu na rzeki, na jakich łowią, nadają na tych samych falach. Mottem przewodnim była w tym roku bardzo niska woda. Odkąd pływam po Odrze – ponad 15 lat – nie było tak niskiego stanu wody, a niżówka nigdy się tak długo nie utrzymywała. Tak specyficzne warunki wymagały odmiennego łowienia." 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-01
Sum to nie towar

Niekwestionowanym sumowym autorytetem na Odrze zachodniopomorskiej jest Darek Mrongas. "Dużo ryb ale coraz trudniej o dużego" - tak skwitował Darek tegoroczny sezon na Odrze. Czy nie jest to skutek coraz powszechniejszego handlu sumowym mięsem i bardzo liberalnego podejścia do zabijania sumów po zachodniej stronie Odry przy symbolicznym okresie ochronnym? Coraz mniejsze ryby na wędkach to typowy objaw przełowienia.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-30
Bony na wędkarskie zakupy w RAVEN’ie do wygrania!

Mikołajki tuż tuż, a zaraz za nimi czas gwiazdkowych prezentów! W związku z tym mamy dla Was 10 bonów po 50 PLN na zakupy w sklepie RAVEN! 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-29
Ścieki Wisłą płyną

Nawet 100 milionów litrów nieoczyszczonych ścieków wpuszczono do Wisły w samym centrum Warszawy.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-28
Czy ryby mają dobry węch?

"Zapachy rozchodzą się w wodzie znacznie wolniej niż w powietrzu. Mimo to mają one dla ryb istotne i różnorodne znaczenie. Na przykład węgorz wyczuwa tak niskie stężenia zapachów, że śmiało można przyrównać jego węch do węchu psa. Ryby spokojnego żeru mogą kierować się węchem podczas szukania pokarmu."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-27
Na ryby bez żony i dzieci!?

Wchodzący w życie 1 stycznia 2016 roku nowy regulamin PZW odbiera żonie członka PZW prawo wędkowania w ramach łowiska i limitu jej męża. Do tej pory wystarczało, że ma kartę wędkarską, a teraz musi sama zapisać się do PZW i zapłacić wszystkie składki – albo kupić znacznie droższą licencję dla niezrzeszonych (jeśli do PZW należeć nie chce).

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-26
SBB - Syndrom Braku Brania

Oto fragmenty obszernego wywiadu, jakiego udzielił nam doktor Nenufary Potarganiec, laureat nagrody Dubla za wybitne osiągnięcia w leczeniu SBB. SBB, czyli Syndromu Braku Brania. Doktor Potarganiec od lat zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych u wędkarzy. Jest autorem wielu interesujących prac naukowych poświęconych problemom psychicznym pojawiającym się wskutek wędkowania.

Autor: Dariusz Dusza dodano: 2015-11-25
Dargon