Aktualności

Sortuj od:
Surfcasting – metoda dla młodych wędkarzy

"Nazywam się Michał, mam 14 lat i mieszkam nad morzem. Staram się jak najczęściej wybierać na plażę, gdyż surfcasting, czyli łowienie z plaży, jest dla mnie wielką pasją i każdą wolną chwilę staram się poświęcić tej dziedzinie wędkarstwa."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-01
Jezioro Sarnowo

Jeśli szukacie miejsca, które ma się stać Waszym karpiowym wyzwaniem, to trafiliście w dziesiątkę. Sarnowo to trudna woda. Wypracowanie i złowienie na niej karpia świadczy o wysokich umiejętnościach łowcy. 

Autor: Robert Adamski dodano: 2016-12-31
Lipienie wigilijno-noworoczne

Późna jesień i zima wydają się dla muszkarza okresem najbardziej nieznośnym z możliwych. Jednak kilka ostatnich sezonów pokazało, że wcale tak nie jest. 

Autor: Mikołaj Hassa dodano: 2016-12-30
Okonie bez lodu

"Późna jesień i zima to czas łowienia wyrośniętych okoni, ale musimy ich szukać w zupełnie innych miejscach niż dotychczas. Okonie wraz ze spadającą temperaturą otoczenia oraz wody zaczynają się grupować w głębszych miejscach zbiorników i kanałów, gdzie pozostaną aż do wiosny. Opowiem, jak i gdzie je łowić na moich pomorskich łowiskach."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-12-29
Kotwiczka czy haki?

Wyprawy wędkarskie są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, tym bardziej, gdy nad wodą spotyka się wędkarzy mających wspólny cel, ale realizujących go na wiele odmiennych sposobów. W ubiegłym sezonie większość swoich podlodowych wypraw spędziłem na wschodzie kraju, łowiąc w kameralnych zbiornikach, gdzie lód trzymał dłużej, a grubość pokrywy pozwalała na bezstresowe poruszanie się po łowisku.

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2016-12-28
Zimowe wyjście na prostą

Po ćwierćwieczu ze spinningiem w dłoni, wiem jedno: nie ma złotej przynęty. Co więcej, przynęta doskonała latem może zupełnie zawieść nas jesienią – i odwrotnie. Kluczem do łowienia ryb przez cały sezon jest nieustanna zmiana miejsc, przynęt i sposobów prowadzenia. To wszystko oczywiście dotyczy też pstrągów potokowych.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2016-12-27
Hol leszcza

Zauważyłem, że wielu wędkarzy holując leszcze popełnia błąd. Przez ten błąd znaczne wydłuża się czas holu, a więc wzrasta ryzyko utraty ryby. A wystarczy wprowadzić drobną poprawkę.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2016-12-26
Wędkarski Świat Młodych

"Uwielbiam z Tatą spędzać czas nad wodą. Tej październikowej niedzieli towarzyszyło nam jesienne słońce, a mnie dodatkowo wędkarskie szczęście. Łowiliśmy na spinning w jeziorze Bęskim."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-12-25
Świąteczne życzenia dla Was!

W imieniu całego zespołu „Wędkarskiego Świata”

życzę wszystkim naszym Czytelnikom – obecnym i przyszłym,

bajkowych świąt Bożego Narodzenia w ciepłej rodzinnej atmosferze,  

wymarzonych prezentów pod choinką pachnącą żywicą – z plantacji,

pysznego wigilijnego karpia – z polskiej hodowli i tradycyjnej kapusty z grzybami – z polskiego lasu.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2016-12-24
„Wiatr i Woda” na Śląsku

Tegoroczne targi pod wszystko mówiącą nazwą „Wiatr i Woda” zawitały do stolicy górnego Śląska – Katowic. Miłośnicy wszelkich sportów wodnych, w tym także wędkarze, mieli okazję zapoznać się nie tylko z aktualną ofertą firm, ale także zobaczyć przyszłoroczne nowości. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2016-12-23
Jak łowią mistrzowie w styczniu?

"Bogdan Gorzelski, Nadburzański KS Siemiatycze

(dwukrotny spinningowy mistrz okręgu)

Styczeń spędzam na lodzie, bo u mnie nic innego się nie łowi w tym czasie. Chodzę z mormyszką po starorzeczach Bugu."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-12-22
Z Intruderem na trocie

Na początku lat 90 Jerry French, Ed Ward i Scott Howell łowili na Alasce steelheady. Stosowali bardzo duże, bogate muchy na dużych hakach 3/0. Rzuty dużymi, nasiąkniętymi wodą muchami nie należały do łatwych. Ryby brały nieźle, ale mieli bardzo dużo spadów podczas holu. Skuteczność holu wynosiła około 15%, a wyjęte ryby często miały mocno uszkodzone pyski od dużego haka. 

Autor: Adam Sikora dodano: 2016-12-21
Kalosze