Aktualności

Sortuj od:
Rzuty rolowane

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają techniki rzutów potocznie nazywanych rolowanymi lub speyowymi. Najogólniej mówiąc, wspólną cechą tych technik jest to, że podczas rzutu linka nie rozprostowuje się całkowicie w powietrzu za plecami łowiącego, lecz tworzy pętle z przyklejonym do wody samym końcem sznura i dopiero potem zostaje wypchnięta do przodu umieszczając muchę w celu.

Autor: Adam Sikora dodano: 2017-01-27
Łososiowy stan gotowości

Miniony grudzień był dla łososiowców wyjątkowy, lepszy od wietrznego listopada – łososiowcy wypłynęli w morze 7 razy. W tym roku przez całą jesień korzystaliśmy z Szymonem z łódek znajomych, co niesie ze sobą nowe sytuacje, wyzwania i uwarunkowania. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-01-26
Jak łowią mistrzowie?

Paweł Bondarenko,

Koło nr 13 Legionowo, zwycięzca Garmin Fishing Series 2016

(I Liga spinningowa)

"W lutym chodzę na lód. Wybieram Mazury i duże rynnowe jeziora. Lubię jeździć na Kalwę – to 700 ha  grubej wody z licznymi wyspami i z szansą na dużego okonia."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-25
Skąd się biorą karpie

Karpie (Cyprinus carpio) – ryby, które do polskich wód zostały sprowadzone na przełomie XII i XIII wieku z terenów obecnej Republiki Czeskiej, są chętnie łowione przez wędkarzy. Od wielu lat liczna grupa wędkarzy specjalizuje się w połowie tych walecznych ryb. Skąd dzisiaj karpie biorą się w naszych wodach, skoro w większości zbiorników nie wydają potomstwa? 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-01-24
Z namiotem przez Szwecję

"Styczeń to czas ustalania wędkarskiego kalendarza i planowania wypraw. A może Szwecja?  Ale trochę inaczej, nietypowo – z pontonem i namiotem? Taką piękną i niezapomnianą przygodę przeżyliśmy w sierpniu 2016 roku."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-23
Nietykalni z PZW

Na posiedzeniu w dniu 25 listopada członkowie ZG PZW podtrzymali swoje stanowisko zawarte w nowej ordynacji wyborczej, która stanowi, że warunkiem kandydowania do władz PZW jest co najmniej 5-letni staż w tych władzach. Naszym zdaniem ten zapis pozbawia biernego prawa wyborczego około 95% członków PZW, a tym samym przykleja starych działaczy do stołków.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-01-22
Styczniowa klenioza

Dla wielu spinningistów późna jesień i zima to doskonały czas na zębate drapieżniki. W zależności od okręgu w styczniu i lutym do wędkarskiego kalendarza dochodzą pstrągi. Ja natomiast, jeśli rzeczki nie zamarzną, chwytam za lekki zestaw i poluję na duże klenie i jazie. 

Autor: Mateusz Porada dodano: 2017-01-21
Sekrety trudnych keltów

"Z utęsknieniem czekam na słotne listopady i zasypane śniegiem grudnie i stycznie. Dzięki jesiennym deszczom w rzekach jest odpowiednia ilość wody i trocie mają szansę dotrzeć na tarliska w satysfakcjonujących wędkarzy ilościach."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-20
Gruntowe węzły

Do prawidłowego połączenia wszystkich elementów zestawu konieczne jest użycie odpowiednich węzłów. Bez ich znajomości nie sposób wyobrazić sobie łowienia. Tylko prawidłowo zastosowane węzły umożliwiają skuteczne łowienie. Źle dobrane albo niestarannie wykonane połączenia zestawu będą prowadzić do plątania albo zbyt łatwego zrywania zestawu. 

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-01-19
Łowienie wędką z zestawem skróconym w rzece

Precyzja w rzece. W rzekach, podobnie jak w wodach stojących, największą precyzję łowienia można uzyskać długą wędką ze skróconym zestawem. Żadna z metod nie daje nam podobnych szans.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-01-18
Żyłka, fluorocarbon, plecionka - fakty i mity

Krążące wśród wędkarzy informacje na temat wędkarskich linek nie zawsze są zgodne z faktami, więc wymagają wyjaśnień, których próżno szukać w firmowych katalogach lub w Internecie. Tych wyjaśnień udzielił mi Enrico Ravenni, dyrektor sprzedaży i rozwoju ds. linek Sufix – człowiek, który na temat żyłek i plecionek wie prawie wszystko.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-01-17
Aby mniej znaczyło więcej

„Wielu z nas zarzeka się, że pewnego dnia wybierze się na ryby z jedną wędką i jednym pudełkiem przynęt w kieszeni. Coś w tym jest. Aby mniej znaczyło więcej. Mniej sprzętu, więcej kontaktu z przyrodą i najzwyczajniej więcej czystej, wędkarsko-sportowej radochy. Kajak wędkarski, bo o nim będzie mowa, nie jest tylko kolejną jednostką służącą do połowu ryb."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-16
Kalosze