Aktualności

Sortuj od:
Za chwilę będzie za późno

Na stronie 6 WŚ 3/2017 w rubryce bez komentarza znajdziecie list, który napisał do nas Dominik Jankowski z Sieradza.

„Wystosowałem list do ZG PZW z apelem o ustanowienie całorocznego obrębu ochronnego dla brzany w Warcie na terenie Okręgu PZW Sieradz. Ostatecznie ZG PZW mnie spławił i kazał załatwiać sprawę samemu poprzez kontakt z Okręgiem Sieradz.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-21
Naucz się chodzić

(...) Rozmawiałem niedawno z kolegą, fanem szybkich motocykli i samochodów, który z troską wypowiadał się na temat młodych adeptów tych dobrodziejstw. Z troską, gdyż facet to stateczny i poważny, wolny od złości, kpiny, zazdrości i tym podobnych złych cech. Otóż kolega Maciek zawsze powtarza przyszłym posiadaczom szybkich motocykli, że najpierw trzeba się nauczyć chodzić. Jak już staniemy na dwie nogi, to trzeba kilka lat pojeździć na rowerze, później na skuterku, by po przejściu kilku kolejnych etapów wsiąść na ścigacza, który pędzi 300 na godzinę. Wówczas jadąc na takim potworze, mamy szansę wyjść cało z każdej trudnej sytuacji.

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-02-20
Sum holował ponton

"2 września wraz z dwoma kolegami po kiju, którzy przyjechali do mnie z daleka, wybrałem się na ryby na zbiornik zaporowy Przykona koło Turku. Zasiadka trwała 4 noce. Głównym celem wyprawy miały być karpie z wywózki. W dzień przyjazdu na łowisko postawiliśmy marker około 200 m od brzegu, na głębokości około 6 m. Miejsce to obficie zanęciliśmy gotowaną kukurydzą oraz mieszanką pelletu i kulek o różnej średnicy i zapachu. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-19
Po sezonie 2016

Wielu z nas rokrocznie snuje plany dotyczące nowego sezonu. Postanowienia noworoczne bywają różne i tylko od nas zależy, czy się spełnią. Ja także miewam mocne postanowienia, które z różnym skutkiem wdrażam w życie. Ubiegły rok był jednak wyjątkowy. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-02-18
Prezentacja przynęty

W zależności od tego, w jakiej rzece i jakie ryby zamierzamy łowić, powinniśmy wybrać odpowiedni sposób prezentacji przynęty.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-02-17
Skrzynka pierwszej pomocy

Tym razem nie będzie o karpiowej przygodzie znad wody, lecz zupełnie o czymś innym. W nawiązaniu do tytułu tego artykułu chciałbym Wam, Drodzy Czytelnicy, zaprezentować skrzynkę, dzięki której udaje mi się zachować ład i porządek w akcesoriach. Uważam, że ma to istotny wpływ na komfort i jakość łowienia.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-02-16
Patenty do pontonu

Ponton, oprócz zalet opisanych w styczniowym numerze, ma również ograniczenia, których nie mają łodzie laminatowe czy aluminiowe. Podstawowym są problemy z uzbrojeniem, a co za tym idzie – z dostosowaniem pontonu do wędkarskich potrzeb. W pewnym stopniu możemy jednak zaradzić tym problemom, wykorzystując kilka prostych patentów. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-02-15
Czatuje czy goni?

Obserwacja zachowania ryb drapieżnych zawsze było moją pasją. Widząc polującego drapieżnika niejednokrotnie powstrzymywałem się do podrzucenia mu przynęty i skupiałem się na poznaniu trasy, po której się poruszał, powtarzalności, skuteczności i miejsc jego ataków oraz na określeniu położenia „bazy”, do której drapieżnik wracał po polowaniu. Robiłem to i robię nadal, nie tylko z czystej ciekawości, ale również po to, aby nauczyć się przewidywać ruchy ryb i podawać przynętę w odpowiednie miejsca, zanim znajdzie się tam drapieżnik, którego zamierzam złowić.   

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-02-14
Gdzie jest mój feeder?

„(…) Pozornie martwy marzec potrafi zaskoczyć. Szare jeszcze otoczenie nie daje zbytnio nadziei, że coś może się dziać. Z doświadczenia wiem, że to okres, kiedy należy oczekiwać na wielkie podwodne żarcie. Tylko gdzie ja porzuciłem te feedery… " 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-13
Pstrągowe przedwiośnie

„Przedwiośnie i wczesna wiosna to wyjątkowy okres sprzyjający skuszeniu do brania dorodnego „lorbasa”. 40+ to obecnie w naszych rzekach powód do satysfakcji, 50+ to powód do dumy, a 60+ to już nobilitacja! „Nobel” ma to do siebie, że nigdy nie wiadomo, czy kiedykolwiek się przytrafi, natomiast reszta pstrągowej arystokracji jest w zasięgu każdego wędkarza. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-12
Feederowe otwarcie

„W marcu, gdy z rzek spłynie kra, poziom wody najczęściej jest podwyższony. Rzeka wypłukuje z brzegu robaki i niesie je swoim nurtem. Jednocześnie słońce zaczyna mocniej przygrzewać. Podnosi się temperatura wody, szczególnie płytszych miejsc blisko brzegu. Tam najszybciej rozwija się życie. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-11
Srebrniak na troku

„Marcowy srebrniak jest uważany, i słusznie, za rybę agresywną i dynamiczną. Tym cechom odpowiadają przynęty i techniki łowienia. Łowi się go więc szybko, na agresywne, wyraziste przynęty. Czy zawsze? Gdy trocie nie biorą, uważa się, że ich nie ma. By zmienić to przekonanie, warto zejść z utartych ścieżek i spróbować je łowić inaczej. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-10
Kalosze