Aktualności

Sortuj od:
Sposób na niemoc w PZW

"Wobec jawnego ograniczania statutowych praw członków PZW, uniemożliwiającego lub odbierającego możliwość działania tym wszystkim wędkarzom, którzy jeszcze chcą pracować społecznie, znowelizowane przepisy Prawa o stowarzyszeniach dają ciekawą możliwość wspólnego działania na ustalonych przez siebie zasadach, nie zaś na warunkach narzuconych przez władze PZW. ..."

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2017-03-05
Podłoże dużo może

"Do napisania tego tekstu zainspirował mnie Mikołaj Hassa, który zasugerował, że różnica barwy dna między Nysą Kłodzką a Białą Lądecką wynika z odmiennej budowy geologicznej („Nyski no-kill”, WŚ 2/2017). Stosunkowo rzadko zwracamy uwagę na to, w jaki sposób oraz z jakich skał zbudowane są zlewnie naszych rzek, a przecież typ podłoża czy ułożenie warstw skalnych mają niebagatelny wpływ na wiele cech środowiska rzecznego. To rodzi – jak zawsze – szereg konsekwencji dla ryb. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-04
Kiedy wybrać się na dorsza z kutra?

"Styczeń–luty? Jeśli zima nie będzie ostra, możemy spokojnie wybrać się w tych miesiącach na dorsze. Polecamy głębokie władysławowskie wody, w których dorsz przebywa w dużych ławicach. Niestety, w płytkich łowiskach od Kołobrzegu po Łebę często ryba jest poza zasięgiem krótkiego, 10-godzinnego rejsu. (...)"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-03
Kanały w Koninie

To miejsce jest dla mnie szczególne z racji tego, że to właśnie tam stawiałem swoje pierwsze kroki związane z wędkarstwem karpiowym. Określenie „Kanały Konińskie” dotyczy szeregu meandrujących kanałów wykorzystywanych głównie w celu dostarczania wody służącej do schładzania turbin tamtejszych elektrowni produkujących prąd.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-03-02
Najlepszy na plaży

"Surfcasting to ulubiona dyscyplina sportowa Andrzeja Dechnika, który w Rankingu Władek TEAM 2016 uplasował się na pierwszym miejscu. Mój rozmówca w minionym roku często stawał na podium, co również skutkowało uzyskaniem tytułu Czempiona roku 2016 Klubowej Ligi Surfcastingu. Pozwoliłem sobie zadać Andrzejowi kilka pytań, które, mam nadzieję, ubogacą naszą wiedzę na temat tej wspaniałej dyscypliny sportowej."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-01
Lekcja 2016

Każdy sezon otwiera przed nami nowe możliwości, w głowie rodzą się plany, na przestrzeni miesięcy zmieniające się w cele, do których dążymy i które staramy się realizować. Początek roku jest okazją do podsumowań minionego sezonu. Dla mnie rok 2016 był potwierdzeniem faktu, że najlepszym nauczycielem dla wędkarza są jego własne doświadczenia, kreowane sukcesem, ale znacznie częściej porażką.

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2017-02-28
Najmłodsza rzeka w Polsce -10 lat Iny!

Gdy na uroczystości otwarcia jubileuszowych, 10 zawodów „Troć Iny” Artur Furdyna wspominał historię Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy, którego założenie było jednocześnie początkiem trociowej kariery rzeki, dotarło do mnie, że nigdy nie było w „Wędkarskim Świecie” artykułu o Inie. Owszem, pojawiały się relacje z zawodów, ale rzeka była w nich tylko tłem. Czas to nadrobić. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-02-27
Rywal

Piotr i Paweł przyjaźnili się od czasów studiów. Pracowali w różnych firmach, za to na podobnych, kierowniczych stanowiskach. Każdy z nich miał dom, ogródek i spalinową kosiarkę. Każdy miał laptop, smartfon i kredyt w banku. I Piotr, i Paweł mieli piękne żony. Oczywiście mieli też koty, bo bez kotów życie jest podłe. Naprawdę mieli ze sobą dużo wspólnego: od kompletu garnków Zeptera po dekoder cyfrowego Polsatu. Byli wzorcowymi przedstawicielami polskiej klasy średniej. Tej wyższej, patrząc na wysokość rat za samochód. Wiedli podobne, spokojne życie. Bez nałogów (na razie), bez romansów (na razie) i bez poważnych problemów finansowych (na razie). Łączyło ich wiele, ale najbardziej łączyła ich wędkarska pasja.

Autor: dodano: 2017-02-26
Szmatka i magnes

W życiu mam wiele szczęścia. Polega ono między innymi na tym, że spotykam wielu świetnych wędkarzy. Od każdego z nich, bez względu na wiek, staram się czegoś nauczyć. Kiedyś np. kilkunastoletniego chłopaka, młodego juniora, który był ze mną (i nadal jest) w klubie, podpatrzyłem, jak ułatwia sobie robienie zestawów i wiązanie przyponów.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-02-25
Leszcze u progu wiosny

"Swoją przygodę z łowieniem leszczy na lodzie rozpocząłem na Zalewie Czorsztyńskim, po teoretycznym i sprzętowym przygotowaniu przez naszych kadrowiczów – Roberta Florczaka i Darka Jankowskiego. Do tej pory leszcze, a raczej leszczyki, trafiały mi się jak każdemu podlodowemu wędkarzowi – podczas łowienia okoni i płoci."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-24
Tłuste srebrniaki

"Marzec to miesiąc, w którym przyroda budzi się do życia po mroźnej zimie. Widać to nad wodą, gdzie wszystko dookoła zaczyna się zielenić, a także w samej rzece. Coraz wyższa temperatura wody sprawia, że ryby stają się aktywniejsze i wydłuża się ich okres żerowania. O tej porze roku trwa jeszcze okres ochronny prawie wszystkich drapieżników, więc ja, jako nizinny spinningista, lubię odwiedzić którąś z pomorskich rzek w poszukiwaniu troci."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-23
Z muchówką w 8-milionowej metropolii

Wandle jest prawobrzeżnym dopływem Tamizy, do której uchodzi na terenie południowego Londynu. Rzeczka ma tylko 14 km, płynie przez kilka londyńskich dzielnic, m.in. przez południowy Wimbledon. Tam miałem okazję wędkować.  

Autor: Mikołaj Hassa dodano: 2017-02-22
Kalosze