Aktualności

Sortuj od:
Przypon strzałowy do odległościówki

Czy wiecie, że w sklepach wędkarskich są dostępne przypony koniczne (zwężające się), które służą do łowienia na spławik?

Co to jest przypon koniczny?

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-12-19
Tundra – piekło i raj (cd.)

"W zeszłym roku tundra pokonała nas nieludzką pogodą. Po trzech dniach leżenia jak mumie w coraz bardziej mokrym namiocie daliśmy za wygraną i uciekliśmy do cywilizacji. Ale było nam mało i dokładnie po roku mój przyjaciel Piotr i ja wróciliśmy nad przecudną, dziką rzekę Lainio w szwedzkiej Laponii. I było warto."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-18
Na gluta

"Jest czerwiec 2018. Upał jak cholera. Jestem z żoną na Warmii i idę powędkować na kładkę. Zastaję na niej trzech wyluzowanych, mówiących po rosyjsku facetów i walające się strzykawki."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-17
Apatia

Brniesz przez tę śnieżną breję już godzinę. Tup, tup kolejne dwadzieścia metrów i wchodzisz między przysypane śniegiem krzaki. Trzy, cztery rzuty woblerem i ocierając się o gałęzie wycofujesz się. Ostrożnie, żeby nie zaczepić szczytówki. Niby trociowe wędzisko, niby moc, a jednak dwa lata temu złamałeś swój ukochany spinning.

Autor: dodano: 2018-12-16
Łowimy po indiańsku

"Na wszystkie wyprawy jeżdżę z moim 9-letnim synem Frankiem. To był wyjątkowy dla nas rok. Franek świetnie zadebiutował w spławikowym Grand Prix Polski Kadetów i w Mistrzostwach Polski U-15, a mnie razem ze spławikową Kadrą U-15 udało się przywieźć z Włoch brązowy medal MŚ. Ryby nas lubiły i przez cały sezon mogliśmy się nacieszyć wieloma wspaniałymi wyprawami. Końcówka sezonu też nas przyjemnie zaskoczyła. Ciepłe wieczory i nocne wyprawy nad rzekę w poszukiwaniu „Królowej Sanu” przyniosły nadspodziewane rezultaty…"

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-15
Klimat no kill na Kanale Żerańskim

Odcinek Kanału Żerańskiego od mostu w Aleksandrowie do Zalewu Zegrzyńskiego ma obecnie status Łowiska Sportowego z regulaminem „Złów i wypuść”. Przez cały rok obowiązuje tutaj całkowity zakaz zabierania ryb. Już samo to jest wystarczającym powodem, by odwiedzać tę wodę. Jednak nie tylko. Zapraszam na mój ulubiony odcinek kanału. Na łowisko z prawdziwym klimatem no kill.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-12-14
Blaszka i mormyszka

"Wędkarstwo podlodowe to dobry wybór dla spinningistów, którzy nie mogą zimą łowić swoich ulubionych drapieżników z racji obowiązujących okresów ochronnych oraz pogody, która sprawia, że większość zbiorników wodnych pokrywa się lodową taflą. W tę trudną i martwą pod względem wędkarskim dla wielu porę roku z powodzeniem można łowić okonie, będące głównymi zdobyczami wędkarzy podlodowych."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-13
Dużo czy mało?

Taktyka długotrwałego nęcenia musi być dopasowana między innymi do wielkości łowiska. Na małej parkowej wodzie na otwarcie nie wsypiemy przecież kilku wiader pelletu lub ziaren, bo może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego najpierw trzeba określić wielkość zbiornika – duży czy mały – i na tej podstawie zdecydować, ile karpiowego żarełka powędruje do wody.

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-12-12
Łosoś za łososiem

Łososiowy rejs, gdy ryby biorą, jest wspaniałą przygodą, podczas której przy okazji można się nieźle spocić zarówno przy holach ryb, jak i przy przestawianiu zestawów. Dla łososiowców ciekawsze są jednak te dni, kiedy ryby nie biorą na standardowe zestawy, zmuszając do poszukiwań i kombinacji. ...

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-12-11
Przygoda z grubym lodem

„Zimą 2018 r. spędziłem miesiąc na łowieniu ryb metodą podlodową 4000 km od Polski – w kazachstańskiej Karagandzie. Zima tam sroga, a grubość lodu nierzadko przekracza metr. Podczas mojego pobytu sięgała 120 cm."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-10
Trudne pstrągowe początki

Ciepły grudzień zazwyczaj zwiastuje doskonałe wyniki w styczniu. Ryby po odbytym tarle szybciej wracają do kondycji i żerują często i nierzadko przez cały dzień. Rzeka rzece nierówna i nie w każdej wszystko przebiega tak samo. Na moich nizinnych rzekach pstrągowych pośniegowa woda przepływa szybciej niż np. na Sanie czy Dunajcu. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2018-12-09
Gazociąg relacji Tłocznia Rembelszczyzna - Elektrociepłownia Żerań

GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że w związku z budową gazociągu relacji Tłocznia Rembelszczyzna - Elektrociepłownia Żerań, 

zachodni brzeg Kanału Żerańskiego, w granicach Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawa oraz Gminy Nieporęt, na długości ok. 10 km będzie częściowo niedostępny.

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-08
Kalosze