Aktualności

Sortuj od:
Daleko od brzegu

Na wodach stojących nie zawsze można łowić ryby blisko brzegu. Niekiedy powodem jest układ dna. Skuteczne łowienie wymaga dosięgnięcia głębszej wody. Zdarza się, że ryby (większe) są płochliwe i można je złowić w pewnym oddaleniu od brzegu. Duża presja wędkarska, połączona z prześciganiem się, kto zanęci dalej, też odprowadza ryby poza zasięg innych technik spławikowych. Wtedy warto sięgnąć po odległościówkę. (...)

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2016-08-18
Świeża dostawa

"Na wrzesień czekam jak trociarz na 1 stycznia, a sumiarz na 1 lipca. Po wakacyjnym letargu i – delikatnie mówiąc – przeciętnych braniach w wodach przymorskich, które są połączone z Bałtykiem, zaczyna tętnić życie. Wraz ze spadającą temperaturą wody w morzu zaczyna się „świeża dostawa” morskich okoni do Martwej Wisły. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-17
Na brzany i świnki z muchą

Ostatnio włóczyłem się trochę po górskiej rzece za brzanami. Braniom brzan sprzyja niska woda o wysokiej temperaturze (ponad 20 stopni). Powtarzające się ulewne deszcze powodowały czasowe zmętnienie i ochłodzenie wody (nawet do 15 stopni), a w rezultacie znaczne zmniejszenie aktywności ryb, ale na ogół przerwy w dobrych braniach były krótkie, jednodniowe.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2016-08-17
Wrześniowe pstryki

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wrzesień to wyjątkowy miesiąc dla jeziorowego spinningisty. Chłodniejsze dni i spadająca temperatura wody motywują drapieżniki do wzmożonej aktywności. Oprócz uroczej jesiennej pogody najpiękniejsze jest to, że rozpoczyna się okres, w którym łowię to, na co mam ochotę – okonie, szczupaki, sandacze. ...

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2016-08-16
Leszczowy szczyt sezonu

„Wrzesień i ciepły początek października to doskonały czas, by połowić jeziorowe leszcze. Trzeba tylko znaleźć odpowiednie jezioro i dobrać metodę pasująca do warunków nad wodą. (…)"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-15
Dwumetrowy żarłok z Wisły

Szymon Szymański na swojej pychówce systematycznie punktuje wiślane sumy. Ponad dwumetrowa ryba ze zdjęcia to pierwszy sum jaki zagościł na wędce znakomitego trociarza z trójmiasta Marcina Skawińskiego.

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-08-15
Uniwersalny robak

"Gdybym musiała wybrać tylko jedną przynętę do łowienia przez okrągły rok, byłyby to białe robaki. Można na nie łowić różne ryby. Wystarczy tylko dostosować nęcenie i sposób prezentacji przynęty, aby łowić te ryby, które chcemy. (…)"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-14
121 cm na Żarnowcu

Jezioro nie jest największe, ale to właśnie tu mieszkają największe szczupaki w Polsce. Ma też znakomite warunki do trollingu – dwie trzecie jeziora to prawie w całości głęboka na 10–20 m miska wypełniona szczupakami polującymi na płocie, leszcze i okonie.

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-08-13
Ryby jak żywe

„W artykule pt. „Hybrydy” w WŚ 11/2012 napisałem: „już niedługo swimbaity staną się w Europie poważną konkurencją dla typowych woblerów i ripperów, zwłaszcza w segmencie dużych i średnich przynęt, co polecam łaskawej uwadze naszych producentów i importerów sztucznych przynęt”

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2016-08-12
Wędkarski Świat 9/2016 już jutro w punktach sprzedaży!

Już jutro znajdziecie WŚ 9/2016 w punktach sprzedaży.

Co w numerze? Tu znajdziecie spis treści:

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-11
Komunikat prasowy - Salmo/Fox Rage

Firma Fox International po ostatnim przejęciu polskiego producenta przynęt spinningowych firmy Salmo, zawiadamia o kolejnej zmianie w swojej strukturze organizacyjnej. Matt Rand, który obecnie zajmuje stanowisko menadżera do spraw mediów marki Rage, przejmie obowiązki menadżera do spraw marki Salmo i podejmie bliską współpracę z założycielem firmy Piotrem Piskorskim oraz resztą jego zespołu. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-08-09
Pstrągi spod Żmijowiska

To zdarzenie sprzed dwóch lat wspominam ku przestrodze dla tych, którzy lubią się pchać w nieznane. Warto sobie uświadomić, że woda i jej otoczenie to środowisko, w którym żyją nie tylko ryby. 

Autor: Mikołaj Hassa dodano: 2016-08-08
Dargon