Aktualności

Sortuj od:
Gatunki inwazyjne w polskich wodach

Realne zagrożenie dla naszej rodzimej ichtiofauny

Obecnie mamy w Polsce 81 gatunków ryb słodkowodnych, z których ponad jedną trzecią stanowią gatunki obce. Niektóre z nich są inwazyjne, więc ich wpływ na rodzimą ichtiofaunę jest wybitnie negatywny. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-05-04
Dorszowe łososie

"Morskie wyprawy, tak popularne wśród wielu wędkarzy, to rodzaj odskoczni od codziennego łowienia na śródlądziu. Duża gwarancja złowienia dorszy oraz niespodzianki w postaci innych gatunków ryb będących częstym przyłowem sprawiają, że późniejsze opowieści w gronie przyjaciół urastają czasem do rangi legend. Nie inaczej było też w trakcie oraz długo po rejsie, który chcę tu opisać."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-05-03
Mokra mucha w górę i w dół

"Mokra mucha to metoda relaksacyjna i estetyczna. Pozwala nam się w pełni odprężyć, jest doskonałą odskocznią np. od wymagającej sporej koncentracji krótkiej czy długiej nimfy. W końcu jednym z ważniejszych powodów, dla których łowimy, jest chęć relaksu oraz pełnego obcowania z otaczającą nas przyrodą. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-05-02
Płetwa rekina

"Jadę na ryby! I nic mnie nie zmusi do zmiany planów. Właśnie tego mi trzeba po całotygodniowej harówie w pracy. Sobota rano – leje! No dobra, pojadę po południu. Deszcz zamienił się w mżawkę. Jadę, żeby nie wiem co. Muszę choć na chwilę być nad rzeką."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-05-01
Klenie z dopałką

"Kleń to moja ryba, a Wisła to moja woda. Górna Wisła zawiera w sobie po trochu wszystkiego z różnych rzek. Znajduję w niej miejsca typowo nizinne z płytkimi prostkami i głębokie wolniaki. Są też odcinki górskie ze żwirowym dnem, wysokimi burtami, ostrymi zakrętami z szybką wodą oraz rafy i przelewy. W tych ostatnich miejscach zaczynam swoje wiosenno-letnie łowienie."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-04-30
Pstrągowe błędy - nie zawsze pierwszy rzut

"Jednym z ważniejszych elementów spinningowej taktyki łowienia pstrągów – nawet podczas łowienia jedną i tą samą przynętą – wyjątkowo skutecznych w prowokowaniu do brań okazałych ryb, jest dłuższe, konsekwentne i cierpliwe penetrowanie przynętą każdej atrakcyjnej miejscówki..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-04-29
Złów i wypuść - historia jednej ryby

"Po przeanalizowaniu całego zdarzenia z niepodebranym rekordowym szczupakiem On stwierdził, że to jednak moja wina. Szczupak był spokojny jak flegmatyk w pozycji kwiatu lotosu, a ja zwyczajnie to spieprzyłam. Jednak otrzymałam drugą szansę, może żeby mi nie było tak przykro, i już tydzień później znów pojechaliśmy na nasz zbiornik, pełni nadziei, że tym razem się uda."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-04-28
Drugie otwarcie pstrągowe

Wielu wędkarzy w kwietniu opuszcza już pstrągowe siurki i rusza nad większe rzeki w poszukiwaniu kleni czy jazi. Dla mnie to prawdziwe otwarcie pstrągowego sezonu, do którego przykładam się solidnie. Bo jeśli teraz uda mi się wszystko poukładać, to wiem, że do ostatniego sierpnia nic się nie zmieni. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2016-04-28
Zdesperowani wędkarze wyszli na ulicę!

Demonstracja wędkarzy w Warszawie przed siedzibą ZG PZW

„Sieci precz od naszych ryb”, „Wody PZW Nie dla rybaków”, „PZW to my a nie wy” – takie hasła wykrzykiwali członkowie mazowieckich kół PZW, demonstrujący w południe 26 kwietnia przed siedzibą władz PZW na ul. Twardej 42 w Warszawie. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2016-04-27
Łowisko specjalne Siepietnica-Ujazd-Wróblowa

Łowiska w Okręgu PZW Krosno to nie tylko malownicze i rybne rzeki, ale także ostoja dla wędkarzy pragnących emocji w poszukiwaniu ryb spokojnego żeru. Dzięki gospodarności Okręgu PZW Krosno, a także zaangażowaniu poszczególnych kół PZW powstał kompleks łowisk specjalnych Siepietnica-Ujazd-Wróblowa.

Autor: Mateusz Porada dodano: 2016-04-26
Boleniowa superbiel

Mój spinningowy maj trwa półtora miesiąca. Rozpoczyna się 1 maja, a kończy 15 czerwca. Z pudłem wypełnionym drobiącymi woblerami nabijam kilometry wzdłuż brzegów nizinnego Wisłoka. W jednej z przegródek mam wyjątkowe przynęty, które teraz szczególnie wpisują się w gust boleni. 

Autor: Mateusz Porada dodano: 2016-04-26
Pstrągi spod Litwinki

Łowiska, o których dzisiaj piszę, znajdują się w środkowej części miejscowości Białka Tatrzańska, na rzece o tej samej nazwie. To tu ponad 25 lat temu zaczynałem swą przygodę z Białką. Ona trwa do dziś, bo na tej rzece łowię często i wszędzie! 

Autor: Mikołaj Hassa dodano: 2016-04-25
Dargon