Aktualności

Sortuj od:
Czatuje czy goni?

Obserwacja zachowania ryb drapieżnych zawsze było moją pasją. Widząc polującego drapieżnika niejednokrotnie powstrzymywałem się do podrzucenia mu przynęty i skupiałem się na poznaniu trasy, po której się poruszał, powtarzalności, skuteczności i miejsc jego ataków oraz na określeniu położenia „bazy”, do której drapieżnik wracał po polowaniu. Robiłem to i robię nadal, nie tylko z czystej ciekawości, ale również po to, aby nauczyć się przewidywać ruchy ryb i podawać przynętę w odpowiednie miejsca, zanim znajdzie się tam drapieżnik, którego zamierzam złowić.   

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-02-14
Gdzie jest mój feeder?

„(…) Pozornie martwy marzec potrafi zaskoczyć. Szare jeszcze otoczenie nie daje zbytnio nadziei, że coś może się dziać. Z doświadczenia wiem, że to okres, kiedy należy oczekiwać na wielkie podwodne żarcie. Tylko gdzie ja porzuciłem te feedery… " 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-13
Pstrągowe przedwiośnie

„Przedwiośnie i wczesna wiosna to wyjątkowy okres sprzyjający skuszeniu do brania dorodnego „lorbasa”. 40+ to obecnie w naszych rzekach powód do satysfakcji, 50+ to powód do dumy, a 60+ to już nobilitacja! „Nobel” ma to do siebie, że nigdy nie wiadomo, czy kiedykolwiek się przytrafi, natomiast reszta pstrągowej arystokracji jest w zasięgu każdego wędkarza. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-12
Feederowe otwarcie

„W marcu, gdy z rzek spłynie kra, poziom wody najczęściej jest podwyższony. Rzeka wypłukuje z brzegu robaki i niesie je swoim nurtem. Jednocześnie słońce zaczyna mocniej przygrzewać. Podnosi się temperatura wody, szczególnie płytszych miejsc blisko brzegu. Tam najszybciej rozwija się życie. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-11
Srebrniak na troku

„Marcowy srebrniak jest uważany, i słusznie, za rybę agresywną i dynamiczną. Tym cechom odpowiadają przynęty i techniki łowienia. Łowi się go więc szybko, na agresywne, wyraziste przynęty. Czy zawsze? Gdy trocie nie biorą, uważa się, że ich nie ma. By zmienić to przekonanie, warto zejść z utartych ścieżek i spróbować je łowić inaczej. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-10
Wędkarski Świat 3/2017 - już jutro w punktach sprzedaży!

Już jutro znajdziecie WŚ 3/2017 w punktach sprzedaży.

Co w numerze? Zajrzyjcie, co dla Was przygotowaliśmy:

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-09
Jest Łowisko Specjalne Powidz!

Powstaje kolejna oaza normalności na polskiej rybackiej pustyni!

24 listopada w hotelu Moran w Ostrowie nad Jeziorem Powidzkim odbyło się spotkanie poświęcone sprawom organizacji i rozwoju Łowiska Specjalnego Powidz. Rośnie szansa, że niebawem przybędzie nam dobre szczupakowe jezioro, gdzie złowienie metrowej ryby nie będzie już nikogo dziwić.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-02-06
Wędkarski Ekspert

To było w zeszłym roku, dokładnie w sierpniu. Zenon Niekumacki postanowił wybrać się na ryby. Taka myśl nawiedziła go we wtorkowy poranek. „Chcę jechać na ryby” śpiewały wszystkie neurony w Zenonowym mózgu. Przez chwilę zastanawiał się, skąd to pragnienie? Nigdy wcześniej ryb nie łowił. Zresztą przez całe trzydzieści lat swojego życia nie wykazywał nawet śladu zainteresowania wędkarstwem. Zupełnie. A tu nagle... „Chcę na ryby, chcę jechać na ryby!”.

Autor: dodano: 2017-02-05
Było znakomicie

"9 maja wybrałem się na gruntowe łowy. Asystowała mi moja żona, która postanowiła złapać trochę słońca. Jak to bywa w takich sytuacjach, wyjazd był bardzo opóźniony. Dopiero po 9 ruszyliśmy nad wodę. Jako miejsce połowu wybrałem płytki odcinek mojej ukochanej żwirowni (PZW) koło Krzyżanowic."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-04
Jak ożywić strumyk

"Są takie okresy, kiedy ryby zwyczajnie nie biorą. Czasem to warunki hydrologiczne uniemożliwiają skuteczne wędkowanie. W takich momentach nie musimy jednak odkładać woderów na kołek."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-03
Surfcastingowe miejscówki

"Długość polskiego wybrzeża morskiego, bez zalewów, wynosi 439 km, a więc mamy trochę surfcastingowych miejscówek. Dziś przedstawię te na Wybrzeżu Wschodnim, a w następnych numerach będziemy gonić ryby wraz ze wschodnim wiatrem na Wybrzeżu Środkowym i Zachodnim."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-02-02
Na okonie z głową

Okoń jest jedynym naszym drapieżnikiem, którego możemy łowić od górskich potoków po wody Bałtyku. Pora roku też nas nie ogranicza. Wyłączając okres miłosnych harców możemy liczyć na brania okoni przez cały rok.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-02-01
Dargon