Aktualności

Sortuj od:
Na liny z daleka

Jest 1 kwietnia. Rankiem pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. Siąpi deszcz i jest chłodno. Chwila zawahania. Auto spakowałem dzień wcześniej wieczorem, wystarczy wsiąść i przekręcić kluczyk w stacyjce. Jadę, nie rezygnuję.

Innych aura chyba trochę zniechęciła, bo nad wodą nie ma wielu wędkarzy. Zajmuję miejsce w obszernej zatoce. Udostępnił mi je miły, starszy pan, który musiał już iść do domu. Łowi tu codziennie. Stwierdził, że dzisiaj liny nie biorą. Obok łowi inny miejscowy wędkarz. Poluje, tak jak wszyscy, na liny, dzisiaj jednak biorą mu tylko płotki. (…)

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-03-10
Wędkarski Świat 4/2017 - już jutro w punktach sprzedaży!

Już jutro znajdziecie WŚ 4/2017 w punktach sprzedaży!

A co w numerze? Zapraszamy na krótką prezentację: 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-09
Kobiece Towarzystwo Karpiowe

Panie na rybach? Tak. Zauważam, że to już nie są pojedyncze przypadki. Regularnie słyszę o kobietach, które z sukcesem polują na karpie, i widuję je na łowiskach. I nie myślę tylko o żonach karpiarzy, ale o samotnych wilkach, a właściwie wilczycach, zarażonych karpiową pasją do szpiku kości.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-03-08
Metoda magiczna

Wchodzimy w kolejny pstrągowy sezon. Dla mnie to już początek czwartej dekady muchowego życia i myślenia „po muchowemu”.  Ale ta największa magia to dla mnie pewien sposób łowienia, który przez cały rok darzę szczególną estymą. 

Autor: Mikołaj Hassa dodano: 2017-03-07
Choroba morska

"Jestem zawodowym marynarzem. Pływam po morzach i oceanach od wielu lat.  Zauważyłem, że nie ma złotego środka na chorobę morską. Każdy z nas jest inny i każdy z czasem opracowuje swoje sposoby na radzenie sobie z tą niemiłą przypadłością. Czym mniejszy kuter, tym łatwiej odczuwa się skutki falowania. Przeważnie wystarczy 4–5 w skali Beauforta. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-06
Sposób na niemoc w PZW

"Wobec jawnego ograniczania statutowych praw członków PZW, uniemożliwiającego lub odbierającego możliwość działania tym wszystkim wędkarzom, którzy jeszcze chcą pracować społecznie, znowelizowane przepisy Prawa o stowarzyszeniach dają ciekawą możliwość wspólnego działania na ustalonych przez siebie zasadach, nie zaś na warunkach narzuconych przez władze PZW. ..."

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2017-03-05
Podłoże dużo może

"Do napisania tego tekstu zainspirował mnie Mikołaj Hassa, który zasugerował, że różnica barwy dna między Nysą Kłodzką a Białą Lądecką wynika z odmiennej budowy geologicznej („Nyski no-kill”, WŚ 2/2017). Stosunkowo rzadko zwracamy uwagę na to, w jaki sposób oraz z jakich skał zbudowane są zlewnie naszych rzek, a przecież typ podłoża czy ułożenie warstw skalnych mają niebagatelny wpływ na wiele cech środowiska rzecznego. To rodzi – jak zawsze – szereg konsekwencji dla ryb. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-04
Kiedy wybrać się na dorsza z kutra?

"Styczeń–luty? Jeśli zima nie będzie ostra, możemy spokojnie wybrać się w tych miesiącach na dorsze. Polecamy głębokie władysławowskie wody, w których dorsz przebywa w dużych ławicach. Niestety, w płytkich łowiskach od Kołobrzegu po Łebę często ryba jest poza zasięgiem krótkiego, 10-godzinnego rejsu. (...)"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-03
Kanały w Koninie

To miejsce jest dla mnie szczególne z racji tego, że to właśnie tam stawiałem swoje pierwsze kroki związane z wędkarstwem karpiowym. Określenie „Kanały Konińskie” dotyczy szeregu meandrujących kanałów wykorzystywanych głównie w celu dostarczania wody służącej do schładzania turbin tamtejszych elektrowni produkujących prąd.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-03-02
Najlepszy na plaży

"Surfcasting to ulubiona dyscyplina sportowa Andrzeja Dechnika, który w Rankingu Władek TEAM 2016 uplasował się na pierwszym miejscu. Mój rozmówca w minionym roku często stawał na podium, co również skutkowało uzyskaniem tytułu Czempiona roku 2016 Klubowej Ligi Surfcastingu. Pozwoliłem sobie zadać Andrzejowi kilka pytań, które, mam nadzieję, ubogacą naszą wiedzę na temat tej wspaniałej dyscypliny sportowej."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-01
Lekcja 2016

Każdy sezon otwiera przed nami nowe możliwości, w głowie rodzą się plany, na przestrzeni miesięcy zmieniające się w cele, do których dążymy i które staramy się realizować. Początek roku jest okazją do podsumowań minionego sezonu. Dla mnie rok 2016 był potwierdzeniem faktu, że najlepszym nauczycielem dla wędkarza są jego własne doświadczenia, kreowane sukcesem, ale znacznie częściej porażką.

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2017-02-28
Najmłodsza rzeka w Polsce -10 lat Iny!

Gdy na uroczystości otwarcia jubileuszowych, 10 zawodów „Troć Iny” Artur Furdyna wspominał historię Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy, którego założenie było jednocześnie początkiem trociowej kariery rzeki, dotarło do mnie, że nigdy nie było w „Wędkarskim Świecie” artykułu o Inie. Owszem, pojawiały się relacje z zawodów, ale rzeka była w nich tylko tłem. Czas to nadrobić. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-02-27
Dargon