Aktualności

Sortuj od:
Rzeczna taktyka

"Nieprzewidywalna, tajemnicza i za każdym razem inna – rzeka to zdecydowanie mój ulubiony rodzaj łowiska. Gdy tylko jest taka możliwość i czas, wybieram się nad pobliską Wartę."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-22
Wędkarz kandydatem na prezesa!

Duża szansa na prowędkarskie zmiany w Mazowieckim Okręgu PZW

W czerwcu 2017 roku odbędzie się Zjazd Delegatów Okręgu Mazowieckiego PZW, który wyłoni nowe okręgowe władze oraz delegatów na Krajowy Zjazd PZW. Jako że jest to największy okręg w Polsce, a jego działacze zajmują eksponowane stanowiska w naczelnych władzach Związku, postanowiłem przybliżyć Czytelnikom osobę Grzegorza Sybilskiego, nowego oficjalnego kandydata na prezesa Mazowieckiego Okręgu – głównie dlatego, że jest On wędkarzem i działaczem spoza hermetycznego, ścisłego kręgu starej władzy oraz zwolennikiem odmiennych, prowędkarskich sposobów zarządzania wodami PZW. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-05-21
Czerwiec nad Odrą

"Choć 1 czerwca jest dniem sandacza, to spędzam go rodzinnie. To niewielkie zadośćuczynienie za cały miesiąc spędzony nad Odrą. W czerwcu większość drapieżników jest już po tarle, więc to idealny miesiąc, aby wyłowić się do woli. Czerwcowy dzień jest na tyle długi, że dzielę go na trzy etapy..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-20
Spinki

Pewnego dnia nad wodą młody karpiarz zapytał, co według mnie jest najważniejsze w przygotowaniach do wyjazdu na ryby, na co zwrócić szczególną uwagę, aby przechytrzyć te największe sztuki.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-05-19
Samogruntujący spławik

W ostatnim czasie kilku wędkarzy pytało mnie o to, jak ustalam głębokość łowiska, gdy łowię metodą odległościową.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2017-05-18
Z główką na szczupaki

Z wielu wzorów główek do zbrojenia gum, które pojawiły się na rynku w latach 90 ubiegłego stulecia, do dzisiejszych czasów ostała się główka kulista lub prawie kulista, wzbogacona trójkątną główką do jaskółek. W ostatnich latach coraz powszechniejsze stają się też obciążenia zintegrowane z przynętą, stosowane głównie w przynętach szczupakowych. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-05-17
Bezsenność na opasce

"W czerwcu nie tylko dzięki dobrym braniom sandaczy ciągnie mnie na ryby. Jest to pierwszy miesiąc w roku, gdy rzeczny spinningista ma szeroki wybór gatunków, które może z powodzeniem łowić. To także czas, gdy mógłbym stanąć nad brzegiem Wisły o każdej porze dnia i nocy, bo większość drapieżników dobrze żeruje. Właśnie taki czerwiec lubię – gdy mogę łowić różne ryby od rana do wieczora i jeszcze dłużej."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-16
Wschód kontra zachód

"(…) Szczupakową Europę można podzielić na dwie części i właśnie przez Polskę przechodzi granica między blokiem wschodnim, a Skandynawią i blokiem zachodnim. Blok wschodni, czyli takie kraje jak Rosja, Ukraina czy nawet Litwa, wyprzedza nas, jeżeli chodzi o różnorodność i bogactwo stosowanych przynęt."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-15
Kilka dni na Mazurach

Ostatnie kilka dni spędziłem na Mazurach. Choć przez wiele lat wzbraniałem się przed przyjazdem tutaj postanowiłem zaryzykować. Przede wszystkim mogłem zrobić materiał do pracy i spotkać się z tutejszymi wędkarzami, od których dostałem zaproszenie. Początkowo sceptycznie nastawiony po godzinie łowienia zacząłem nabierać ochoty, aby poznać lepiej tę wodę. 

Autor: Tomasz Kurnik dodano: 2017-05-15
Jak złowić dużego sandacza

W końcu mamy czerwiec i pierwsze prawdziwe polowania na zaporówkach, które mają jeden cel – dużego sandacza. Kiedyś usłyszałem zdanie, z którym nie sposób się nie zgodzić: duży sandacz to zupełnie inny gatunek ryby. Żeruje inaczej niż jego mniejsi bracia, mieszka gdzie indziej i zupełnie inaczej się zachowuje. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-05-14
Noc i dzień z leszczem

(…) W czerwcu najprzyjemniejszym zajęciem jest dla mnie wypad z feederami na leszczową nockę. (…) 

Głęboka rynna na zewnętrznym łuku zakrętu to klasyczne łowisko leszczy. Jednak nie każdy zakręt i nie każda rynna darzą leszczami. Szybki nurt, kamieniste dno czy sypiący piach to nie są warunki dla leszczy(…)  Jednym z kluczowych warunków jest miękkie dno z lekką warstwą mułu, która sprzyja leszczom żerującym przez wybieranie jadalnych kąsków z wypluwanego mułu pobranego z dna.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-05-13
Nordkapp i okolice

Okolice norweskiego przylądka Nordkapp to prawdopodobnie najlepsze w Europie, a pewnie i na świecie, łowiska dużych dorszy, jak również innych północnoatlantyckich ryb: czarniaków, rdzawców, plamiaków, molw, brosm, zębaczy, karmazynów i wielkich halibutów. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-05-12
Kalosze