Aktualności

Sortuj od:
Styczniowa klenioza

Dla wielu spinningistów późna jesień i zima to doskonały czas na zębate drapieżniki. W zależności od okręgu w styczniu i lutym do wędkarskiego kalendarza dochodzą pstrągi. Ja natomiast, jeśli rzeczki nie zamarzną, chwytam za lekki zestaw i poluję na duże klenie i jazie. 

Autor: Mateusz Porada dodano: 2017-01-21
Sekrety trudnych keltów

"Z utęsknieniem czekam na słotne listopady i zasypane śniegiem grudnie i stycznie. Dzięki jesiennym deszczom w rzekach jest odpowiednia ilość wody i trocie mają szansę dotrzeć na tarliska w satysfakcjonujących wędkarzy ilościach."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-20
Gruntowe węzły

Do prawidłowego połączenia wszystkich elementów zestawu konieczne jest użycie odpowiednich węzłów. Bez ich znajomości nie sposób wyobrazić sobie łowienia. Tylko prawidłowo zastosowane węzły umożliwiają skuteczne łowienie. Źle dobrane albo niestarannie wykonane połączenia zestawu będą prowadzić do plątania albo zbyt łatwego zrywania zestawu. 

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-01-19
Łowienie wędką z zestawem skróconym w rzece

Precyzja w rzece. W rzekach, podobnie jak w wodach stojących, największą precyzję łowienia można uzyskać długą wędką ze skróconym zestawem. Żadna z metod nie daje nam podobnych szans.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-01-18
Żyłka, fluorocarbon, plecionka - fakty i mity

Krążące wśród wędkarzy informacje na temat wędkarskich linek nie zawsze są zgodne z faktami, więc wymagają wyjaśnień, których próżno szukać w firmowych katalogach lub w Internecie. Tych wyjaśnień udzielił mi Enrico Ravenni, dyrektor sprzedaży i rozwoju ds. linek Sufix – człowiek, który na temat żyłek i plecionek wie prawie wszystko.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-01-17
Aby mniej znaczyło więcej

„Wielu z nas zarzeka się, że pewnego dnia wybierze się na ryby z jedną wędką i jednym pudełkiem przynęt w kieszeni. Coś w tym jest. Aby mniej znaczyło więcej. Mniej sprzętu, więcej kontaktu z przyrodą i najzwyczajniej więcej czystej, wędkarsko-sportowej radochy. Kajak wędkarski, bo o nim będzie mowa, nie jest tylko kolejną jednostką służącą do połowu ryb."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-16
Bałałajki z mormyszką na płytkiej wodzie

(…) W Polsce wymiar wędki zgodny z regulaminem amatorskiego połowu ryb wynosi minimum 30 cm, przy czym w skład długości wędki od jakiegoś czasu wchodzi kiwak, czyli sygnalizator brań."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-15
Płocie z lodowej zatoczki

„Cienka warstwa lodu na kanale nie może zniechęcić „twardzieli” do wyjścia na ryby. Czołowy polski spławikowiec Maciek Białdyga relacjonuje wyprawę na zimowe zawody. Odbyły się one w grudniu, jednak spostrzeżenia Maćka mogą się przydać w ciągu całej zimy, gdy pokrywa lodowa nie jest zbyt gruba."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-14
Szybka przynęta

Mamy luty więc czas uderzyć na pstrągi. Kiedyś pstrągarzy dzieliło się na woblerowców i wirówkarzy, później doszły gumki, koguciki, dżigi i nimfy podawane na różnorakich zestawach i ten podział stracił aktualność. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-01-13
Wędkarski Świat 2/2017 - już jutro w punktach sprzedaży!

Już jutro znajdziecie WŚ 2/2017 w punktach sprzedaży.

Co w numerze? Zajrzyjcie, co dla Was przygotowaliśmy:

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-12
Okoń zgubił paski

Polski wędkarz mieszkający w Anglii przysłał nam zdjęcie z okazałym okoniem albinosem. Oto jego relacja:

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-09
Wybieramy Okładkę Roku WŚ 2016!

To jest bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie!

Zastanówcie się dobrze, która z naszych 12 okładek roku 2016 była najlepsza?

Wybierzcie Waszą ulubioną okładkę i zgarnijcie nagrody!

Napiszcie pod postem na FB lub tu, na portalu, która okładka jest Wam najbliższa i dlaczego.

Uzasadnienie nie może mieć więcej niż 100 słów!

Nagrodzimy 10 najfajniejszych odpowiedzi.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-08
Dargon