Aktualności

Sortuj od:
Duże przynęty na duże ryby

Sierpień kojarzy mi się z okazałymi rybami. W drugiej połowie lata, bez względu na łowisko, warto się na nie nastawić.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2016-07-20
Spinningowe świnki

Choć świnki żywią się głównie glonami, które zdrapują z kamieni, jednak można je łowić na spinning. Mój artykuł jest kontynuacją tekstu Maksyma Łaszewskiego o łowieniu świnek na muchę z poprzedniego numeru WŚ. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2016-07-19
Z woblerkiem w pokrzywach

"Pokrzywy wyższe od dorosłego człowieka, łopiany, których liście z powodzeniem mogłyby służyć za parasol, i niezliczone ilości owadów, brzęczących jak małe helikopterki. Od dobrych kilkunastu minut przedzieram się przez tę dżunglę w kierunku ulubionej rzeczki. Jestem cały mokry, trochę od potu, trochę od rosy. Dobrze, że założyłem spodniobuty. Przynajmniej nogi mam suche i nie będę musiał wyciągać obrzydliwej mazi z setek rozdeptanych ślimaków, które wpadają do woderów. Docieram wreszcie do rzeki i możliwie najostrożniej wchodzę do wody."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-07-18
Sieci na wodach PZW

Czy odłowy komercyjne na wodach związku wędkarskiego są konieczne? 

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2016-07-17
Sumowy przypon

Wiele jest dyskusji na forach na temat długości sumowego przyponu i materiału, z którego powinien być zbudowany. Piszę o nim w miesiąc po omówieniu parametrów wędzisk sumowych, gdyż również od długości przyponu zależy poręczność całego zestawu. Rozbierzmy więc na czynniki pierwsze  trollingowy i spinningowy przypon na suma. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-07-16
Karpie zabierają wędki

Koszyczek został zarzucony i opadł na dno. Zaraz może nastąpić branie…

Pilnuj wędki!

Autor: Adam Niemiec dodano: 2016-07-15
Czytać wodę

Minął kolejny weekend, oczywiście jak zwykle na karpiowym szlaku. Po wyprawie pozostały miłe wspomnienia, ale też ciekawe wnioski. 

Autor: Robert Adamski dodano: 2016-07-14
Sumowy sezon w pełni!

Pełnia w tym wypadku oznacza niestety środek sezonu, który na sumowych wodach gdzie obowiązuje okres ochronny suma do 1 lipca rozpoczął się już w maju. Najwyższy czas by Zarządy Okręgów i komisja regulaminowa PZW poważnie potraktowały wędkarstwo sumowe jako odrębną dziedzinę,  dla której dedykowane są metody zupełnie nie zauważane ani przez nasze akty prawne, ani przez regulamin PZW.

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-07-13
Letnie przykosy

Miejscówkami popularnymi latem są przykosy. W lipcu jeszcze mało wyraźne i niestabilne, w sierpniu osadzają się już wyraźnie w nurcie rzeki i przyciągają ryby – różne ryby. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-07-13
Rybki Chorwacji

Nie będzie to opis „Big Game” czy relacja z jakiejś morskiej wyprawy, podczas której na łodziach meldują się kilkudziesięciokilogramowe stwory morskich głębin. Dziś o zupełnie rekreacyjnym wędkowaniu w wodach chorwackiego wybrzeża, w miejscach, które wielu z Was pewnie wybierze na urlop czy wakacje. 

Autor: Mikołaj Hassa dodano: 2016-07-12
Węgorz z siurnika

„Mój pierwszy węgorz… doskonale pamiętam. Był środek upalnego lata. W maleńkiej, świętokrzyskiej rzeczce łowiłem w płytkim bystrzu na gnojaka, w samo południe. Kolec jeżozwierza zanurkował, ciężki, ruski bat  wygiął się niemożebnie, po chwili na brzegu wylądowała wielka ryba. 52 centymetry! To był mój rekord w długości."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-07-11
Sum przy powierzchni

„Gdy latem temperatura wody przekroczy 20OC, sumy zmieniają swoje standardowe zachowania. W ciepłej wodzie ich metabolizm bardzo przyspiesza i zmusza je do żerowania dwa razy w ciągu doby."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-07-10
Dargon