Aktualności

Sortuj od:
Sum na nudnej wodzie

Tekst o podobnym  tytule napisałem trzy lata temu. Brzmiał on "Sum na dużej wodzie" dotyczył łowienia na przyborze, co nie jest łatwe, ale możliwe. Dziś będzie o innej dużej wodzie, na której wiślakowi z Puław, Tarnowa czy nawet Warszawy trudno się odnaleźć. Chodzi o łowienie na cofkach zbiorników zaporowych. Moją metodą jest trolling, ale myślę, że wędkarze łowiący gruntowymi metodami również wyniosą z tego tekstu kilka przydatnych informacji. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-06-25
REKORD POLSKI – 240 godzin na plaży

"Kto by pomyślał, że można ustanowić rekord Polski wędkując przez 10 dni i nocy bez przerwy. Przecież to czysta przyjemność – powiedzą karpiarze, którzy często spędzają nad wodą 2 tygodnie. Panie i Panowie – ustanowić ten rekord w wędkarstwie plażowym, przy szybko zmieniającej się aurze, na warunkach Biura Rekordów, jest dramatycznie trudno!"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-06-24
Owocowy zawrót głowy

"Każdy z nas ma swoje ulubione potrawy. Jedni wspominają pierogi babci z dzieciństwa, inni kochają nowoczesną kuchnię molekularną lub owoce morza. Natomiast klenie, bo o tych łakomczuchach chciałbym napisać, uwielbiają wiśnie, czereśnie i porzeczki."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-06-23
Obrobić główkę, czyli sumowanie z ręki

"Mimo, że w Odrze jest bardzo duża populacja suma, z roku na rok jest coraz trudniej złowić przyzwoite ryby. Ogromna presja czyni z Odry arenę sumowych zawodów, które trwają od maja do późnej jesieni."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-06-22
Czy kolor ma znaczenie?

Nie wiem, jak widzi karp i czy rozróżnia kolory. Słyszałem o teorii, że świat naszych pupili jest raczej czarno-biały z domieszkami szarości. Ale to tylko teoria, a praktyka daje nam czasami odwrotny obraz. Ostatnio wiele się mówi na temat koloru zanęty lub przynęty. Czy ten aspekt jest ważny w osiągnięciu karpiowego sukcesu, czy może to jakaś wyimaginowana fanaberia?

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-06-21
Podwodne tajemnice

Zanurzenie pod wodę kamery wysokiej jakości z czułym mikrofonem otwiera nam oczy na wiele ciekawych zjawisk, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia. Oto kilka przykładów. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-06-20
Z mięsem na sumy

"Lista przynęt sumowych może być tak długa, jak bogata jest wyobraźnia sumiarzy, gdyż sum jest chyba najbardziej wszystkożernym przedstawicielem naszych mięsożerców. Trzeba przy tym pamiętać, że sama przynęta suma nie czyni. Działa, jak trzeba, dopiero w połączeniu z odpowiednią prezentacją, właściwym uzbrojeniem i zacięciem. Oto jak wygląda moja liga przynęt sumowych."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-06-19
Płytkie szczupaki – metr wody i 50 gramów

Nie ma dla mnie nic bardziej ekscytującego w wędkarstwie niż branie ryby z powierzchni wody. Czy to boleń, pstrąg czy okoń – nie ma znaczenia. Wszystkie mają swoją potęgę. Na szczęście naszego herbowego drapieżnika także możemy łowić z powierzchni, a jego rozmiary i waleczność sprawiają, że takie branie na długo zostaje w pamięci.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-06-18
O temperaturze wód stojących

"Wędkarz, który zna rozkład temperatury wody w jeziorze w różnych porach roku, łatwiej znajdzie ryby i więcej złowi."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-06-17
Okoń 61,5 cm - rekord Szwecji!

Emanuel Swärds złowi go na 7 cm Rippin´Rap w nocy o godzinie 00:30 na jednym z łowisk Sörbyns fiskecamp podczas poszukiwania szczupaków. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-06-16
Pstrąg szybkościowy

"Dla mnie pstrąg liczy się, gdy jest letnią zdobyczą. Sezon na ten gatunek w moim wydaniu trwa od maja do sierpnia. Oczywiście bywam nad wodą i na początku, jak wielu z nas, ale od jakiegoś już czasu nie mam tej „napinki” związanej z początkiem sezonu w lutym. Letni pstrąg jest przy tym rybą, złą, szybką i wojowniczą i do tych cech udało mi się dopasować skuteczną technikę łowienia."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-06-15
Wstępne nęcenie

Nie da się łowić na spławik bez nęcenia. Wiadomo. Ale żeby łowić skutecznie, szczególnie w czasie zawodów, trzeba podawać rybom odpowiednią mieszankę i przynęty. A to już nie jest takie oczywiste. 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-06-15
Kalosze