Aktualności

Sortuj od:
My tu jeszcze wrócimy

Każdy z nas ma swoje wyjątkowe wędkarskie miejsca. Łowiskiem, które ja darzę wielkim sentymentem, są ciepłe kanały konińskie. To właśnie tam zaczynałem swoją przygodę z karpiami. Kanały pokochałem za sprawą świetnego wędkarza, nieżyjącego już Waldemara Masłowskiego. Zawsze chętnie tam wracam.

Autor: Robert Adamski dodano: 2019-01-28
Wachta przy głowatce

Luty to krótki, ale bardzo intensywny wędkarsko miesiąc, przynajmniej dla mnie. Wędkowanie podlodowe, pstrągi, lipienie, głowacice, obcowanie z zimową scenerią Podhala czy Bieszczadów samo w sobie jest cudowne i niezwykle odprężające, można zapomnieć o całym świecie. Ja zapominam...

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2019-01-21
Dwie godziny

Początek roku to najlepszy czas na segregację przynęt, planowanie porządków w sprzęcie wędkarskim i przeglądanie prasy w celu znalezienia ciekawych nowości na kolejny spinningowy sezon. Jednak miłość do pasji motywuje nas do odwiedzin pobliskiej rzeki czy zamarzniętego jeszcze jeziora, aby choć przez chwilę zaspokoić swój wędkarski apetyt.

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2019-01-19
Płetewka

"Gdy wicenaczelny zadał mi opisanie najciekawszego  doświadczenia  minionego sezonu, od razu pomyślałem o pewnej przynęcie i o moim największym odkryciu tamtego sezonu. I choć takich doświadczeń podczas całego sezonu trochę by się znalazło, to w głowie cały czas przewijała mi się myśl o tej przynęcie. O czym mowa? O najmniejszym Gunslingerze StrikePro."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2019-01-02
Szczęśliwego Nowego 2019 Roku!

Drodzy Czytelnicy!

Składamy Wam najserdeczniejsze życzenia noworoczne, aby Wasze łowiska zaroiły się od zdrowych, silnych ryb, abyście mogli cieszyć się wędkowaniem ze swoimi dziećmi i małżonkami bez zbędnych formalności i wygórowanych opłat, aby z polskich jezior i rzek zniknęły rybackie sieci i abyście mogli być dumni z organizacji wędkarskiej, do której należycie. Wszystkiego najlepszego!

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-31
Trzy tygodnie po przyborze

Trollingowy sezon na dolnej Wiśle nie był łatwy. Dni, kiedy trollingowcy notowali sporo podpuków i pustych brań, były przeplatane wielodniowymi okresami kompletnego marazmu. Był jednak krótki okres, gdy sumy brały znakomicie, ale też tylko przy zbiegu kilku czynników.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-12-30
Amok

"Ten sezon, z racji skróconego okresu ochronnego, dla suma był na tyle długi, że ciekawych i niestandardowych wydarzeń nad wodą było co najmniej kilka. Były noc po nocy obcinane przez bobry linki, były spektakularne przyłowy w postaci dużych kleni na zestaw sumowy, było grupowe żerowanie sumów, w efekcie czego mieliśmy w jednej chwili kilka brań na wędkach. Jednak w pamięci na długo zapadną mi dwa zdarzenia, które po raz kolejny dają dowód na to, że łowienie ryb, a zwłaszcza sumów, nie jest przewidywalne ani monotonne."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-29
Długowieczne ryby

Jesiotr syberyjski (Acipenser baeri) jest kostnochrzęstną rybą dwuśrodowiskową, która żyła w czasach dinozaurów – kilkadziesiąt milionów lat temu. 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-12-28
Zapora zakazany owoc

Pytanie od czytelnika: 

Proszę o definicję zakazułowienia w odległościmniejszej niż 50 mod urządzeń piętrzącychwodę. Czy mogę rzucać wkierunku zapory, czyli wpraktyce pod samą zaporę,stojąc od niej w odległości większejniż 50 metrów?Pan Mariusz z Chojnic

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2018-12-27
Świąteczne życzenia dla Was!

Cały zespół „Wędkarskiego Świata” życzy wszystkim naszym Czytelnikom radosnych świąt Bożego Narodzenia w duchu polskiej tradycji.

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-24
Odjazdowe branie

"4 sierpnia około godziny 11.00 z kolegami Robkiem i Pawłem dotarłem na łowisko „Cicha Woda” na karpiową zasiadkę. Był z nami również 9-letni Wojtek – syn Robka – dobrze rokujący młody wędkarz. Mieliśmy przed sobą 24 godziny łowienia i nadzieję na brania dużych ryb, które, jak wiadomo, nie zawsze mają ochotę współpracować. Był to okres słonecznej pogody, co mogło mieć znaczący wpływ na żerowanie ryb i miejsca ich przebywania."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-12-23
Method feeder – początki

Oto kilka podstawowych informacji dotyczących popularnej metody.

 Method feeder to łowienie gruntówką z małym, otwartym koszyczkiem i przynętą na króciutkim przyponie. Taki sposób łowienia ułatwia żerującym rybom znalezienie przynęty na haczyku.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-12-20
Kalosze