Aktualności

Sortuj od:
Atak na kant

Nietypowy wędkarski miesiąc może się nam przytrafić nawet po blisko 50 latach łowienia. Dziś opowiem o kwietniu, który w kapitalny sposób odmienił moje wędkarstwo. (…) Był to kwiecień 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy rozpocząłem pontonowy sezon nie na majowych boleniach, szczupakach czy belonach, ale właśnie w kwietniu na zatokowych trociach.

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-03-21
Kwietniowy feeder na ostrodze i przy zielsku

Kwiecień po nieco rozbiegowym (przynajmniej na rzekach) marcu jest dla mnie prawdziwym początkiem rzecznego sezonu. Ma jednak swoje dwa oblicza. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-03-20
Zawodnicza danina - pytanie od Czytelnika

Czy zgodne z prawem są działania władz Okręgu PZW w Szczecinie, które wymagają od organizatora towarzyskich zawodów spinningowych, takich jak „Troć Iny” i „Reska Troć”, uzyskania zezwolenia na ich rozegranie na związkowych rzekach oraz wpłacenia do okręgowej kasy 10 zł od każdego zawodnika?

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2017-03-19
Lżej się chyba nie da

"Od około dwóch lat, odwiedzając ze spinningiem przeróżne typy wód, coraz częściej spotykam muszkarzy, którzy na końcu zestawów mają przynęty wyraźnie większe i cięższe niż moja. Faktem jest, że czasami sprowadzam swoje spinningowanie chyba do ostatecznej granicy, ale nie robię tego z ekstrawagancji, tylko w określonych sytuacjach, Jest to jedyny sposób, aby złowić coś sensownego."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-18
Nietypowa metoda

Method feeder kojarzy się większości wędkarzy z łowieniem na otwartej wodzie daleko od brzegu. Z moich obserwacji wynika jednak, że często najlepsze wyniki osiąga się po zarzuceniu koszyczka bardzo blisko brzegu.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-03-17
Na wleczonego

Poprzednio opisałem dwie techniki spławikowe, w których przynęta jest prezentowana w okolicach dna, ale jej kontakt z dnem nie jest wymagany. Pozostały jeszcze dwa podstawowe sposoby łowienia spławikowego, w których kontakt przynęty jest stały. Nie dość, że tym różnią się od poprzednio omówionych technik, to jeszcze występują między nimi bardzo istotne różnice.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-03-16
Pikieta przed Zjazdem PZW

15 marca o godz. 9 rano w gmachu NOT przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie rozpoczął się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZW, którego zadaniem było uchwalenie nowego Statutu PZW. Przybywających na Zjazd delegatów „powitali” wędkarze, którzy w godzinach 8–10 zorganizowali przed wejściem do gmachy NOT pikietę. To był milczący protest – nie było trąbek, syren ani skandowania haseł.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-03-15
Z zawodu rybak, po godzinach kłusownik

"Za nielegalny połów ryb odpowie mężczyzna zatrzymany na rzece Sapinie przez policjantów z Węgorzewa. Mundurowi już wcześniej otrzymali informacje o kłusowniku, którzy z pontonu zbiera rybackie sieci. Sprawca został namierzony we wtorek (14.03) wieczorem na pomocą noktowizora."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-14
Pstrąg ze środka nurtu

(…) Właśnie kwiecień bywa jednym z lepszych okresów do połowów pstrągów. Jak napisałem wyżej, wszystko musi się zgadzać. Pierwsze już soczyste bazie, pierwsze owady i co najważniejsze – temperatura wody. Jeśli przekroczy 10–12 stopni, możemy liczyć na spore sukcesy. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-03-14
Szybki hol

Do szybkiego holu się dorasta. Na początku swojej przygody z wędką wydawało mi się, że rybę trzeba wymęczyć, że do podebrania musi się wyłożyć, że im delikatniejszy hol, tym większa szansa udanego lądowania. Praktyka wykazała, że jest to błędne przekonanie i niezbyt zdrowe dla ryby. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-03-14
15 marca wędkarze po raz kolejny wyjdą na ulicę!

15 marca 2017 roku (najbliższa środa) w Warszawie przy ulicy Czackiego 3/5 (gmach NOT) odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego. Pisaliśmy o tym wczoraj.

Kto jeszcze nie przeczytał zapraszamy tu: Pensje i etaty dla działaczy PZW!?

W związku z powyższym zjazdem koledzy wędkarze organizują przed wejściem do gmachu NOT „Pikietę powitalną dla działaczy”.  

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-13
Pensje i etaty dla działaczy PZW!?

Statut to najważniejszy dokument regulujący strukturę, zadania i sposób działania stowarzyszenia.

15 marca 2017 roku odbędzie się w Warszawie Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego, który został zwołany przez Zarząd Główny PZW w celu rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie zmian w Statucie PZW. Zmiany te znalazły się w drugim projekcie nowego statutu, opracowanego przez 7-osobową komisję powołaną uchwałą ZG z 28 września 2015 roku.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-03-12
rapala pike program