Aktualności

Sortuj od:
Boleń rybą morską

W ostatnich latach zdarzały się przypadki złowienia boleni w Zatoce Gdańskiej, ale traktowane one były w kategoriach ciekawostek podobnych do sporadycznych połowów tołpyg, karpi i innych gatunków ryb typowo słodkowodnych. Ten rok pokazał jednak, że bolenie można łowić w Zatoce regularnie, i to w ilościach, jakich nie powstydziliby się najlepsi odrzańscy boleniarze. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-08-28
Ojczym chrzestny

Witek jednym haustem przełknął pół szklanki zimnego piwa. Lekko czknął,przetarł ręką spocone czoło i spojrzał w stronę drogi, którą jechała czarna limuzyna. Auto mijało właśnie bramę udekorowaną olbrzymią tablicą Ośrodek Hodowlany „Rybi Raj”. Złośliwcy pewnie nazywaliby ośrodek Witka „Rybim Ryjem”, ale złośliwców nie było. Niechby jakiś spróbował. Betonowe sandałki i do jeziora.

Autor: dodano: 2017-08-27
Grodzisko

Łowisko Grodzisko znajduje się około 15 km od centrum Częstochowy. W swoich wodach kryje wiele pięknych ryb: karpi, karasi, jesiotrów, amurów, sumów i szczupaków.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-08-26
Nęcenie na klenie

Przyjęło się, że klenie to ryby wszystkożerne. Już wielkość ich pyska świadczy o tym, że mogą dużo zjeść. Co jednak lubią najbardziej?

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2017-08-25
Dźwięki wędki

Wędka może być źródłem różnego rodzaju dźwięków, które rozchodzą się w wodzie i mogą zniechęcać ryby do brań. Woda przenosi wszelkie dźwięki znacznie lepiej (dalej) niż powietrze, ponieważ w przeciwieństwie do powietrza jest prawie nieściśliwa. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-08-24
Przeproście trollingowców

Tym tekstem rozpoczynam cykl kilku artykułów, w których odniosę się do odpowiedzi ZO Mazowsze na wnioski kół umieszczone na stronie okręgu. Dlaczego akurat Mazowsze? Ponieważ jest to największy okręg, skupiający największą liczbę wędkarzy, a więc wnioski z kół można uznać za reprezentatywne dla całego Związku, natomiast odpowiedzi są przykładem dla władz wszystkich okręgów, jak nie należy na te wnioski odpowiadać. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-08-23
Strzałówka

Aby celnie zarzucać zestaw gruntowy na bardzo duże odległości, trzeba mieć nienaganną technikę rzutu, odpowiednie wędzisko, kołowrotek z dużą szpulą, ciężki koszyczek zanętowy, najlepiej typu bullet, cienką linkę i strzałówkę, która wytrzyma przeciążenia powstałe podczas mocnego wymachu.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-08-22
Sandacz (i nie tylko) po hiszpańsku…

"Rio Ebro – najdłuższa rzeka Hiszpanii – od wielu lat słynie z potężnych sumów i rekordowych karpi. Pod tym względem nic się nie zmieniło – Ebro plasuje się w absolutnej czołówce miejsc do połowu tych gatunków. Dodatkowo w ostatnich sezonach popularne stały się także wyprawy na sandacze, które zbudowały na Ebro bardzo liczną populację."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-08-21
Byłby rekord z Rybnika, ale ...

W ostatnich dniach lipca otrzymałem informację, że do redakcji WŚ zadzwonił wędkarz z pytaniem, czy jesteśmy zainteresowani sumem o długości 259 cm, którego przed chwilą złowił. Natychmiast oddzwoniłem do łowcy, pogratulowałem mu wspaniałego połowu i oczywiście wyraziłem zainteresowanie tematem, aby pokazać Czytelnikom WŚ olbrzymią rybę oraz przedstawić okoliczności jej połowu.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-08-20
Uderz drewnem w wodę - Kwok

"Źródła dźwięku mające na celu zwabienie ryby są często wykorzystywane przez sumiarzy. Są grzechotki instalowane w woblerach, podobne wabiki stosuje się w konstruowaniu zestawów gruntowych i do łowienia wertykalnego. Urządzeniem niebędącym elementem zestawu, które również działa na zmysły suma specyficznym dźwiękiem, jest kwok."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-08-19
Karpie z piaskownicy

Opiszę Wam przygodę, którą niedawno przeżyłem na Lubelszczyźnie. Tak naprawdę to był wyjazd na wesele, ale z chłopakami z Carplive trochę go urozmaiciliśmy, oczywiście bez szkody dla nowożeńców. Decyzja zapadła – jedziemy w piątek po pracy i robimy dwie nocki na lokalnej wodzie.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-08-18
Tarłowe i zimujące sumy bez ochrony!

24 lipca Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, okres ochronny suma ustanowiono na okres od 1 stycznia do 31 maja skracając go o listopad i grudzień a także  o czerwiec w którym dotychczas sum był chroniony we wszystkich wodach z wyjątkiem Odry poniżej ujścia Warty.

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-08-17
Kalosze