Aktualności

Sortuj od:
Przypony muchowe

Podczas łowienia na sztuczną muchę między przynętą a linką umieszczamy przypony z nylonowej żyłki. Najczęściej jest to specjalny przypon, który ma zmienną grubość. Przy lince jest grubszy i powoli zwęża się w kierunku muchy. Dlatego nosi nazwę konicznego. Pozwala to na bardzo precyzyjne podanie muchy na wyprostowanej lub lekko zwiniętej żyłce. 

Autor: Adam Sikora dodano: 2017-10-28
Fluorocarbon - lepsza żyłka

W numerze 2/2017 WŚ dyrektor sprzedaży i rozwoju linek Sufix Enrico Ravenni przedstawił ciekawe własności fluorocarbonu w porównaniu z nylonem. W tym artykule opisuję praktyczne zastosowania żyłek fluorocarbonowych w naszym wędkarstwie. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-10-27
Odrzański desant

"Zimno, buro, wilgotno i deszczowo – to jest właśnie listopad. Dzień jest na tyle krótki, że aby go w pełni wykorzystać, należy starannie się do tego przygotować. Przed każdym wyjazdem na ryby wcześniej wybieram odcinek rzeki, na którym będę łowił. Ostatnie 100 km Odry, na których łowię, ma dwa oblicza. Górna część tego odcinka to główki, przykosy, burty czy opaski. Dolny odcinek jest wolny, spokojny i głęboki. Na każdym z nich łowię nieco inaczej."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-26
Teraz albo... w przyszłym roku listopadowy spinning na rzece

"Przy całej mojej sympatii do różnych metod wędkarskich muszę stwierdzić, że w listopadzie nikt nie namówi mnie na zasiadkę ze spławikiem albo na łowienie lipieni na muchę. Listopad jest dla mnie miesiącem wybitnie spinningowym, głównie za sprawą niezłej aktywności drapieżników. Jest to też końcówka sezonu na rzekach nizinnych, bo w grudniu już zbyt dużo zależy od aury."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-25
Alandy na nowo odkryte

"Fińska nazwa Alandów mówi w zasadzie wszystko – Ahvenanmaa, czyli „Okoniowe wyspy”. Niegdyś jedno z moich największych podróżniczych marzeń. Wędkarski archipelag na środku Bałtyku, słynący wszak nie tylko z grubych, pręgowanych garbusów, ale również wielkich szczupaków, sandaczy, łososi… "

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-24
Ospałe sandacze

"Zdarzyło się to rok temu i na zawsze zmieniło mój wachlarz przynęt sandaczowych. Trwało to już około dwóch tygodni. Lato, wysoka temperatura i słońce – te czynniki nie sprzyjają połowom sandaczy. Ryby jakby też to wiedziały i nie chciały współpracować. Odwiedzałem sobie znane miejscówki, stosowałem najlepsze według mnie wabiki, a jednak nie mogłem doczekać się brania."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-23
Małe ryby wielkiej Wołgi

"Jesteśmy świeżo po powrocie z mistrzostw świata w połowie ryb drapieżnych z łodzi, które odbyły się w tym roku w Rosji, w miejscowości Konakowo na zbiorniku zaporowym na Wołdze. Ten wyjazd przyniósł wiele emocji i przeżyć, którymi chciałbym się podzielić z Czytelnikami „Wędkarskiego Świata”."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-22
Nowy Prezes ZG PZW wybrany!

Obradujący w Spale XXXI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego dokonał wieczorem 20 października wyboru nowego prezesa Zarządu Głównego PZW. Został nim Teodor Rudnik, prezes Zarządu Okręgu PZW w Słupsku. 

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-21
Grube karpiowe ostatki

Jeszcze nie tak dawno szukaliśmy wiosennych miejscówek, a tu za oknami szara, jesienna rzeczywistość. Czy aby na pewno szara? Niekoniecznie. Jesień to czas na grube karpie. Ryby stają się mniej podejrzliwe, więc mamy większe szanse na złowienie tej wymarzonej, którą tropiliśmy przez cały sezon.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-10-20
Na wleczonego

Łowię tyczką w rzece o leniwym nurcie. Z doświadczenia wiem, że ryby w tym łowisku najlepiej biorą, gdy przynęta wolniej od nurtu przemieszcza się w zanęconej strefie. Łowię na przepływankę z przytrzymywaniem. Dzisiaj jednak nie mogę w ten sposób nic złowić, bo przeszkadzają silne podmuchy wiatru. Szarpie szczytówką i spławikiem. Muszę zmienić sposób prowadzenia zestawu…

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2017-10-19
Szczupak na drop shota

Szczupaki świetnie biorą jesienią na drop shota. Większość wędkarzy łowiących tą metodą rzadko ma spotkania ze szczupakami, ale wynika to – moim zdaniem – z faktu, że łowią w miejscach z dominacją okoni i sandaczy, dlatego głównie te ryby są kojarzone z drop shotem. Gdy szczupaki są w łowisku, nie mają problemu z zassaniem dropshotowej gumki. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-10-18
Grubo na zaporówce

"Późna jesień w Beskidach i na Podhalu to, moim zdaniem, najlepszy czas na połów pasiastych drapieżników, szczególnie sandaczy. Krótkie i chłodne dni na sztucznych jeziorach południowej Polski dają dużą dawkę emocji i pozwalają naładować akumulatory przed zbliżającym się końcem sezonu. "

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-17
Kalosze