Aktualności

Sortuj od:
Duże halibuty pod ochroną

10 października 2017 roku Norwegowie wprowadzili zakaz przywożenia na ląd halibutów powyżej 200 cm. Zakaz jest podyktowany koniecznością ochrony tego drapieżnika. Naukowcy norwescy uważają (co polecamy naszym fachowcom od gospodarki rybackiej), że duże halibuty stanowią najcenniejszy materiał rozpłodowy i są nośnikami najlepszych genów.

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-11-20
Sandacz pelagiczny – trolling

Decyzja o wyjeździe na sandacze zapadła spontanicznie. Jedziemy na jedno z północnych jezior, gdzie w czerwcu ładnie brały sandacze i szczupaki. Pogoda wreszcie jesienna, więc jest szansa na większe sztuki.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-11-19
Przy dnie

W strefie przydennej dobrze łowi się w wodach stojących, a także w rzekach. Żeruje tu zdecydowana większość ryb występujących w naszych wodach. Dlatego w okolicy dna łowi się najczęściej.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-11-18
Liny 2017 – trudny sezon

Linowy sezon 2017 należy już do przeszłości. Wspominając wyprawy oraz analizując sukcesy i porażki, staram się wyciągnąć wnioski na przyszłość. A tworząc poniższy tekst, mogę w myślach przeżyć to wszystko jeszcze raz.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-11-17
Żegnaj Darku…

14 listopada odszedł od nas Dariusz Kopciński. Wędkarz, mój Przyjaciel. Żył zaledwie 59 lat. Poznałem Darka w szkole średniej i od tamtej pory wspólnie dzieliliśmy naszą największą pasję – wędkarstwo.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-11-16
Szczupak w klatce

Łódka daje na rzece ogromne możliwości dotarcia do niedostępnych z brzegu łowisk i ryb. Są jednak sytuacje, gdy nie warto na nią wsiadać. Jedną z nich jest grudniowe łowienie szczupaków w klatkach pomiędzy ostrogami. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-11-15
W domu ryby nie złowisz

Na dworze nieprzyjemnie, wieje i pada deszcz. Ponadto pełnia i złe ciśnienie. Kalendarz brań też nie zachęca do wyjścia. Jechać więc na ryby czy zostać w domu?

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-11-15
Skrzydełka na szczupaka

Nadchodzi dobry czas na szczupaki, które najbardziej lubię łowić w listopadzie i na początku grudnia. Z reguły poluję na zarośniętych płyciznach, gdzie brania drapieżników są bardzo widowiskowe i emocjonujące. 

Autor: Mateusz Porada dodano: 2017-11-14
Mrożonka w zanęcie

Dodanie do zanęty dżokersa, czyli ochotki zanętowej, na wielu łowiskach ma często decydujący wpływ na końcowy wynik połowu. Nie bez powodu tak powszechnie używają jej wędkarze startujący w zawodach. Podobnie wykorzystuje się ją także w rekreacyjnym wędkowaniu, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-11-13
Srebrne rzeki Alaski

"W 1867 roku Stany Zjednoczone kupiły od Imperium Rosyjskiego obszar obecnego stanu Alaska o powierzchni 1 518 800 km². Transakcja zyskała sobie miano „lodowni Sewarda” – na cześć amerykańskiego sekretarza stanu Williama Sewarda, który sfinalizował zakup. Sceptycy twierdzili, że oto amerykański podatnik zafundował sobie utrzymanie zimnej i trudno dostępnej krainy o wątpliwej wartości."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-11-12
Dobre ubranie na złą pogodę

Jeszcze nie tak dawno w wędkarskich ubraniach na zimne pory roku dominowały bawełniane podkoszulki, flanelowe (też bawełniane) koszule, grube swetry i ortalionowe kurtki z ciężką podszewką. Obecne kierunki rozwoju wędkarskich ubiorów to coraz lepsza izolacja termiczna, doskonała wentylacja ciała (tzw. oddychalność ubrań), większa wodoodporność, a także znacznie mniejsza masa ubrania – a w efekcie większe poczucie komfortu użytkownika.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-11-11
Mandula po szczecińsku

„Szczecińska Odra to łowisko inne niż wszystkie. Dzieli się na Odrę Wschodnią – Regalicę – i Odrę Zachodnią. Pomiędzy tymi dwiema rzekami tworzy się tzw. Międzyodrze. Są to setki kanałów i wysp łączące te dwie rzeki ze sobą śluzami."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-11-10
Kalosze