Aktualności

Sortuj od:
Zima z diabełkiem

"Kilka lat temu zrezygnowałem z łowienia na klasyczną mormyszkę z ochotką na rzecz żuczków i diabełków. Są to najczęściej wolframowe przynęty, przypominające kiełże oraz inne podwodne robaki. Stosowanie ich jest bardzo wygodne, gdyż nie używa się ochotki, więc nie trzeba jej zakładać po złowionej rybie, co jest nieprzyjemne w mroźne dni."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-30
Czytam i wygrywam - kalendarze czekają!

Zapraszamy serdecznie do udziału w naszej zabawie!

Zaczynamy już jutro (poniedziałek) na naszym profilu na FB i będziemy bawić się do piątku!

Mamy dla Was 15 kalendarzy wędkarskich na 2017 rok.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-29
Dostosuj długość żyłki

Jaka powinna być długość żyłki między szczytówką i spławikiem?

Często zauważam, że wędkarze łowiący tyczką nie zwracają uwagi na to, jak długi odcinek żyłki powinien być między szczytówką i spławikiem. A to ma wpływ na liczbę brań i skuteczność zacięć.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-01-29
Powrót do przeszłości

Jesteśmy nastawieni na ilość złowionych ryb. Ale czy karpiarz, który łowi więcej, jest lepszy od tego, który ma na rozkładzie kilka ryb z całego sezonu? Zależy, gdzie łowi.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-01-28
Rzuty rolowane

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają techniki rzutów potocznie nazywanych rolowanymi lub speyowymi. Najogólniej mówiąc, wspólną cechą tych technik jest to, że podczas rzutu linka nie rozprostowuje się całkowicie w powietrzu za plecami łowiącego, lecz tworzy pętle z przyklejonym do wody samym końcem sznura i dopiero potem zostaje wypchnięta do przodu umieszczając muchę w celu.

Autor: Adam Sikora dodano: 2017-01-27
Łososiowy stan gotowości

Miniony grudzień był dla łososiowców wyjątkowy, lepszy od wietrznego listopada – łososiowcy wypłynęli w morze 7 razy. W tym roku przez całą jesień korzystaliśmy z Szymonem z łódek znajomych, co niesie ze sobą nowe sytuacje, wyzwania i uwarunkowania. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-01-26
Jak łowią mistrzowie?

Paweł Bondarenko,

Koło nr 13 Legionowo, zwycięzca Garmin Fishing Series 2016

(I Liga spinningowa)

"W lutym chodzę na lód. Wybieram Mazury i duże rynnowe jeziora. Lubię jeździć na Kalwę – to 700 ha  grubej wody z licznymi wyspami i z szansą na dużego okonia."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-25
Skąd się biorą karpie

Karpie (Cyprinus carpio) – ryby, które do polskich wód zostały sprowadzone na przełomie XII i XIII wieku z terenów obecnej Republiki Czeskiej, są chętnie łowione przez wędkarzy. Od wielu lat liczna grupa wędkarzy specjalizuje się w połowie tych walecznych ryb. Skąd dzisiaj karpie biorą się w naszych wodach, skoro w większości zbiorników nie wydają potomstwa? 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-01-24
Z namiotem przez Szwecję

"Styczeń to czas ustalania wędkarskiego kalendarza i planowania wypraw. A może Szwecja?  Ale trochę inaczej, nietypowo – z pontonem i namiotem? Taką piękną i niezapomnianą przygodę przeżyliśmy w sierpniu 2016 roku."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-23
Nietykalni z PZW

Na posiedzeniu w dniu 25 listopada członkowie ZG PZW podtrzymali swoje stanowisko zawarte w nowej ordynacji wyborczej, która stanowi, że warunkiem kandydowania do władz PZW jest co najmniej 5-letni staż w tych władzach. Naszym zdaniem ten zapis pozbawia biernego prawa wyborczego około 95% członków PZW, a tym samym przykleja starych działaczy do stołków.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-01-22
Styczniowa klenioza

Dla wielu spinningistów późna jesień i zima to doskonały czas na zębate drapieżniki. W zależności od okręgu w styczniu i lutym do wędkarskiego kalendarza dochodzą pstrągi. Ja natomiast, jeśli rzeczki nie zamarzną, chwytam za lekki zestaw i poluję na duże klenie i jazie. 

Autor: Mateusz Porada dodano: 2017-01-21
Sekrety trudnych keltów

"Z utęsknieniem czekam na słotne listopady i zasypane śniegiem grudnie i stycznie. Dzięki jesiennym deszczom w rzekach jest odpowiednia ilość wody i trocie mają szansę dotrzeć na tarliska w satysfakcjonujących wędkarzy ilościach."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-01-20
Dargon