Aktualności

Sortuj od:
Po szkole – na leszcza!

"W czerwcu, po szkole, gdy jest ładna pogoda, wybieram się z moimi kolegami połowić leszcze. Najczęściej spotykamy się na plaży w okolicach Rozewia, ponieważ jest to chyba najmniej oblegana przez turystów plaża."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-29
Kicz

Klęczę przy starej wierzbie pochylonej nad rzeką. W lesie panuje cisza, tylko kawałek dalej na wysokim świerku przysiadł kos i przemawia do świata. Naiwniak, nie wie, że teraz trzeba mieć konto na fejsbuku. No, przynajmniej na Twitterze. Kos na Twitterze?

Autor: Dariusz Dusza dodano: 2017-05-28
Komfort łowienia

"Podczas łowienia okoni na spinning w Warcie stwierdziłem, że istnieje ścisła współzależność wyników połowu i warunków atmosferycznych. Najgorsze wyniki miałem podczas zimnych i deszczowych dni oraz w dniach upalnych. Natomiast w dniach, kiedy ja czułem się dobrze, i okonie brały najlepiej."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-27
Wędki sandaczowe i kleniowe

"W poprzednim odcinku opisałem kilka zestawów spinningowych do połowu wiosennych drapieżników. W czerwcu zaczyna się lato, więc tym razem chciałbym Wam pomóc w doborze sprzętu na letnie, niekiedy całodniowe wyprawy, podczas których warto być przygotowanym na kilka gatunków ryb zamieszkujących nasze wody."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-26
Jak tylko chcesz…

Wszechstronność łowisk, dostępność sprzętu, nieograniczony zasób przynęt i sposobów ich prezentacji – wszystko to stwarza wędkarzowi tak szeroki wachlarz możliwości, że dni nad wodą wydają się niesprawiedliwie krótkie. Jednak w czerwcu, gdy słońce najdłużej góruje nad horyzontem, nadchodzi czas, by bez pośpiechu oddać się pasji i rzut za rzutem czerpać radość z każdej przygody, każdej chwili nad wodą.

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2017-05-25
Branie i zacięcie

Brania sygnalizowane przez spławik rzecznej wędki zasadniczo różnią się od brań w wodzie stojącej. Dzieje się tak za sprawą nurtu, który przemieszcza zestaw. Nawet jeśli reakcja ryby jest bardzo powolna i spokojna, to działanie rzeki powoduje, że ruch spławika jest zdecydowany. Im szybciej płynie rzeka, tym mocniejsze brania pokazuje spławik. Ale nie zawsze…

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-05-24
Morskie pytania

Oto kolejna porcja pytań naszych Czytelników, tym razem dotycząca głównie łowienia w morzu. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-05-23
Rzeczna taktyka

"Nieprzewidywalna, tajemnicza i za każdym razem inna – rzeka to zdecydowanie mój ulubiony rodzaj łowiska. Gdy tylko jest taka możliwość i czas, wybieram się nad pobliską Wartę."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-22
Wędkarz kandydatem na prezesa!

Duża szansa na prowędkarskie zmiany w Mazowieckim Okręgu PZW

W czerwcu 2017 roku odbędzie się Zjazd Delegatów Okręgu Mazowieckiego PZW, który wyłoni nowe okręgowe władze oraz delegatów na Krajowy Zjazd PZW. Jako że jest to największy okręg w Polsce, a jego działacze zajmują eksponowane stanowiska w naczelnych władzach Związku, postanowiłem przybliżyć Czytelnikom osobę Grzegorza Sybilskiego, nowego oficjalnego kandydata na prezesa Mazowieckiego Okręgu – głównie dlatego, że jest On wędkarzem i działaczem spoza hermetycznego, ścisłego kręgu starej władzy oraz zwolennikiem odmiennych, prowędkarskich sposobów zarządzania wodami PZW. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-05-21
Czerwiec nad Odrą

"Choć 1 czerwca jest dniem sandacza, to spędzam go rodzinnie. To niewielkie zadośćuczynienie za cały miesiąc spędzony nad Odrą. W czerwcu większość drapieżników jest już po tarle, więc to idealny miesiąc, aby wyłowić się do woli. Czerwcowy dzień jest na tyle długi, że dzielę go na trzy etapy..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-20
Spinki

Pewnego dnia nad wodą młody karpiarz zapytał, co według mnie jest najważniejsze w przygotowaniach do wyjazdu na ryby, na co zwrócić szczególną uwagę, aby przechytrzyć te największe sztuki.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-05-19
Samogruntujący spławik

W ostatnim czasie kilku wędkarzy pytało mnie o to, jak ustalam głębokość łowiska, gdy łowię metodą odległościową.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2017-05-18
Dargon