Aktualności

Sortuj od:
Zawodnicza danina - pytanie od Czytelnika

Czy zgodne z prawem są działania władz Okręgu PZW w Szczecinie, które wymagają od organizatora towarzyskich zawodów spinningowych, takich jak „Troć Iny” i „Reska Troć”, uzyskania zezwolenia na ich rozegranie na związkowych rzekach oraz wpłacenia do okręgowej kasy 10 zł od każdego zawodnika?

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2017-03-19
Lżej się chyba nie da

"Od około dwóch lat, odwiedzając ze spinningiem przeróżne typy wód, coraz częściej spotykam muszkarzy, którzy na końcu zestawów mają przynęty wyraźnie większe i cięższe niż moja. Faktem jest, że czasami sprowadzam swoje spinningowanie chyba do ostatecznej granicy, ale nie robię tego z ekstrawagancji, tylko w określonych sytuacjach, Jest to jedyny sposób, aby złowić coś sensownego."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-18
Nietypowa metoda

Method feeder kojarzy się większości wędkarzy z łowieniem na otwartej wodzie daleko od brzegu. Z moich obserwacji wynika jednak, że często najlepsze wyniki osiąga się po zarzuceniu koszyczka bardzo blisko brzegu.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-03-17
Na wleczonego

Poprzednio opisałem dwie techniki spławikowe, w których przynęta jest prezentowana w okolicach dna, ale jej kontakt z dnem nie jest wymagany. Pozostały jeszcze dwa podstawowe sposoby łowienia spławikowego, w których kontakt przynęty jest stały. Nie dość, że tym różnią się od poprzednio omówionych technik, to jeszcze występują między nimi bardzo istotne różnice.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-03-16
Pikieta przed Zjazdem PZW

15 marca o godz. 9 rano w gmachu NOT przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie rozpoczął się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZW, którego zadaniem było uchwalenie nowego Statutu PZW. Przybywających na Zjazd delegatów „powitali” wędkarze, którzy w godzinach 8–10 zorganizowali przed wejściem do gmachy NOT pikietę. To był milczący protest – nie było trąbek, syren ani skandowania haseł.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-03-15
Z zawodu rybak, po godzinach kłusownik

"Za nielegalny połów ryb odpowie mężczyzna zatrzymany na rzece Sapinie przez policjantów z Węgorzewa. Mundurowi już wcześniej otrzymali informacje o kłusowniku, którzy z pontonu zbiera rybackie sieci. Sprawca został namierzony we wtorek (14.03) wieczorem na pomocą noktowizora."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-14
Pstrąg ze środka nurtu

(…) Właśnie kwiecień bywa jednym z lepszych okresów do połowów pstrągów. Jak napisałem wyżej, wszystko musi się zgadzać. Pierwsze już soczyste bazie, pierwsze owady i co najważniejsze – temperatura wody. Jeśli przekroczy 10–12 stopni, możemy liczyć na spore sukcesy. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-03-14
Szybki hol

Do szybkiego holu się dorasta. Na początku swojej przygody z wędką wydawało mi się, że rybę trzeba wymęczyć, że do podebrania musi się wyłożyć, że im delikatniejszy hol, tym większa szansa udanego lądowania. Praktyka wykazała, że jest to błędne przekonanie i niezbyt zdrowe dla ryby. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-03-14
15 marca wędkarze po raz kolejny wyjdą na ulicę!

15 marca 2017 roku (najbliższa środa) w Warszawie przy ulicy Czackiego 3/5 (gmach NOT) odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego. Pisaliśmy o tym wczoraj.

Kto jeszcze nie przeczytał zapraszamy tu: Pensje i etaty dla działaczy PZW!?

W związku z powyższym zjazdem koledzy wędkarze organizują przed wejściem do gmachu NOT „Pikietę powitalną dla działaczy”.  

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-13
Pensje i etaty dla działaczy PZW!?

Statut to najważniejszy dokument regulujący strukturę, zadania i sposób działania stowarzyszenia.

15 marca 2017 roku odbędzie się w Warszawie Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego, który został zwołany przez Zarząd Główny PZW w celu rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie zmian w Statucie PZW. Zmiany te znalazły się w drugim projekcie nowego statutu, opracowanego przez 7-osobową komisję powołaną uchwałą ZG z 28 września 2015 roku.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-03-12
Migruję razem z jaziami

„W kwietniu rozumowanie nizinnego spinningisty wydaje się proste i pozbawione większych dylematów – klasyczne drapieżniki mają okres ochronny, więc celem są jazie i klenie w rzekach. A warto się przyłożyć, bo szansa na okazowego jazia jest spora. Ryb szukam w średnich rzekach i na odcinkach ujściowych mniejszych cieków."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-03-11
Na liny z daleka

Jest 1 kwietnia. Rankiem pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. Siąpi deszcz i jest chłodno. Chwila zawahania. Auto spakowałem dzień wcześniej wieczorem, wystarczy wsiąść i przekręcić kluczyk w stacyjce. Jadę, nie rezygnuję.

Innych aura chyba trochę zniechęciła, bo nad wodą nie ma wielu wędkarzy. Zajmuję miejsce w obszernej zatoce. Udostępnił mi je miły, starszy pan, który musiał już iść do domu. Łowi tu codziennie. Stwierdził, że dzisiaj liny nie biorą. Obok łowi inny miejscowy wędkarz. Poluje, tak jak wszyscy, na liny, dzisiaj jednak biorą mu tylko płotki. (…)

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-03-10
Storm