Aktualności

Sortuj od:
Twitching – sposób na sandacza i szczupaka

W poprzednim numerze pisałem o mniejszych woblerach twitchingowych. Ale prawdziwe emocje czekają nas podczas polowania na sandacze i szczupaki. Oczywiście pozbawione sensu będzie wypłynięcie na środek jeziora i machanie woblerami kilka metrów nad stokiem górki. Są jednak miejsca i pory, gdy użycie tej metody jest wskazane i przynosi efekty. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-09-01
Efttex 2017 - wysyp dobrego sprzętu!

Największe targi wędkarskie w Europie – Efttex, odbyły się już po raz 36. Wśród ponad 200 wystawców z kilkudziesięciu państw nie zabrakło polskich firm.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-08-31
Wczesna jesień bez koszyczka

Zapraszam Was na wędrówkę z gruntówką w poszukiwaniu jazi i kleni. Oprócz wędki trzeba zabrać ziarna do nęcenia i łowienia.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-08-30
Ostatnie trocie sezonu

Wrzesień to ostatni miesiąc sezonu. Staram się więc teraz bywać jak najczęściej nad trociowymi rzekami, żeby się wyłowić przed czekającym mnie długim postem i zwiększyć tym samym swoje szanse na spotkanie z ostatnimi wrześniowymi srebrniakami letnich troci i łososi.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-08-29
Boleń rybą morską

W ostatnich latach zdarzały się przypadki złowienia boleni w Zatoce Gdańskiej, ale traktowane one były w kategoriach ciekawostek podobnych do sporadycznych połowów tołpyg, karpi i innych gatunków ryb typowo słodkowodnych. Ten rok pokazał jednak, że bolenie można łowić w Zatoce regularnie, i to w ilościach, jakich nie powstydziliby się najlepsi odrzańscy boleniarze. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-08-28
Ojczym chrzestny

Witek jednym haustem przełknął pół szklanki zimnego piwa. Lekko czknął,przetarł ręką spocone czoło i spojrzał w stronę drogi, którą jechała czarna limuzyna. Auto mijało właśnie bramę udekorowaną olbrzymią tablicą Ośrodek Hodowlany „Rybi Raj”. Złośliwcy pewnie nazywaliby ośrodek Witka „Rybim Ryjem”, ale złośliwców nie było. Niechby jakiś spróbował. Betonowe sandałki i do jeziora.

Autor: Dariusz Dusza dodano: 2017-08-27
Grodzisko

Łowisko Grodzisko znajduje się około 15 km od centrum Częstochowy. W swoich wodach kryje wiele pięknych ryb: karpi, karasi, jesiotrów, amurów, sumów i szczupaków.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-08-26
Nęcenie na klenie

Przyjęło się, że klenie to ryby wszystkożerne. Już wielkość ich pyska świadczy o tym, że mogą dużo zjeść. Co jednak lubią najbardziej?

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2017-08-25
Dźwięki wędki

Wędka może być źródłem różnego rodzaju dźwięków, które rozchodzą się w wodzie i mogą zniechęcać ryby do brań. Woda przenosi wszelkie dźwięki znacznie lepiej (dalej) niż powietrze, ponieważ w przeciwieństwie do powietrza jest prawie nieściśliwa. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-08-24
Przeproście trollingowców

Tym tekstem rozpoczynam cykl kilku artykułów, w których odniosę się do odpowiedzi ZO Mazowsze na wnioski kół umieszczone na stronie okręgu. Dlaczego akurat Mazowsze? Ponieważ jest to największy okręg, skupiający największą liczbę wędkarzy, a więc wnioski z kół można uznać za reprezentatywne dla całego Związku, natomiast odpowiedzi są przykładem dla władz wszystkich okręgów, jak nie należy na te wnioski odpowiadać. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-08-23
Strzałówka

Aby celnie zarzucać zestaw gruntowy na bardzo duże odległości, trzeba mieć nienaganną technikę rzutu, odpowiednie wędzisko, kołowrotek z dużą szpulą, ciężki koszyczek zanętowy, najlepiej typu bullet, cienką linkę i strzałówkę, która wytrzyma przeciążenia powstałe podczas mocnego wymachu.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-08-22
Sandacz (i nie tylko) po hiszpańsku…

"Rio Ebro – najdłuższa rzeka Hiszpanii – od wielu lat słynie z potężnych sumów i rekordowych karpi. Pod tym względem nic się nie zmieniło – Ebro plasuje się w absolutnej czołówce miejsc do połowu tych gatunków. Dodatkowo w ostatnich sezonach popularne stały się także wyprawy na sandacze, które zbudowały na Ebro bardzo liczną populację."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-08-21
Dargon