Aktualności

Sortuj od:
Lekcja

– Dzień dobry, dzieci! – nauczyciel zwrócił się do swoich podopiecznych.

– Dzień dobry, panie profesorze! – odpowiedziały chórem.

– To nasza pierwsza lekcja przyrody po wakacjach. Dzisiaj przyjrzymy się gatunkowi, który zamieszkuje brzegi rzek, jezior i stawów. Występuje w całym kraju. W górach, nad morzem, na nizinach. Tak Jasiu? 

Autor: dodano: 2018-09-02
Sprzątanie Prosny – brawo dla mieszkańców Kalisza!

25 sierpnia kaliszanie w czynie społecznym z koryta rzeki Prosny wyciągnęli 5200 kg butelek!

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-09-01
Borowy Staw

Borowy Staw znajduje się w Piorunowie w gminie Władysławów we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Zbiornik powstał na początku lat 80 i od tego czasu sukcesywnie był zarybiany.

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-08-31
Barracuda Tour 2018

"Jako konsultant firmy Navionics i współpracownik „Wędkarskiego Świata” miałem przyjemność i zaszczyt uczestniczyć pod koniec maja w niecodziennym wydarzeniu. Mowa tutaj o zawodach Barracuda Tour. . Impreza zlokalizowana w północno-zachodniej Francji u wybrzeża Bretanii, w przepięknej portowej miejscowości Arzon, ściągnęła 600 wędkarzy z całego świata!"

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-08-30
Psy na Żarnowcu

Tegoroczne, trzecie już Trollingowe Mistrzostwa Polski na Żarnowcu, zorganizowane przez Stowarzyszenie Nasz Żarnowiec, zawodnicy zapamiętają jako szkołę przetrwania, zwłaszcza ci, którzy nie złowili miarowej ryby, czyli połowa załóg. Ale jak jest łatwo, to jest nudno. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-08-29
Uszczelnianie koszyczka

Tempo wymywania zanęty z koszyczka zanętowego ma duży wpływ na liczbę brań. Tempo to możemy regulować, stosując odpowiednie zanęty i rodzaje koszyczków.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-08-28
Na podciąganego

Łowisko zanęcone, przynęta zarzucona i czekamy. Czas mija, a brań nie ma. Zmieniamy przynęty, donęcamy i nadal cisza. Co robić? Nieraz niestety nic nie da się zrobić, ale czasami pomaga prosty trick.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-08-27
Nacinanie swimbaitów i sumowe pytania

Przez wakacje zebrało się trochę pytań od Czytelników. Dziś będzie o swimbaitach, długościach wędzisk i prawidłowym mierzeniu sumów.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-08-26
Dwa w jednym

"Sumowe wyprawy, na których łączymy techniki łowienia aktywnego w dzień i stacjonarnego na żywce w nocy, to dobry sposób polowania na suma – największego drapieżnika naszych wód. Ryby jak to ryby, mimo że celnie wytypujemy miejsce, gdzie przebywają, nie zawsze będą skore do współpracy za dnia, wylegując się w swoich dołkach i ignorując wszelkie przynęty."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-08-24
Troć jeziorowa z Myczkowców

W ubiegłym wieku spore populacje troci jeziorowej (Salmo trutta lacustris) bytowały w niektórych jeziorach północnej Polski (np. Chańcza, Wdzydze, Wigry, Święte). Niestety, obecnie ryba ta stała się w naszych wodach rzadkością i złowienie jej na wędkę graniczy z cudem.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-08-23
Szwecja jak Grecja

"To, że lato w Szwecji jest słoneczne i upalne, choć krótkie, wie chyba każdy, kto systematycznie podróżuje do tego pięknego kraju. Jednak to, że eksploduje w końcu maja, zamiast na przykład  w połowie lipca, to już absolutny ewenement. Tak niestety stało się w tym roku, co bardzo skomplikowało życie wędkarzom, którzy zaplanowali swoje wyprawy w optymalnym przecież okresie, a na miejscu zastali prawdziwy Armagedon. Królowała flauta, temperatura powietrza dochodziła do 30 stopni, a woda była ciepła jak zupa."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-08-22
Starorzecze na wrzesień

"Wrzesień rozpoczyna chyba najciekawszy czas dla spinningisty. Drapieżniki powoli stają się coraz bardziej głodne. Muszą nabrać masy i zgromadzić zapas tłuszczu na najzimniejsze dni w roku. Oznacza to coraz intensywniejsze żerowanie, dzięki czemu teoretycznie mamy większe szanse na złowienie ryby. Jednak podstawowym warunkiem naszego sukcesu jest znalezienie miejscówki, w której kręcą się drapieżniki."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-08-21
Kalosze