Aktualności

Sortuj od:
Stingery na sandacze

Podbicie, strzał tak mocny, że niemal wyrywa wędkę z ręki, zacięcie w tempo i… pusto! To sandacz. Chyba nie ma drugiego takiego drapieżnika, którego pomimo wielu brań nie udaje nam się zaciąć. Ale są na to sposoby.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-09-16
Czerwone korale

Spontaniczne wypady nad nieznaną wodę cenię z kilku powodów. Mogę spotkać nowych ludzi, odkrywać miejsca wcześniej przeze mnie niepoznane, czy wreszcie muszę kombinować więcej niż na dobrze znanym łowisku, bo warunki nad wodą zazwyczaj zmuszają mnie do improwizacji. Do domu wracam z nowym bagażem doświadczeń.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-09-15
Solone bolenie

Marcin Ortel z Marinero jest znakomitym łososiowcem, ale nigdy wcześniej nie złowił bolenia, więc jego doniesienia o boleniach łowionych w Zatoce Gdańskiej przez jego znajomego kładłem na karb braku znajomości słodkowodnych gatunków. Bardziej stawiałem na jazie, których ponoć w Bałtyku ostatnio jest coraz więcej. Zdjęcia jednak nie pozostawiały żadnych wątpliwości. Pozostało wybrać się na zatokę z boleniowym sprzętem. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-09-14
Zaszczupaczyć po staremu

"Wczesna jesień – czy to dobra pora na szczupaki? I tak, i nie. Nie, bo jeszcze zielsko nie opadło, kaczeńce jeszcze żywo zielone, rdesty ciągle mocne jak latem. Gdzie więc szukać ryb? Odpowiedź jest prosta – w trzcinach. Szczupaki są tam przez cały rok. Może o tej porze na okazy nie ma co liczyć, ale okazy trzeba było łowić wiosną, teraz mamy sobie połowić."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-09-13
Bolenie XXL

"Z całego sezonu boleniowego, który trwa od wiosny do późnej jesieni, październik jest miesiącem, w którym łowi się największe rapy. Nie jest to proste łowienie i nie każdy podejmie takie wyzwanie. Najtrudniejsze bowiem jest samo namierzenie boleni."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-09-12
Twarde przynęty okoniowe

W poprzednim numerze przedstawiłem grupę nowości w segmencie okoniowych przynęt miękkich. Dziś zajmę się dziedziną jeszcze większą, bardziej urozmaiconą i – moim zdaniem – ciekawszą, a mianowicie przynętami twardymi.

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2017-09-11
Sum w tarle bez ochrony!

Rozporządzeniem z dnia 24 lipca 2017 r. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wprowadził na wszystkich wodach okres ochronny dla suma europejskiego od 1 stycznia do 30 maja, skracając tym samym ochronę suma na zdecydowanej większości wód o trzy miesiące, podczas których będzie on łowiony wyłącznie przez rybaków i szarpakowców. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-09-10
Jak wygrać z dużą brzaną

Brzanowy spinning powinien być delikatny, aby można było nim łowić nawet na niewielkie przynęty uzbrojone małym, cienkim hakiem, a jednocześnie na tyle mocny, by wytrzymał (…) Pisząc o trudnym, zaczepowym łowisku mam na myśli najgłębsze odcinki górskich rzek ze średnim nurtem i skalistym lub kamienistym dnem, usłanym głazami i blokami skalnymi o wysokości dochodzącej do metra.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-09-09
Drgający październik nad kanałem

Po trwającej od wiosny przerwie w październiku lubię wrócić nad kanał. To jeden z najprzyjemniejszych momentów w sezonie na kanałowe łowienie. Do tego kanały potrafią teraz darzyć rybami, które zaczynają migrować z rzek i zbiorników zaporowych.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-09-08
Wędkarski Świat 10/2017 - już jutro w punktach sprzedaży!

Już jutro znajdziecie WŚ 10/2017 w punktach sprzedaży!

A co w numerze? Zapraszamy na krótką prezentację: 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-09-07
Sumy przy sandaczach

Wrzesień to pomimo chłodniejszych już dni i nocy czas, w którym sumy są nadal aktywne. Wyczuwające jesień ryby mają swoje krótkie, ale intensywne pory żerowania. Mogą się zdarzyć w ciągu dnia, ale także godzinę po zmroku, o czym przekonałem się pewnego wieczoru, obławiając sandaczowy blat woblerem. W tym odcinku chciałbym Wam o tym opowiedzieć.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-09-06
Ptaki i ryby

Czy ptaki wpływają na ryby? A może to ryby wpływają na ptaki? Świat przyrody usłany jest niezliczonymi sieciami zależności. Trudno znaleźć dwa gatunki występujące na jednym obszarze, które w żaden sposób, choćby pośredni i marginalny, nie oddziaływałyby na siebie. W tym artykule postaram się przedstawić wzajemny wpływ ptaków i ryb, opierając się głównie na przykładach z „naszego podwórka”.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-09-05
Dargon