Aktualności

Sortuj od:
Spławik z pomostu i z brzegu

Urlopowe łowienie ma swój niepowtarzalny klimat. Nie musimy myśleć o pracy, o obowiązkach. Możemy się poświęcić tylko wędkarstwu. Podczas wakacji wielu wędkarzy spędza wolny czas nad jeziorami. Nie wszyscy jednak mają możliwość wypożyczenia łodzi.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2017-07-19
Trebuščica mała księżniczka o złotych warkoczach

Główne „muchowe” słoweńskie rzeki to Soca, Idrijca i Sava Bohinjka. Bezapelacyjnie stanowią one najczęstszy cel wypraw wędkarzy z całej Europy. W pełni sezonu nad wieloma ich odcinkami bywa tłoczno. Ale one nie są same w tym pięknym kraju. Mniejsze rzeki Słowenii też mogą dostarczyć mocnych wędkarskich wrażeń, a pozwolą wyłowić się w kameralnym klimacie.

Autor: Mikołaj Hassa dodano: 2017-07-18
Na skisłą zanętę

„Nie jestem w stanie opisać smrodu, jaki wydobył się po zdjęciu pokrywek z trzech wiader, które Marcin wtargał do łodzi. Myślałem, że padnę trupem, bo uciec nie było gdzie. Zdaniem Marcina, im bardziej skisła zanęta, tym lepiej – w końcu na dnie cały czas coś kiśnie i fermentuje. (…)"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-07-17
Czy trupek to też żywiec? I odpowiedzi na inne pytania

Pan Jacek z Bydgoszczy ma wątpliwości związane z używaniem na przynętę martwych ryb. Zgodnie z przepisami ustawy o rybactwie śródlądowym jako „żywca” można stosować wyłącznie ryby pozyskane z tego samego zbiornika, w którym dokonuje się połowu. Czy przepisy te dotyczą również sytuacji, w której dokonujemy połowu na tzw. trupka?

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2017-07-16
Sumowe mety

"Wędkarstwo sumowe kwitnie w najlepsze. Rosnące zainteresowanie sumami spowodowało, że opracowano już wiele metod połowu tej ryby. Dodatkowo firmy wędkarskie ciągle poszerzają ofertę sprzętową. Jednak sama znajomość metod i posiadanie sprzętu nie wystarczą, by regularnie łowić te drapieżniki. Wędkarz musi umieć wytypować miejscówki, w których będzie miał szansę na branie. Bez tej umiejętności sum na wędce będzie tylko okazjonalną niespodzianką."   

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-07-15
Dociążenie zestawu końcowego

Każdy wyjazd na ryby to kolejna lekcja. Kiedyś to ja korzystałem z porad, a dziś to najczęściej ja przekazuję wiedzę. Jestem z tego powodu ogromnie szczęśliwy i dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi osiągnąć teraźniejszy pułap. Chcę dzielić się nabytym doświadczeniem i między innymi na łamach „Wędkarskiego Świata” przekazywać je młodym wędkarzom. 

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-07-14
Pytania od Czytelników

Nazbierało się trochę tematów drobnych, niekoniecznie na cały artykuł, ale ważnych, gdyż  nadesłanych przez Czytelników. Są to problemy na czasie, z którymi spotkacie się podczas wakacji, z przyjemnością więc odpowiem na pytania.

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-07-13
Wzdręga, Płoć, i leszcz - na urlopie

Letnie miesiące to dla wielu z nas czas jeziorowych połowów. Do bólu można wyłowić się różnych gatunków ryb, choć zazwyczaj są to ryby średniej wielkości. Dlatego urlopowe łowienie powinno być lekkie, łatwe i przyjemne. W końcu są wakacje. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-07-12
Wilki z Mazur

"Sierpień to znakomity czas dla jeziorowego okoniowca. Sandacze po czerwcowych braniach rozpłynęły się po dużej wodzie, zębaty to jeszcze raczej przyłów niż cel ćwiczeń, a okonie biorą, i to na różnorodne przynęty i w różnych miejscach, co pozwala je łowić ciekawymi  technikami."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-07-11
Ciekawe przynęty

Adam Niemiec i Piotr Bak prezentują ciekawe przynęty na karpie i sumy.

Adam Niemiec: „To, czy będziemy mieli branie, bardzo często zależy od rodzaju, jakości i sposobu podania przynęty. Szczególnie jest to ważne podczas łowienia karpi. Ale nie tylko.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-07-10
Pilnowali zjazdu zamiast wód

Około 20 strażników straży rybackiej ochraniało Okręgowy Zjazd Delegatów PZW w Zielonej Górze. M.in. po to, by uniemożliwić wejście na salę Michałowi Motowidełko.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-07-09
Pomyśl o ptakach nie tylko o rybach

"Wędkarze to jedna z wielu grup korzystających z wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednak każda aktywność nad wodą pozostawia ślady. Większość z nich zacieramy, zabierając butelki, torebki foliowe i puszki. Ale wędkarze pozostawiają jeszcze inne odpady, które zabijają nasze ptaki."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-07-08
Dargon