Aktualności

Sortuj od:
Okoniowe wyspy

Już wiele lat temu okonie stały się głównym celem moich wypraw. Poświęciłem im czas, rezygnowałem dla nich z celowego łowienia większych drapieżników, odwiedzałem najlepsze okoniowe łowiska w Polsce i nie tylko. Poznałem wiele ciekawych łowisk, nauczyłem się poznawać je w szybkim tempie i wybierać najlepsze miejsca, które zwykle dawały ryby. 

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2018-09-27
Kupujemy pierwszą łódkę – wyposażenie

W poprzednim tekście opisałem rodzaje łódek pod względem budowy i przeznaczenia. Teraz skupmy się na wyposażeniu łodzi – często niezbędnym, a czasem po prostu wygodnym. Wszak na tych nierzadko dwóch metrach kwadratowych przyjdzie nam spędzić kilka dni.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2018-09-26
119 na Żarnowcu

Miłośnicy castingu spotkali się po raz 9 na żarnowieckich szczupakach. Żarnowiec jest jeziorem, które może zaskoczyć jedynie brakiem dużego szczupaka w tego typu imprezach. Tym razem również nie zaskoczył. Łukasz Zardzewiały złowił szczupaka 119 cm, a Grzegorz Kowalczyk  złowił dwie ryby po 107 cm.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-09-25
Tłuste rapy jesienią

Październik to miesiąc, w którym nad wodą widać prawdziwą złotą jesień. Niższa temperatura sprawia, że ryby rzadziej zdradzają swoją obecność na powierzchni, gdyż szukają raczej głębszej i spokojniejszej wody na przetrwanie zimy. Bolenie także zmieniają nieco swoje zwyczaje i zajmują inne niż latem stanowiska. W tym odcinku chciałbym zatem przedstawić Wam rzeczne układy wody, w których łowię rapy jesienią, aż do późnego listopada.

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-09-24
Street fishing

Od kilku lat bardzo nudzą mnie tradycyjne metody łowienia. Czuję przesyt tymi wszystkimi wyjazdami, wycieczkami i eskapadami. Tymi tonami sprzętu pakowanymi do bagażnika. Czuję niechęć do posługiwania się tą całą nowoczesną elektroniką. Kiedyś to, co mam na łódce, wystarczyłoby do nawigacji promem kosmicznym.

Autor: dodano: 2018-09-23
Zarzucić jeszcze dalej

Ryby nie zawsze chcą podpływać do brzegu. Przyczyny mogą być różne. Wtedy trzeba dalej zarzucić koszyczek i przynętę. Niekiedy można też zmienić stanowisko. Jednak nie zawsze to działa.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-09-22
Nęcenie podajnikiem

Łowienie długą wędką z zestawem skróconym zawsze było najbardziej precyzyjną techniką spławikową. Od czasu wprowadzenia podajników montowanych na szczytówce kija ta precyzja osiągnęła niewyobrażalnie wysoki poziom.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-09-21
Z mokrą muchą na ryby

Gdy zaczynałem swoje wędkowanie na muchę, większość spotykanych wędkarzy łowiła na mokrą muchę. Sucha mucha wchodziła przebojem nad wodę, a nimfa i streamer były dopiero w powijakach. Sam zaczynałem swą przygodę, wędkując prawie wyłącznie na pływające muchy. Dopiero po latach przekonałem się, że ignorowana przeze mnie metoda może przynieść zaskakująco dobre rezultaty.

Autor: Adam Sikora dodano: 2018-09-20
Sposób na duże płocie

Późna jesień to doskonały czas na połowy okazałych płoci. Dlatego gdy tylko aura jest łaskawa, trzeba być nad wodą jak najczęściej.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2018-09-19
Jezioro Mjörn

"(...) W grupie byli moi starzy przyjaciele – Rafał i Krzysztof, z którymi 20 lat temu odbyłem pierwszą wyprawę do Szwecji. Padła wtedy piękna metrówka (107 cm), a ja zaraziłem się na zawsze podróżami za Bałtyk. To miało być nasze sentymentalne wędkowanie po latach. Czwartym towarzyszem w tej podróży był Ignacy – mój inny przyjaciel i sąsiad z warszawskiego Ursynowa."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-09-18
Szczupakowy problem z głowy

Kolejny rzut, poderwanie i mocny strzał. Chwilę czuć ogromną rybę na kiju i nagle luz. Spadła. Takie scenariusze towarzyszą wędkarstwu zawsze i często nic nie możemy z tym zrobić. Tak już jest i koniec. Ale jeśli chodzi o szczupaki, można to mocno ograniczyć.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2018-09-17
Przyczepką po wodzie

Coraz więcej wędkarzy ma swoje łodzie. Część z nich stoi w marinach i przystaniach,  ale większość jest wożona na przyczepkach podłodziowych i wodowana bezpośrednio przed wędkowaniem. Nie zawsze nasze łowiska są przygotowane do wodowania łodzi, często też slipy są znacznie oddalone od najlepszych łowisk. Wędkarze często korzystają więc z dzikich slipów. Czy to jest legalne pyta Pan Andrzej z Bydgoszczy.

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2018-09-16
Kalosze