Aktualności

Sortuj od:
Czerwiec – czas dużych drapieżników

Pierwszą połowę czerwca spędziłem nad jeziorami Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Celem moich wypraw były przede wszystkim sandacze i szczupaki. Mniejszą uwagę poświęcałem okoniom, które dopiero teraz zaczynają się ostro rozkręcać. W wyborze interesujących miejsc pomagały mi obserwacje wody oraz echosonda wskazująca rozległe ławice drobnicy.

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2015-06-19
Biorą duże szczupaki

Biorą duże toniowe szczupaki. Ale nie wszędzie i nie każdemu, a tylko tym, którzy do ich łowienia podejdą profesjonalnie. Poniedziałek spędziłem na wodzie z przewodnikiem wędkarskim Andrzejem Wiznerem. Ryby brały na 15 cm gumy w kolorze okonia oraz woblerowe imitacje szczupaka. O trollingowych skutecznych przynętach oraz innych tajemnicach profesjonalisty przeczytacie we wrześniowym numerze WŚ.  

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-18
Z rodziną na belony

Wiosna i lato to znakomity czas na rodzinny weekend na morzu.  Słoneczna aura przy umiarkowanym wietrze gwarantuje liczne brania belon. Najlepsza metoda połowu to lekka dorożka ze smukłą wahadłówką na końcu zestawu. Nawet małe dzieci mogą tak złowić srebrzysto-szmaragdową strzałę. W maju najwięcej belon jest w Zatoce Gdańskiej. W czerwcu stada belon powoli wychodzą z Zatoki i kursują na otwartym morzu, przy plażach, wzdłuż drugiej rewy na głębokości 4 – 5 m. 

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2015-06-17
Opowieść o wędkarzu "zatroskanym"

Opowieść o wędkarzu "zatroskanym" o rybostan Bugu wysłuchana na początku czerwca:

-Wie Pan, tata powiedział, że niedługo nie będzie co łowić w Bugu. Kłusownicy tłuką ryby prądem! A wie Pan, jakimś cudem tata ostatnio złowił suma i ten sum miał w brzuchu raki...

-Prawdopodobnie „tata” postanowił uratować suma przed kłusownikami...

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2015-06-15
Jak łowią mistrzowie?

Porady, gdzie łowić, jak łowić i kiedy łowić – znajdziecie w naszej stałej rubryce „Jak łowią mistrzowie”.

W WŚ nr 6/2015 zajrzyjcie na stronę 24, zebraliśmy tam informacje między innymi od Sławka Kubasiewicza:

Sławomir Kubasiewicz, Elbląg - spinningowy mistrz Polski 2004

"W czerwcu łowię sandacze na Zalewie Wiślanym. Wolno tu łowić od 10 czerwca, a na ogromnej kamiennej rafie w okolicach Różańca – od 20 czerwca. To płytka woda – w zależności od wiatrów głębokość wynosi od 2 do 3 m. Łowisko jest wrażliwe na wiatr. Najlepiej, gdy lekko wieje od lądu. Wiatr wiejący wzdłuż Zalewu praktycznie uniemożliwia łowienie..." 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-06-14
WŚ na Targach EFTTEX'2015 w Warszawie

Europejskie targi sprzętu wędkarskiego EFTTEX to sztandarowy produkt  Europan Fishing Tackle Trade Association (EFTTA), największej organizacji  skupiającej firmy z branży wędkarskiej. Targi co roku odbywają się w innym mieście Europejskim, a Warszawa gościła tę prestiżową imprezę po raz drugi, równo po dziesięciu latach przerwy. Wydarzenie w Warszawie było pierwszą okazją do zapoznania się z nowościami już na rok 2016 i z tej okazji skorzystaliśmy - tym skwapliwiej, że na imprezę wstęp mają wyłącznie przedstawiciele wędkarskiego biznesu.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-13
Nad rzeką przy silnym wietrze

"Już myślałem, że tego dnia nic nie wyjdzie z wędkowania. Wiał silny, porywisty wiatr od Zalewu. Pomyślałem, że przejechałem samochodem kilkadziesiąt kilometrów po to, by wędkować, więc pomimo silnego wiatru zacząłem próby połowu z brzegu.

Zalew Jeziorsko to zbiornik zaporowy na Warcie, taka wielka „kałuża” rozlana na rzece. Najciekawsze miejsce i zarazem najładniejsze znajduje się w miejscowości Brodnia. Tutaj brzegi zbiornika są wysokie, strome porośnięte drzewami." 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-06-12
Przygoda miesiąca

„Kleń z ostatniego rzutu” to tytuł tekstu Norberta Szmytko, który opublikowaliśmy w WŚ 6/2015 na stronie 83 w rubryce przygoda miesiąca. Rubrykę sponsoruje MEPPS. Za każdą opublikowaną przygodę wysyłamy komplet błystek. 


Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-06-11
Artur Kulka o glinie

W najlepszych zawodniczych zanętach około 80% stanowi glina. Przyczyna takiego składu jest prosta. Najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za skuteczność zanęty na wędkarskich zawodach są żywe przynęty. Przede wszystkim ich jakość, a także sposób podania oraz ilość. A właśnie glina służy do podawania w łowisko żywych przynęt, czyli najczęściej ochotki, kasterów, białych robaków i gnojaków. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-06-10
Dorsze na Marinero II

40 mil to za dużo dla mojego pontonu, więc bez oporów przyjąłem zaproszenie Marcina Ortela na dorszowy rejs z Marinero II na bardzo odległe łowiska. Dorsze są w czerwcu jeszcze daleko na głębokiej wodzie i tutaj ujawnia się przewaga dużego, profesjonalnie przygotowanego jachtu nad małą łódką amatorską. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-09
Ryba, która oddycha jak człowiek i chodzi?

Łaziec indyjski to ryba, która potrafi przetrwać na lądzie bez wody sześć dni. - Jej "płuca" są podobne do ludzkich - wyjaśniają naukowcy. Dzięki temu potrafi wędrować pomiędzy lądami. Teraz zbliża się do Australii. Naukowcy obawiają się, że może zagrażać tamtejszym gatunkom.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-06-08
W tym tygodniu bawimy się z RAYMARINE!

Przygotowaliśmy dla Was konkursy z nagrodami! Czekają czapeczki, koszulki i nagroda główna ECHOSONDA. Obserwujcie nas uważnie na portalu i na Facebooku! 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-06-07
Kalosze