Aktualności

Sortuj od:
Król głębin

"Swoją przygodę z łososiami zacząłem rok temu, gdy dziurawą łódką (uszkodziła się przy wodowaniu) wypłynęliśmy z ojcem na Zatokę złowić króla głębin. Wtedy udało mi się doholować dwie szlachetne ryby – 85 cm i 89 cm. W tym roku znowu zaczęliśmy łowy pechowo, gdyż okazało się, że silnik nie chciał zapalić. Zamiast na 40-konnym, musieliśmy płynąć na zapasowym 4-konnym motorku, co sprawiło, że zmieniliśmy nasze wędkarskie plany."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-27
Jaką funkcje pełni pęcherzyk żółtkowy u ryb?

Głównym zadaniem pęcherzyka żółtkowego jest dostarczanie substancji pokarmowych w okresie, kiedy rozwijająca się ryba nie odżywia się aktywnie. Wśród ryb panuje wielkie zróżnicowanie wielkościowe tego narządu. Duży woreczek żółtkowy mają ryby łososiowate, natomiast zredukowany do minimum larwy śledzi. 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-07-26
Jak wybrać karpiową podpórkę?

Okraczki, tripod z nierdzewki, a może stabilniej na 4 nogach?

Jak wybrać karpiową podpórkę? Zajrzyjcie do naszych „KARPIOWYCH WARSZTATÓW”.

Na stronie 38 WŚ 8/2015 Robert Adamski opisał to dla Was bardzo dokładnie. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-25
Polowanie na dużego - czyli aktorzy wędkują

"Po raz trzeci łowisko na terenie Rancha pod Bocianem było sceną, na której zaprezentowało się wielu artystów z wędkami. Niektórzy pokazali, że ten fach nie jest im obcy, i skutecznie łowili ryby. Zawody zasłużenie wygrał wieloletni uczestnik tej imprezy, aktor Teatru Polskiego, Sławomir Głazek. Złowił ponad 22 kg ryb, w tym prawie 7-kilogramowego karpia."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-24
Jaź i kleń nocą ...

"Łowienie kleni i jazi lekkim spinningiem po zmroku samo w sobie jest zajęciem pasjonującym, a wyniki często są lepsze niż za dnia. Nocne ryby są bardziej ufne, a ich brania pewniejsze. Ryby nie pukają i nie szczypią przynęty, lecz po prostu chcą ją zjeść."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-23
Ile zębów ma szczupak?

Kilkaset. Przyjmuje się, że może mieć od 700 do nawet 900 zębów. Zdecydowana większość z nich jest niewielkich rozmiarów, jedynie na dolnej szczęce rosną okazałe kły. 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-07-22
Dragon zbiera ekipę na wyprawę do Kanady w 2016 roku!

Cześć Koledzy,

Poniżej informacja o naszym piątym wyjeździe do Kanady, na jezioro REINDEER. To jedno z największych jezior w Ameryce Płn., położone około 500 km na północ od miasta Winnipeg. Ma 250 km długości i jest całe usiane ośmioma tysiącami wysp. Nie ma drugiej wody na świecie o tak ciekawej konfiguracji linii brzegowej.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-21
Dzień Ryby w Helu

Co roku w lipcu Hel świętuje Dzień Ryby, aby podkreślić znaczenie ryb i rybołówstwa dla rozwoju ekonomicznego i społecznego miasta oraz regionu. Klub Gaja zachęca - przyjdź i dowiedz się jak i gdzie żyją ryby, jak łowią je rybacy, jak się je bada, jakie zagrożenia dla ryb stwarza nierozważne postępowanie człowieka, jak je należy chronić, aby były zawsze.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-20
Adam Niemiec mistrzem Polski!

Adam Niemiec, redaktor Wędkarskiego Świata, został spławikowym mistrzem Polski na 2015 rok! Tegoroczne mistrzostwa zostały rozegrane w dniach 10 - 12 lipca na Warcie w Gorzowie Wlkp. Adam wygrał, łowiąc duże krąpie, leszcze i jazie.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-07-18
Odszedł Marian Paruzel

Mimo,  że za kilka dni skończyłby 89 lat do końca pozostał aktywnym spinningistą i publicystą. Pisał do wszystkich magazynów wędkarskich, w których od wielu lat był uważany za niekwestionowany autorytet w sprawach dotyczących ryb łososiowatych.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-07-17
Sum w Wiśle! Ponad 2,5 m, prawie 100 kg. C&R

"- Łowiłem już sumy, ale takiego nie złapałem jeszcze nigdy - przyznaje płocczanin Jacek Urbański. Ryba, którą wyciągnął z Wisły, miała 2 m 51 cm, ważyła blisko 100 kg. I... nadal pływa w rzece."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-14
Kolejny wielkolud w pontonie Marka

Załamanie pogody zawsze pobudza wielkie sumy. Tym razem szczęśliwą wędkę obsługiwał Szymon, który od początku sezonu złowił już kilka niewielkich sumków, zakładając na agrafkę wyłącznie swoje woblery - tyleż skuteczne, co brzydkie. Wielka ryba wzięła w południe na rancie przykosy z 4 metrową wodą. Sum mierzył 227 cm - tyle samo, co życiówka Jacka Wargockiego złowiona 2 lipca, również na pontonie Marka. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-11
Kalosze