Aktualności

Sortuj od:
Szczupaki w krainie bassa

"W 2011 roku pierwszy raz usłyszałem o zbiornikach zaporowych w centralnej Hiszpanii znanych z dużej populacji bassów. Kolega Daniel opowiadał mi o wielkich szczupakach, których nikt tam nie łowi, ponieważ miejscowi wędkarze koncentrują się na sportowym połowie bassa."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-24
Prawie ta sama Wisła

Prezentowane powyżej zdjęcia są ilustracją do zagadki, jaką dziś chcę Wam zadać, Drodzy Czytelnicy. Zagadka brzmi: znajdź jeden istotny szczegół różniący obie fotografie. Odpowiedź wydaje się prosta i w istocie jest prosta.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-10-23
Gdzie postawić żywca

„Wielu wędkarzy polujących na największego drapieżnika naszych wód zastanawia się, jakie miejsce wybrać i gdzie ustawić zestawy, aby przeciąć nimi drogę polującego nocą suma. Jako że ustawa o rybactwie daje nam możliwość ustawienia tylko dwóch wędek na suma, musimy często wybierać z wielu miejsc, jakie daje nam rzeka."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-22
Dzień na końcu Polski

Ruch z Białegostoku do Bondar nad Siemianówką nie jest duży. Po zjeździe z tranzytowej trasy prowadzącej do przejścia granicznego w Bobrownikach w drogę 686 z każdym kilometrem oddalamy się od świata pędzącego nie wiadomo gdzie i po co. Pusta droga biegnie przez las, bagienka i kresowe łąki, coraz rzadziej widać auta, a te nieliczne zwykle ciągną przyczepy z łodziami zwiastując, że gdzieś niedaleko jest duża woda.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-10-21
Okoniowe techniki

"Okoń to kolejny drapieżnik, który dobrze bierze jesienią i intensywnie żeruje, gdy nadejdą chłodne dni. Aby osiągnąć sukces w połowach, trzeba odnaleźć dobrą miejscówkę z rybami i zastosować odpowiednią metodę, sprawdzającą się na łowisku. W tym numerze chciałbym zatem przedstawić Wam trzy techniki połowu okonia."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-20
Jesienny ogryzek

Nauka i wyciąganie wniosków z zasiadek nad wodą powoduje, że z czasem stajemy się bardziej doświadczeni. |Dużą satysfakcję sprawiają mi ryby, które skusiłem stosując własne patenty. Czasami bardzo proste, ale jakże skuteczne. Właśnie o jednym z nich chciałbym Wam, Drodzy Czytelnicy, opowiedzieć.

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-10-19
Szczupakowe gumy i ich zbrojenie

Przedstawione w artykule dylematy dotyczące łowienia szczupaków na miękkie przynęty były nieraz poruszane w naszych publikacjach. Powracają jednak w pytaniach naszych Czytelników i innych wędkarzy nad wodą, więc postanowiłem na nie odpowiedzieć, wzbogacając odpowiedź o moje najnowsze doświadczenia.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-10-18
Finisz na Wiśle

"Są takie miejsca, gdzie sezon wędkarski na przedzimiu trwa w najlepsze. Na Bałtyku łowi się łososie, w górach szczęścia szukają miłośnicy głowacic, a trociowcy i pstrągowcy już odliczają dni do wyruszenia na swoje rzeki. Tymczasem nad Wisłą, gdzie ryby nie mają płetw tłuszczowych, życie w wodzie stopniowo zamiera."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-17
Dobra rybka nie jest zła

"Zauważyłem w ostatnich latach, że łowienie sandaczy na martwe lub żywe rybki to temat tabu. W mediach istnieje mało opisów technik połowu sandaczy na przynęty naturalne. Z jednej strony rozumiem taką sytuację – łowienie sandaczy z rybką na haczyku to zabójcza broń dosłownie i w przenośni. Jestem jednak zdania, że jeśli dana metoda jest zgodna z obowiązującymi przepisami i regulaminem, to nie jest zła, a jedynie człowiek korzystający z niej nieumiejętnie lub nieetycznie podlega krytyce. W tym artykule chciałbym przedstawić Wam mój sposób na jesiennego sandacza z rzeki."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-16
Jedziemy na łososie!

Wędkarstwo łososiowe od kilku już lat kojarzy się przede wszystkim z morzem, w którym łososie spędzają większą część swojego życia, intensywnie żerując. Atrakcyjność łososiowego trollingu i wielkie ryby łowione przez łososiowców, przy dość ostrych rygorach finansowych, formalnych i mentalnych, jakie należy spełnić, by własną łodzią wypłynąć w morze, doprowadziły do stworzenia rynku rejsów komercyjnych.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-10-15
Brzany potrzebują ochrony!

Brzanowy sezon wydłużył się ze względu na ciepłą jesień, ale już teraz mogę się pokusić o jego podsumowanie. Na Sanie, moim ulubionym łowisku, brały ryby grubsze niż w zeszłym sezonie – większość brzan złowionych przez mnie na spinning mieściła się w normach medalowych WŚ, a największa miała 76 cm. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-10-14
Triki na haczyku

Gdy ryby nie biorą, trzeba pokombinować z przynętami. I to nie tylko z rodzajami lub zapachami, ale również ze sposobami ich podania. Na przykładzie białych robaków i konserwowej kukurydzy pokażę, w jaki sposób te najpopularniejsze przynęty stwarzają szerokie możliwości różnorodnego podania ich rybom. (…)

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-10-13
Kalosze