Aktualności

Sortuj od:
Spinningowe zanęty

"Wędkarz łowiący na spławik lub na grunt siedzi w jednym miejscu, więc zwykle ryby nęci zanętą o wybranym smaku i zapachu, aby podpłynęły w zasięg jego wędki. Spinningista chodzi lub pływa po łowisku i sam szuka stanowisk ryb, dlatego nie musi ich wabić do swojego stanowiska. A jednak podczas spinningowania też czasem warto zastosować „nęcenie” zapachem lub smakiem."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-09-01
Reinkarnacja

To Marek mnie namówił. Początkowo nie chciałem jechać, bo po co? Znałem to łowisko lepiej niż PIN do swojej karty. Znałem przez lata, długie lata. Ale od siedmiu lat przestałem tam zaglądać. Bo po co? O, tak z piętnaście lat temu, to jechałbym o każdej porze roku i każdej porze dnia.

Autor: dodano: 2015-08-31
Holdery – bagażniki na wędki

Często podczas wędkowania dochodzimy do wniosku, że obraliśmy niewłaściwe miejsce. Czasami chcielibyśmy powędkować w kilku różnych miejscach. Wiąże się to jednak z pewną niedogodnością, czyli składaniem i rozkładaniem wędek. Całkowite ich rozmontowanie i ponowne złożenie zajmuje trochę czasu, a przewóz w bagażniku tylko złożonych, nierozbrojonych wędek skutkuje zwykle ich całkowitym splątaniem. Znakomitym rozwiązaniem jest przewożenie ich w całości na masce i dachu samochodu w specjalnie do tego skonstruowanych uchwytach.

Na stronie 43 WŚ 9/2015 znajdziecie mój tekst o tym jak wybrać właściwy holder. 

Autor: Adam Sikora dodano: 2015-08-30
NIE dla sieci, TAK dla wędkarstwa!

Burmistrz Pisza walczy z sieciami! Ogłosił apel „NIE dla odłowów rybackich na jeziorze Roś, TAK dla wędkarstwa i turystyki” skierowany do premier Ewy Kopacz. Przez kilkanaście dni apel podpisało ponad 3 tysiące mieszkańców powiatu piskiego i turystów. Podpisy są nadal zbierane i przybywa ich w szybkim tempie. W dokumencie czytamy m.in.:

„(…) Nasz apel jest głosem ludzi PRZERAŻONYCH sytuacją jeziora Roś. (…) Nie będzie rozwoju turystyki bez wędkarstwa."

 
Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-08-28
Pan Stasio

21 sierpnia odszedł Stanisław Wolicki, wielki pasjonat wędkarstwa i znany działacz PZW. Żył 72 lata. Przez prawie 20 lat był prezesem koła nr 2 Warszawa Żoliborz, jednak najcieplej będzie wspominany jako wspaniały wychowawca dzieci i młodzieży. Od bardzo wielu lat prowadził szkółki wędkarskie i organizował obozy dla najmłodszych. Dzieci znały i lubiły Pana Stasia, a on cierpliwie odsłaniał przed nimi tajemnice i piękno wędkarstwa. Pozostanie na zawsze w naszej życzliwej pamięci.

Pogrzeb odbędzie się 29.08 (sobota), o godz. 11.00 w miejscowości Grzegórzki k. Nidzicy.

 

Redakcja Wędkarskiego Świata

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-27
Parowiec z dna Bugu

Wyjątkowo suche tegoroczne lato sprawiło, że poziom wód w Bugu drastycznie się obniżył. Wodniacy i wędkarze wprawdzie narzekają na niezwykle płytką wodę, ale co dla jednych jest niedogodnością, dla innych okazało się sporą atrakcją. W pobliżu wsi Bojany opadające wody Bugu odkryły wrak starego parowca. Od tej pory każdego dnia, ten odludny do niedawna zakątek, odwiedzają dziesiątki ludzi. Niektórzy przybywają tu nawet z bardzo daleka aby obejrzeć resztki statku, który przeleżał na dnie rzeki blisko sto lat. 

Źródło: http://brok.pl/

 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-26
Poszli na ryby, a wyłowili ząb mamuta

"- Poszliśmy z kolegą na ryby nad Wisłę. Nagle zobaczyliśmy, że coś wystaje z wody - relacjonował Marek, który przesłał na Kontakt 24 zdjęcia niecodziennego znaleziska. Według naukowca, panowie wyłowili ząb trzonowy mamuta włochatego. Ssak wymarł w Europie kilkanaście tysięcy lat temu."

Więcej na ten temat znajdziecie TU!

Źródło: http://kontakt24.tvn24.pl

 

Nasz film o stanie Wisły znajdziecie TU! 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-25
W grupie bezpieczniej

Życie w stadzie jest formą organizacji utrudniającą drapieżnikom schwytanie pojedynczych ryb. W stadzie ryby utrzymują między sobą kontakt za pomocą wzroku oraz linii nabocznej, dzięki czemu poruszają się w tym samym kierunku i jednakowo reagują na czynniki zewnętrzne. Podobne, ale nieco inaczej funkcjonujące stada tworzą drapieżniki (np. okonie) w celu skuteczniejszego polowania na ofiary.

Więcej ciekawostek z życia ryb znajdziecie na stronie 12 WŚ 9/2015. 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-08-24
Gotówka na wędkarskie zakupy do wygrania!

Od dzisiejszego wieczoru, aż do środy na naszej stronie na Facebook’u bawimy się ze sklepem RAVEN. Będziemy Was nagradzać za aktywność. Mamy dla Was aż 9 bonów po 50 PLN do wykorzystanie w sklepie internetowym https://www.raven-fishing.pl/ lub w salonie stacjonarnym Raven w Warszawie. Jedna osoba może wygrać maksymalnie 3 bony. Jak wejść do gry?

1.Polub profil Raven’a na Facebook’u

2. Udostępnij publicznie pierwszy post informujący o zabawie.

3. W komentarzu napisz czy robiłeś już zakupy w Raven'ie.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-23
Martwy wieloryb przy plaży w Stegnie

"Martwego wieloryba zauważono w wodzie na wysokości plaży głównej w Stegnie. Na miejscu "znalezisko" badała specjalna załoga ze stacji morskiej w Helu. – Wiele wskazuje na to, że jest to waleń, który ma około 7-8 metrów, jest we wczesnym stadium rozkładu – potwierdził Mikołaj Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF. Zwierzę ma zostać odholowane do Helu."

Więcej na ten temat przeczytacie TU!

źródło: http://www.tvn24.pl/

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-22
Wielki szczupak na Żarnowcu

Żarnowiec do jutra jeszcze gości miłośników multiplikatorów, którzy przyjechali na szósty zlot miłośników Castingu. Castingowcy walczą o największego szczupaka i największą  liczbę metrów złowionych szczupaków. Wydaje się, że pierwsza konkurencja jest już przesądzona. Dziś w południe Andrzej Przybytek z Jeleniej Góry złowił wielką rybę - 124 cm to wyczyn, o którym się długo mówi nawet na jeziorze GMO, jak Żarnowiec nazywają spinningiści. Tym bardziej, że nie jest łatwo - większość zlotowiczów dłubie pojedyncze ryby od 50 do 60 cm. Wielki szczupak skusił się na 14 cm Sweepera Salmo, a więcej o imprezie napiszemy  w październikowym numerze Wędkarskiego Świata. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-08-22
Jak szybko rosną łososie?

Łososie po tym, jak w fazie smolta zejdą z rzek do morza, mają niewiarygodne przyrosty. Dwuletni łosoś może mierzyć ... 

No właśnie. Ile mierzy przeciętny dwuletni, a ile czteroletni łosoś? 
Zajrzyjcie na stronę 12 WŚ 9/2015. Ciekawostki ze świata przygotowali dla Was Adam Niemiec i Marek Szymański.  
Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-21
Kalosze