Aktualności

Sortuj od:
Sposób na rzeczne ryby

Jaka powinna być zanęta na wolno płynące rzeki?

Dobór właściwej mieszanki na rzeki jest po części kwestią doświadczenia oraz znajomości łowiska i zachowania ryb. Chyba każdemu, kto zaczynał łowić na rzece, zdarzyło się, że mimo przekonania o odpowiednim doborze i połączeniu składników zanęta rozpłynęła się zbyt szybko lub doklejona zbyt mocno nie pracowała wystarczająco, by pobudzić ryby do żerowania.

Jak dobrać i przygotować składniki? Odpowiedź znajdziecie w tekście Mateusza Sudera na stronie 64 WŚ 8/2015. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-05
Na ryby z córką? – Tomek jest na tak!

„Mieszkanie w środku lasu nie ułatwia kontaktów z dorastającą córką (w tym wieku miasto ma więcej do zaoferowania), udało mi się jednak znaleźć dziurkę w mocno napiętym harmonogramie Zuzy. Dawno nie byliśmy razem na wodzie, prognoza wyglądała optymistycznie, wyskoczyliśmy, więc na Hjälmaren."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-04
Wspomnienia weekendu nad Powidzem

O Szczupak Cup Hotel Moran2015 pisaliśmy już wcześniej TU.

W WŚ 8/2015 na stronie 60 znajdziecie relację z tej imprezy oraz coś, od czego zakręci Wam się łezka w oku.

Szczupak Cup Retro - czyli wspomnienia dawnych kręciołów i bambusowych wędek. Czy da się na taki sprzęt łowić skutecznie w dzisiejszych czasach? 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-03
Nasze łowiska

W każdym numerze Wędkarskiego Świata znajdziecie opis łowisk, które polecamy. Informacje są kompletne, łącznie z mapkami i przynętami, w które warto się zaopatrzyć. W numerze 8/2015 na stronie 50 proponujemy:

Narew od Doktorc do ujścia Biebrzy

Nogat od Letników do ujścia śluzy w Malborku

Rzeka Osłobłoga

Ujście Libawy

Znacie te łowiska? 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-02
Jak łowią mistrzowie?

"W sierpniu łowię szczupaki, ale jest jeden warunek – trzeba wstać o 3 w nocy i łowić od świtu do godziny 8. To 3–4 najlepsze godziny, kiedy szczupaki wychodzą na żerowanie. Dobry jest też schyłek dnia, ale wieczorny okres dobrych brań trwa zaledwie godzinę. Szczupaków szukam na górkach lub w toni w okolicy górek i na spadach przy trzcinach."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-01
Związek partnerski

„Łowiłem w tłumie, w trakcie towarzyskich spotkań czy zawodów. Łowiłem w kilkuosobowych grupach. Najczęściej jednak łowiłem samotnie. Sami przyznacie, mam pewne doświadczenie. Skromne czterdzieści lat z wędką... No właśnie, to za taki staż będzie emerytura, dobrze słyszałem? Dlatego jako człowiek z bagażem doświadczeń, ba, jako taki wędkarski dromader powiem Wam szczerze. Najfajniej łowi się we dwójkę!"

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-31
Deszczowy czwartek na Pomorzu

Dziś praca w terenie - testy nowych imitacji szczupaków. Wredna Pogoda nie ułatwiała roboty, ale coś tam brało. Spotkaliśmy Piotra Piskorskiego - podobno złowił 114 cm, ale tylko podobno, bo aparat ze zdjęciami  wpadł mu do wody. I tylko to możemy potwierdzić. A taki był ładny - czarny, japoński. Bardzo nam jest przykro Piotrze.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-07-30
Nowa pychówka Szymonów

Pierwsza pychówka na puckich numerach została zwodowana w Nieszawie. Armatorem tej łodzi jest najmłodszy współpracownik Wędkarskiego Świata Szymon Szymański.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-07-29
Dorsze bez limitu i krótszy sezon trociowy!

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Marek Sawicki w dniu 22 lipca podpisał Rozporządzenie w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego.

Najważniejsze zmiany dotyczą wędkarstwa dorszowego i trollingowego.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-07-28
Król głębin

"Swoją przygodę z łososiami zacząłem rok temu, gdy dziurawą łódką (uszkodziła się przy wodowaniu) wypłynęliśmy z ojcem na Zatokę złowić króla głębin. Wtedy udało mi się doholować dwie szlachetne ryby – 85 cm i 89 cm. W tym roku znowu zaczęliśmy łowy pechowo, gdyż okazało się, że silnik nie chciał zapalić. Zamiast na 40-konnym, musieliśmy płynąć na zapasowym 4-konnym motorku, co sprawiło, że zmieniliśmy nasze wędkarskie plany."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-27
Jaką funkcje pełni pęcherzyk żółtkowy u ryb?

Głównym zadaniem pęcherzyka żółtkowego jest dostarczanie substancji pokarmowych w okresie, kiedy rozwijająca się ryba nie odżywia się aktywnie. Wśród ryb panuje wielkie zróżnicowanie wielkościowe tego narządu. Duży woreczek żółtkowy mają ryby łososiowate, natomiast zredukowany do minimum larwy śledzi. 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-07-26
Jak wybrać karpiową podpórkę?

Okraczki, tripod z nierdzewki, a może stabilniej na 4 nogach?

Jak wybrać karpiową podpórkę? Zajrzyjcie do naszych „KARPIOWYCH WARSZTATÓW”.

Na stronie 38 WŚ 8/2015 Robert Adamski opisał to dla Was bardzo dokładnie. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-07-25
rapala pike program