Aktualności

Sortuj od:
Nowy numer Wędkarskiego Świata 9/2015 znajdziecie już w punktach sprzedaży!

Co przygotowaliśmy dla Was w tym numerze? Spis treści i skróty artykułów czekają na Was TU!

Na początek proponuję felieton Marka:

„Raz po raz ktoś dzwoni i wkurza mnie propozycją odłowienia sumów z jakiegoś jeziorka. Kiedyś nawet poproszono „Wędkarski Świat”, by objął patronatem zawody w zachodniopomorskim, których celem miało być zabicie tylu sumów, ile się da. Rozdarłem japę na mojego rozmówcę jak Kolendowicz na korekcie, ale z tego, co wiem, niewiele to dało. Zawody się odbyły bez naszego patronatu, a sumy skończyły w garze."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-14
Kuchnia WŚ

W każdym numerze WŚ znajdziecie kilka fantastycznych smacznych i prostych przepisów, które możecie wykorzystać także nad wodą. W numerze 8/2015 kuchnia hiszpańska. Jedną z propozycji Daniela Wegnera jest: 

Cocido madrileño (gulasz madrycki) 

Pokrój w kostkę 150 g kiełbasy chorizo albo surowej polskiej. Podsmaż ją w garnku na oliwie wraz z 1 posiekaną cebulą. Wlej ciecierzycę z puszki wraz z zalewą oraz pół litra przecieru pomidorowego. Dopraw solą, pieprzem i słodką papryką. Gotuj kwadrans. Podaj z pieczywem i czerwonym winem.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-12
Zawodnicy na granicy

"Bug koło Kryłowa jest dziki, pierwotny, nietknięty niszczycielską ręką melioranta. Płynie wąskim, głębokim, krętym korytem w bujnym lesie łęgowym, żłobi kilkumetrowe doły, podmywa brzegi, topi wiekowe drzewa. W niektórych miejscach przyspiesza jak trociowa rzeka, w innych zwalnia, zasilając w wodę malownicze starorzecza. W jego mrocznych odmętach kryją się wąsate sumy i przebiegłe bolenie, w głębokich żwirowatych rynnach grasują okazałe sandacze, a w zakamarkach zwalisk i podmytych burt brzegowych czatują na drobnicę żarłoczne okonie i krępe rzeczne szczupaki. W tej bajkowej scenerii łowili 6 czerwca pracownicy i funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, po raz trzeci rywalizując o miano najlepszego spinningisty i Puchar Komendanta NOSG."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-11
Tunelowe potokowce

:Wędkarskie wyprawy to nie tylko udane łowy w rybnej wodzie, ale przede wszystkim klimat, jaki towarzyszy tym wyprawom od przygotowań, poprzez dojazd na łowisko, po samo wędkowanie. Taką zeszłoroczną przygodą chciałbym się dziś z Wami podzielić. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-10
Karaś na pellet

"Warunki wędkarskie były bardzo trudne – wiał porywisty wiatr, który utrudniał obserwowanie brań na drgającej szczytówce. Trzciny i roślinność przy brzegu uniemożliwiały skierowanie szczytówek nisko nad taflę wody, co dodatkowo pogarszało sygnalizację."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-09
Nowe karpiowe łowisko na największym akwenie Szacht – stawie Nowakowskiego

"Szachty są od lat znanym i ważnym miejscem na przyrodniczej mapie Poznania. Ten piękny teren poza niezwykłymi widokami zachwyca również różnorodnością fauny i flory. Unikatowy ekosystem rozwinął się na terenie dawnych kopalni odkrywkowych, które dostarczały glinę do pobliskiej cegielni jeszcze w XX w. Stąd też inna nazwa Szacht – Glinianki."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-08
Wakacyjna mokra mucha

"Przed nami wyjątkowy czas muchowych łowów. Jeśli tylko rzeki nie będą miały drastycznie niskiej wody bądź nie nastąpi inna katastrofa w postaci gwałtownych ulew i długotrwałych wezbrań, to będziemy mieli idealne warunki do uprawiania najpiękniejszych muchowych metod."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-07
Tylko na bolenie

„Pamiętam, jaki ogarnął mnie smutek, kiedy wreszcie dopuściłem do siebie myśl, że nikt nigdy nie nazwie mnie boleniarzem. Po prostu nie mieszkałem w sąsiedztwie dużej rzeki, gdzie mógłbym nauczyć się tego „fachu”."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-06
Sposób na rzeczne ryby

Jaka powinna być zanęta na wolno płynące rzeki?

Dobór właściwej mieszanki na rzeki jest po części kwestią doświadczenia oraz znajomości łowiska i zachowania ryb. Chyba każdemu, kto zaczynał łowić na rzece, zdarzyło się, że mimo przekonania o odpowiednim doborze i połączeniu składników zanęta rozpłynęła się zbyt szybko lub doklejona zbyt mocno nie pracowała wystarczająco, by pobudzić ryby do żerowania.

Jak dobrać i przygotować składniki? Odpowiedź znajdziecie w tekście Mateusza Sudera na stronie 64 WŚ 8/2015. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-05
Na ryby z córką? – Tomek jest na tak!

„Mieszkanie w środku lasu nie ułatwia kontaktów z dorastającą córką (w tym wieku miasto ma więcej do zaoferowania), udało mi się jednak znaleźć dziurkę w mocno napiętym harmonogramie Zuzy. Dawno nie byliśmy razem na wodzie, prognoza wyglądała optymistycznie, wyskoczyliśmy, więc na Hjälmaren."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-04
Wspomnienia weekendu nad Powidzem

O Szczupak Cup Hotel Moran2015 pisaliśmy już wcześniej TU.

W WŚ 8/2015 na stronie 60 znajdziecie relację z tej imprezy oraz coś, od czego zakręci Wam się łezka w oku.

Szczupak Cup Retro - czyli wspomnienia dawnych kręciołów i bambusowych wędek. Czy da się na taki sprzęt łowić skutecznie w dzisiejszych czasach? 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-03
Nasze łowiska

W każdym numerze Wędkarskiego Świata znajdziecie opis łowisk, które polecamy. Informacje są kompletne, łącznie z mapkami i przynętami, w które warto się zaopatrzyć. W numerze 8/2015 na stronie 50 proponujemy:

Narew od Doktorc do ujścia Biebrzy

Nogat od Letników do ujścia śluzy w Malborku

Rzeka Osłobłoga

Ujście Libawy

Znacie te łowiska? 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-02
Dargon