Aktualności

Sortuj od:
Październik w rynnowym jeziorze

W październiku najchętniej odwiedzam jeziora rynnowe, które dają wędkarzowi nieograniczone możliwości. Różnorodność łowiska, nieregularne dno, zmiany głębokości, podwodne górki i wyspy – to tylko niektóre czynniki przyciągające mnie nad długie, ciągnące się czasem kilka kilometrów akweny o niewielkiej szerokości i średniej głębokości nawet 10 m, w których każdy kolejny rzut może zakończyć się holem pięknego sandacza, medalowego okonia czy życiowego szczupaka. 

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2015-10-01
Wkra powyżej Jońca

"To malowniczy i bardzo ciekawy kawałek wody, w której mamy duże szanse na złowienie dorodnej ryby. To urozmaicony odcinek – rozległe płycizny sąsiadują z głębszymi rynnami, przelewami, pozostałościami starych przepraw. Latem Wkra zarasta wszechobecnym zielskiem, stając się w tym czasie łowiskiem chyba tylko dla największych pasjonatów tej wody, którzy wiedzą, co w niej pływa. Nad rzeką pełno jest działek, które jednak nie ograniczają dostępu do wody. W wakacje i weekendy łowienie znacznie utrudniają organizowane na Wkrze spływy kajakowe. Dlatego najdogodniejsze okresy do wędkowania to wiosna i jesień."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-09-30
Z muchą nad jezioro - trzy elementy sukcesu!

Wędkarz muchowy nie zawsze ma w pobliżu rzekę zasobną w ryby łososiowate. Natomiast prawie zawsze jest gdzieś w pobliżu staw czy jezioro, w których ryby spokojnego żeru i oczywiście drapieżniki tylko czekają na nieznaną sobie przynętę – sztuczną muchę. Jeszcze lepiej, gdy jest tam wpuszczany tęczak, którym dość często są zarybiane niewielkie zamknięte stawy

Autor: Adam Sikora dodano: 2015-09-29
Odwiedziłem łowisko Jakuba Vagnera

Sam pomysł wyjazdu na Katlov zrodził się na tegorocznych targach Efttex w Warszawie. Właścicielem tej wody jest Jakub Vagner – znany wędkarski globtroter, współpracownik takich kanałów telewizyjnych jak National Geographic czy Discovery. Fakt, że odbyły się tam tegoroczne zawody World Carp Classic Junior, zdecydowanie podnosił rangę tej wody w moich oczach. 

Autor: Robert Adamski dodano: 2015-09-28
Rekord Polski suma – 254 cm!

Działo się na łódce Szymona!

Od początku wisiało coś w powietrzu. W pierwszym napłynięciu Szymon Szymański na swojego potwora łowi suma 175 cm. W drugim napłynięciu Marek Szymański spina dużą rybę, a w trzecim ma piękne branie. Zabierają z brzegu Jacka Wargockiego i w pierwszym napłynięciu na prototypie woblera skonstruowanym przez Jacka melduje się bestia.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-09-27
Jaki spławik na duże ryby?

Najczęściej łowię na Odrze płocie i leszcze. Czasami biorą brzany. Kilka udało mi się wyholować, jednak spławik po walce miał wyrwane oczko z korpusu. Co mam zrobić, aby ryby nie niszczyły spławików?

Tomasz Kowalski z Kędzierzyna-Koźla

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2015-09-26
Śpiące okonie i inne ciekawostki

Czy wiecie, że ryby śpią? Okonie odpoczywają przy dnie. Opierają się na płetwach brzusznych i ogonowej. Wpadają nawet w fazę głębokie snu. Wtedy ich zwykle podniesiona płetwa grzbietowa jest złożona. 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-09-25
Brzanowe testy nowego zestawu

Ostatnie dni lata Naczelny Wędkarskiego Świata spędził w Bieszczadach łowiąc brzany. A złowił ich sporo, testując nowy, wymyślony przez siebie spinningowy zestaw, który pozwala dotrzeć najmniejszymi, najlżejszymi przynętami (także muchowymi!) do dużych ryb kryjących się w najbardziej zaczepowych, najgłębszych miejscach w rzece – prawie bez strat. Testy wypadły nadzwyczaj pomyślnie, więc artykuł z dokładnym opisem budowy i działania tego piekielnie skutecznego, antyzaczepowego zestawu, dobrego również na świnki, klenie, jazie, pstrągi, oraz inne rzeczne drapieżniki, będzie można przeczytać w następnym, 11/2015 numerze miesięcznika Wędkarski Świat – już za niecały miesiąc.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-09-24
I Targi Rękodzieła Wędkarskiego w Mrzeżynie - Żałujcie, jeśli nie byliście.

W pierwszej edycji targów Rękodzieła Wędkarskiego w Mrzeżynie udział wzięło przeszło 40 producentów woblerów, błystek, much, wędzisk i  galanterii wędkarskiej. Nie zabrakło również armatorów jachtów dorszowych i łososiowych, ciekawe stoisko edukacyjne przygotowała Stacja Morska w Helu. Daniel Grombik, pomysłodawca i organizator imprezy już zaprasza na drugą edycję i obiecuje podwojenie liczby wystawców. Targi oprócz wydarzenia czysto wędkarskiego, były okazją do rodzinnego wypoczynku w pięknej nadmorskiej i nadreskiej miejscowości jaką jest Mrzeżyno. Kolejna impreza, jak zapewnia organizator również odbędzie się w mieście nadmorskim i raczej wcześniej niż za rok. A tych, których tym razem zabrakło w Mrzeżynie, zapraszam do obejrzenia perełek targowych w obszernej relacji, która ukaże się w listopadowym numerze Wędkarskiego Świata. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-09-23
Setki śniętych ryb pod Rzeszowem

"Setki śniętych ryb unoszących się na powierzchni wody znaleźli podkarpaccy wędkarze w rzece Lubienka. - Takie pstrągi muszą rosnąć 10 lat. Ciężka praca poszła na marne - denerwują się. Podejrzewają, że ryby padły przez nielegalny odpływ ścieków."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-09-22
Barradise z piekła rodem

"Uganiając się od lat z wędką po naszym globie, nie przewidywałem, że kiedyś przyjdzie mi wylądować w tak dzikim zakątku, jak Papua Zachodnia. To indonezyjska, znacznie dziksza siostra Papui Nowej Gwinei – skąpana w wiecznej mgle wyspa kazuarów, rajskich ptaków, ludożerców i barramundi, na których spotkaniu najbardziej nam zależało."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-09-21
Szlaban na Nielisz

"Dzień dobry, postanowiłem napisać do Państwa, bo szczerze powiedziawszy, krew mnie zalewa. Po długim wyczekiwaniu udałem się dziś nad piękny zalew Nielisz. Co prawda składkę roczną w wysokości 60 zł opłacam, ale krew mnie zalewa. PZW, organizuje co kilka tygodni szumne zawody, ale nic nie robi, żeby poprawić infrastrukturę korony zbiornika. Ludzie, którzy tam mieszkają, przechodzą samych siebie, żeby utrudnić dojazd lub dojście do zbiornika."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-09-20
Kalosze