Aktualności

Sortuj od:
Castingowcy i jezioro GMO

W sierpniu Żarnowiec po raz kolejny przywitał miłośników Castingu na corocznym spotkaniu. W tym roku na imprezie nie zaistniał odłam trollingowców, a to z racji zaporowych cen, jakie zafundowało wędkarzom Gospodarstwo Komunalne Gniewino będące użytkownikiem rybackim jeziora. Zawody były dla wszystkich dobrą zabawą, lecz podobnie jak przed dwoma laty szczupakiem 118 cm, tak i w tym roku zepsuł ją Andrzej Przybytek z Jeleniej Góry, łowiąc szczupaka 124 cm. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-10-15
Najmłodszy Hetman Plażowy

Maraton Wędkowania z Plaży im. Henryka Nizioła

Trzynastoletni Mikołaj Furman ze Zbąszynka pod Poznaniem złowił największą i najwyżej ocenioną rybę – 40,5-centymetrową flądrę – i został Hetmanem Plażowym. Podczas plażowego wędkowania złowiono 42 ryby: flądry, leszcze, belony i dorsza.

Maraton Wędkowania z Plaży im. Henryka Nizioła zgromadził 36 miłośników wędkowania z plaży z całej Polski, a nawet z Niemiec. Uczestnicy łowili w zespołach dwu- i trzyosobowych oraz pięć osób łowiło indywidualnie.  

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-14
Jezioro Lubiąż – wędkarska perełka

Skłamałbym pisząc, że to najrybniejsze jezioro, na jakim dane mi było łowić, jednak nie będzie przesadą, jeśli powiem, że nad bardziej urokliwym nigdy nie gościłem. Wysepki, zatoczki, wysokie skarpy, leżące w wodzie drzewa – wszystko to sprawia, że to 130-hektarowe jezioro wydaje się mniejsze. Co krok trafimy na jakiś zakamarek, przy którym warto zatrzymać się na dłużej.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2015-10-13
Prosto z Duszy - Kustosz

"Kilka dni temu wysłałem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dotację na budowę Muzeum Polskiego Wędkarza. Branża muzealna ma przed sobą wielką przyszłość. Muzea powstają jak grzyby po deszczu. Z pewnością teraz przybędzie ich jeszcze więcej. Warto polskie wędkarstwo ocalić od zapomnienia."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-12
Takie sobie jeziorka

"Duże szczupaki kojarzą się z dużą wodą. Jednak w niewielkich jeziorach też są duże ryby, i to często nierozpoznane przez miejscowych wędkarzy. Na jednym z takich jezior spędziłem koniec ubiegłego roku, a wyniki pozwoliły mi wysnuć kilka wniosków, które, mam nadzieję, jeszcze tej jesieni przydadzą się amatorom szczupaków."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-11
Letnie morszczuki

"Dziesięć lat temu pierwszy raz odwiedziłem Norwegię w okresie wakacyjnym. Zwiedzanie Oslo i okolic Bergen było w miarę ciekawe, ale dla wędkarskiego maniaka pobyt w Norwegii bez wędki był prawdziwą katuszą. Później wielokrotnie miałem okazję odwiedzić ten piękny zakątek świata w jedynie słusznym celu, jednak jak dotąd odbywało się to wczesną wiosną lub jesienią. W końcu w tym roku po raz pierwszy nadarzyła się okazja, żeby nadrobić norweskie letnie zaległości wędkarskie. Jako cel naszej sierpniowej wyprawy został wybrany archipelag wokół słynnej wyspy Hitra."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-10
Pytanie od czytelnika

„Wiecie co to za ryba? Pojawiło się tego od groma w moim stawie nie jest większe niż 15 cm, a ma większe zębiska niż nie jeden szczupak. Po dotyku gdziekolwiek rozkłada się jak na zdjęciu”

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-10-07
Łosoś atlantycki - Hodowla w Polsce ruszyła

"Konsumowane w Polsce łososie hodowane są na fermach, w sadzach, czyli klatach zanurzonych w wodach norweskich fiordów. Ale już wkrótce możemy jeść rodzime łososie, gdyż są zainteresowani uruchomieniem takiej produkcji w naszym kraju - powiedział wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-06
Warta poniżej Jeziorska

"Jak każda zapora, tak i ta w Jeziorsku zatrzymuje ryby i powoduje ich koncentrację. Dobre warunki do wędkowania znajdą tu wędkarze gruntowi i spinningiści. Warta poniżej zbiornika w Jeziorsku płynie bystrym nurtem z licznymi wypłyceniami umożliwiającymi brodzenie w okresie niżówek. Dno w większości piaszczysto-żwirowe. Szerokość koryta wynosi około 40–50 m. Na prawym brzegu rozciąga się rynna i występują pojedyncze ostrogi."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-05
Wędka, BONY na zakupy i KARTY RABATOWE do wygarnia!

Kochani już w następny weekend 10-11.10.2015 Sklep Wędkarski RAVEN zaprasza Was na promocyjne zakupy w Warszawie! Każdy, kto posiada KRATĘ STAŁEGO KLIENTA dostanie 15% RABATU na całe zakupy. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-04
Pilker na gładkiej wodzie

Za bardzo wieje – niedobrze, nie wieje wcale – jeszcze gorzej. Idealne warunki dla dorszowca to wiatr 4–5 m/s. Taki wiatr zapewnia lekki dryf, który jest warunkiem udanego dorszowania, a i część roboty związanej z prezentacją przynęty wykonuje za nas fala. Kompletna flauta nie musi się jednak wiązać z kompletną beznadzieją, czego doświadczyłem minionej jesieni podczas wyprawy z ojcem. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-10-03
Magiczne słowo „akcja”

Zacząłem prenumerować „Wędkarski Świat” i bardzo mi się podoba. Łowię ryby dopiero od 2 lat i nie wszystko rozumiem, co czytam w katalogach lub co mówią bardziej doświadczeni koledzy. Na przykład nie wiem, co to znaczy, że wędka ma akcję wolną albo szybką, szczytową, progresywną czy paraboliczną. Czy ktoś może mi to wyjaśnić?

Takie pytanie dostaliśmy od wędkarza z Katowic

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-10-02
Kalosze