Aktualności

Sortuj od:
Wrocław stolicą troci

Stoją po pas w zimnej wodzie Bystrzycy i uważnie wpatrują się w powierzchnię wody. Każde, nawet najmniejsze załamanie wodnej tafli oznacza, że ich cierpliwość się opłaciła. Tak członkowie Kingfisher Club czekają na płynące z Bałtyku trocie, które są w drodze na tarlisko w okolicach Strzegomia. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-02
Polowanie na Krakeny czyli niżówka na Odrze

"Jaki był ten sezon na Odrze? Dziwny, nietypowy, dla każdego inny, a dla mnie udany chyba jak każdy. Propozycję Marka o podzieleniu się wrażeniami z sezonu przyjąłem bez wahania, gdyż sumiarze, bez względu na rzeki, na jakich łowią, nadają na tych samych falach. Mottem przewodnim była w tym roku bardzo niska woda. Odkąd pływam po Odrze – ponad 15 lat – nie było tak niskiego stanu wody, a niżówka nigdy się tak długo nie utrzymywała. Tak specyficzne warunki wymagały odmiennego łowienia." 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-01
Sum to nie towar

Niekwestionowanym sumowym autorytetem na Odrze zachodniopomorskiej jest Darek Mrongas. "Dużo ryb ale coraz trudniej o dużego" - tak skwitował Darek tegoroczny sezon na Odrze. Czy nie jest to skutek coraz powszechniejszego handlu sumowym mięsem i bardzo liberalnego podejścia do zabijania sumów po zachodniej stronie Odry przy symbolicznym okresie ochronnym? Coraz mniejsze ryby na wędkach to typowy objaw przełowienia.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-30
Bony na wędkarskie zakupy w RAVEN’ie do wygrania!

Mikołajki tuż tuż, a zaraz za nimi czas gwiazdkowych prezentów! W związku z tym mamy dla Was 10 bonów po 50 PLN na zakupy w sklepie RAVEN! 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-29
Ścieki Wisłą płyną

Nawet 100 milionów litrów nieoczyszczonych ścieków wpuszczono do Wisły w samym centrum Warszawy.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-28
Czy ryby mają dobry węch?

"Zapachy rozchodzą się w wodzie znacznie wolniej niż w powietrzu. Mimo to mają one dla ryb istotne i różnorodne znaczenie. Na przykład węgorz wyczuwa tak niskie stężenia zapachów, że śmiało można przyrównać jego węch do węchu psa. Ryby spokojnego żeru mogą kierować się węchem podczas szukania pokarmu."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-27
Na ryby bez żony i dzieci!?

Wchodzący w życie 1 stycznia 2016 roku nowy regulamin PZW odbiera żonie członka PZW prawo wędkowania w ramach łowiska i limitu jej męża. Do tej pory wystarczało, że ma kartę wędkarską, a teraz musi sama zapisać się do PZW i zapłacić wszystkie składki – albo kupić znacznie droższą licencję dla niezrzeszonych (jeśli do PZW należeć nie chce).

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-26
SBB - Syndrom Braku Brania

Oto fragmenty obszernego wywiadu, jakiego udzielił nam doktor Nenufary Potarganiec, laureat nagrody Dubla za wybitne osiągnięcia w leczeniu SBB. SBB, czyli Syndromu Braku Brania. Doktor Potarganiec od lat zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych u wędkarzy. Jest autorem wielu interesujących prac naukowych poświęconych problemom psychicznym pojawiającym się wskutek wędkowania.

Autor: dodano: 2015-11-25
Późnojesienna taktyka spinningowa

Pytanie od czytelnika: "Jestem ogromnym fanem Pańskiej książki „Wędkarstwo spinningowe”. Bardzo mi się podoba opis łowienia poszczególnych gatunków. Chciałbym się dowiedzieć, czy jeśli wybiera się Pan na połów, to nastawia się Pan na konkretny gatunek i łowi Pan tylko w sposób atrakcyjny dla danego gatunku, czy próbuje Pan, jakie ryby są w łowisku?  Pozdrawiam Łukasz Michalak"

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-11-24
Linki muchowe

W sklepach wędkarskich możemy obecnie znaleźć szeroki asortyment linek muchowych. Jeśli ktoś chce zacząć swoją przygodę z muchówką, może być przerażony ich ilością i zdezorientowany. Postaram się więc w kilku słowach poradzić, co kupić w pierwszej kolejności do jednego uniwersalnego kija.

Autor: Adam Sikora dodano: 2015-11-23
Tam, gdzie ryby zimują

Pytanie od czytelnika: Jakie ryby i gdzie łowi Pan w grudniu? 

W grudniu najczęściej wybieram się na płocie i leszcze. Między nimi biorą także okonie. I często są to duże sztuki. W tym okresie w ogóle łowi się większe ryby niż zazwyczaj. Średnia płoci i leszczy jest zdecydowanie większa niż w cieplejszych miesiącach. 

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2015-11-22
Kamienny brzeg - czyli rzeczne opaski

Generalnie nie ma ryb, które nie lubią opasek, ale nie każda opaska służy wszystkim gatunkom. Są ryby ceniące sobie leniwą wodę obmywającą opaskę. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-11-21
Kalosze