Aktualności

Sortuj od:
Okonie z czystej wody

"Łowieniu okoni u schyłku spinningowego sezonu zawsze towarzyszą niesamowite emocje. Są jednak łowiska, w których późną jesienią szczególnie trudno o dużego okonia, choć jeszcze kilka tygodni wcześniej powtarzalnie łowiło się medalowe garbusy."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-15
Złote ryby z Jordö

"W linii prostej 320 km dzieli nasze piękne, lecz niezbyt zasobne, pomorskie jeziora od tętniących życiem szwedzkich szkierów w okolicach Karlskrony. Obecność tego kilkudziesięciotysięcznego portowego miasteczka w niczym nie przeszkadza tamtejszym szczupakom i co dość trudno byłoby sobie wyobrazić w naszym kraju – ich populacja z roku na rok jest coraz liczebniejsza."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-14
Będzie dobrze na Żarnowcu

Zezwolenia rodzinne, powrót do cen licencji z 2014 roku, widełkowe wymiary ochronne, strefa spinningu bez rybaków i trollingu, dwie wędki w trollingu i możliwość łowienia na system z martwą rybką, to tylko niektóre zmiany które 12 grudnia, w wyniku kilkumiesięcznych negocjacji ze Stowarzyszeniem Żarnowiec zrzeszającym wędkarzy, którym na sercu leży dobro jeziora, podpisał  prezes Gospodarstwa Komunalnego Gniewino Czesław Dolny.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-13
Odszedł Jurek Biedrzycki

Dziś rano, 12 grudnia, zmarł Jerzy Biedrzycki, twórca, animator i reżyser znanego filmowego programu „Taaaka Ryba”. W ciągu 23 lat swych podróży zrealizował ponad 700 odcinków tego programu, odwiedzając z kamerą setki ciekawych łowisk w Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach wszystkich kontynentów. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-12-12
Trudna jesień nad morzem

Wiatr na czerwono we wszystkich prognozach, które nawiasem mówiąc zmieniają się co 4 godziny, nie ułatwia życia morskim wędkarzom. Łososiowcy zgodnie stwierdzają, że to najgorsza jesień w krótkiej historii polskiego morskiego trollingu . Nawet jeśli uda się wypłynąć na kilka godzin to ryby są tak rozbite, że trafienie na nie jest kwestią przypadku.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-12-10
Pytanie od czytelnika

Witam! Piszę z zapytaniem, czy to normalne zachowanie ryb w tym okresie. W miejscowości Słupsk na rzece Słupia w zeszłym tygodniu zauważyłem pstrąga lub troć starającą "wydostać" się na brzeg. Ryba miała dziwne zmiany w postaci dużych białych plam ok 3-4 cm w okolicy szczęki grzbietu i linii bocznej przy ogonie. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-12-09
Do Bałtyku trafiła woda z Morza Północnego

Naukowcy z Instytutu Badań Morza, Leibniz-Institut w Warnemünde, wykryli ogromny wlew z Morza Północnego. Do Bałtyku podczas listopadowych sztormów 14-22 listopada dostało się 76 kilometrów sześciennych słonej wody. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-08
Stopka dwudziestolecia

Szanowni Czytelnicy, w jubileuszowym numerze WŚ podziękowaliśmy wszystkim Autorom tekstów, zdjęć i rysunków, którzy w ciągu tych 20 lat tworzyli Wędkarski Świat.

Oto obiecana stopka redakcyjna dwudziestolecia: 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-12-07
Przywróćcie składkę krajową PZW!

Coraz więcej wędkarzy domaga się przywrócenia rocznej składki krajowej na wszystkie wody PZW. Dla wędkarzy łowiących w różnych miejscach w Polsce płacenie osobnych składek na poszczególne okręgi jest zbyt kosztowne, a przede wszystkim niewygodne, zwłaszcza jeśli decyzja o wyprawie na ryby w jest podejmowana w ostatniej chwili. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-12-06
Jak łowią mistrzowie w grudniu?

"Grudzień to miesiąc sandacza. Łowię na Wiśle w Toruniu. Podstawowym łowiskiem są przykosy z wodą 4–5 m poniżej. Sandacze biorą nocą. W zależności od tego, jak żerują, łowię albo na woblery w górnych warstwach wody, albo na gumy."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-12-05
Karp po francusku

Nadszedł grudzień i święta. Wypadałoby, żebym zaproponował jakieś przepisy na karpia, renifera lub Mikołaja. Mikołaj jest stary i pod ochroną, renifery daleko. Zostają karpie. 

Autor: Daniel Wegner dodano: 2015-12-04
Ryba za burtą

W poprzednim numerze obiecałem, że włożę kij w mrowisko, i niniejszym to czynię, z nadzieją, że mimo herezji, które tu wygłoszę, nie zostanę zbanowany przez trollingową brać. W WŚ 12/2015 więc na tapecie hol i podbieranie łososia. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-12-03
Kalosze