Aktualności

Sortuj od:
Nęcenie podajnikiem

Łowienie długą wędką z zestawem skróconym zawsze było najbardziej precyzyjną techniką spławikową. Od czasu wprowadzenia podajników montowanych na szczytówce kija ta precyzja osiągnęła niewyobrażalnie wysoki poziom.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-09-21
Z mokrą muchą na ryby

Gdy zaczynałem swoje wędkowanie na muchę, większość spotykanych wędkarzy łowiła na mokrą muchę. Sucha mucha wchodziła przebojem nad wodę, a nimfa i streamer były dopiero w powijakach. Sam zaczynałem swą przygodę, wędkując prawie wyłącznie na pływające muchy. Dopiero po latach przekonałem się, że ignorowana przeze mnie metoda może przynieść zaskakująco dobre rezultaty.

Autor: Adam Sikora dodano: 2018-09-20
Sposób na duże płocie

Późna jesień to doskonały czas na połowy okazałych płoci. Dlatego gdy tylko aura jest łaskawa, trzeba być nad wodą jak najczęściej.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2018-09-19
Jezioro Mjörn

"(...) W grupie byli moi starzy przyjaciele – Rafał i Krzysztof, z którymi 20 lat temu odbyłem pierwszą wyprawę do Szwecji. Padła wtedy piękna metrówka (107 cm), a ja zaraziłem się na zawsze podróżami za Bałtyk. To miało być nasze sentymentalne wędkowanie po latach. Czwartym towarzyszem w tej podróży był Ignacy – mój inny przyjaciel i sąsiad z warszawskiego Ursynowa."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-09-18
Szczupakowy problem z głowy

Kolejny rzut, poderwanie i mocny strzał. Chwilę czuć ogromną rybę na kiju i nagle luz. Spadła. Takie scenariusze towarzyszą wędkarstwu zawsze i często nic nie możemy z tym zrobić. Tak już jest i koniec. Ale jeśli chodzi o szczupaki, można to mocno ograniczyć.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2018-09-17
Przyczepką po wodzie

Coraz więcej wędkarzy ma swoje łodzie. Część z nich stoi w marinach i przystaniach,  ale większość jest wożona na przyczepkach podłodziowych i wodowana bezpośrednio przed wędkowaniem. Nie zawsze nasze łowiska są przygotowane do wodowania łodzi, często też slipy są znacznie oddalone od najlepszych łowisk. Wędkarze często korzystają więc z dzikich slipów. Czy to jest legalne pyta Pan Andrzej z Bydgoszczy.

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2018-09-16
Feeder z bocznym trokiem

Feeder z koszyczkiem zanętowym lub obciążeniem wiązanym na bocznym troku to dziś nieco zapomniany sposób montażu zestawu do drgającej szczytówki. A szkoda, bo w wielu sytuacjach jest bardzo skuteczny. W dodatku poprzez możliwe modyfikacje daje się stosować w różnych warunkach przy połowie wielu gatunków ryb. 

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-09-14
Sparzony – trafiony

Wakacyjne upały nie nastrajały pozytywnie do wyjazdów na ryby. Temperatury przekraczające 30 stopni w dzień i nieznacznie niższe w nocy nie oddziaływały też pozytywnie na żerowanie ryb. No cóż, ale kto z nas usiedzi przez kilka wolnych weekendów w domu? 

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-09-13
Ostatnie dni koguta

"Wielu wędkarzom łowienie sandaczy na koguty kojarzy się z początkiem sezonu na mętnookie drapieżniki. Ryby przebywają wtedy w pobliżu miejsc, gdzie jeszcze niedawno odbywały tarło, i szybko przemieszczająca się przynęta wzbudza w nich agresję."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-09-12
Królestwo brzan

Królestwem brzan jest górska rzeka. Brzany bytują również w rzekach nizinnych w nurtowych miejscach z kamienistym dnem. Nie są to typowe drapieżniki, ale można je łowić przynętami spinningowymi i muchowymi z wykorzystaniem różnych technik ich podania i prowadzenia – zależnie od charakteru łowiska.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-09-11
Leszcze obserwują opadającą przynętę

„Jesienią ważne jest ustalenie miejsca połowu. W dobrze wybranym miejscu będziemy mieli wiele brań, natomiast gdy wybierzemy niewłaściwe miejsce, wyprawa będzie nieudana. Trudno określić dokładny, uniwersalny dystans na każde łowisko, ale uważam, że warto się trzymać odległości, na której najczęściej wędkarze nęcili ryby latem. (…)"

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-09-10
Sandacze poniżej 20 metra

„(…) Poczucie kończącego się lata i powoli zbliżającego się końca roku pobudza nas, wędkarzy, do poszukiwania drapieżników w głębszych partiach jezior i zbiorników zaporowych. Ciężkie łowienie dla wytrwałych. Skupmy się na drugim typie akwenów. (…)

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-09-09
rapala pike program