Aktualności

Sortuj od:
Jak łowią mistrzowie?

"W marcu, jeśli tylko zejdzie lód, wybieram się na flagową wodę Mazowsza, czyli Kanał Żerański. Jest to bardzo dobre łowisko do poćwiczenia każdej metody przed rozpoczynającym się sezonem wyczynowym. Najbardziej lubię łowić metodą odległościową, która coraz częściej przydaje się na zawodach najwyższej rangi." 

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-02-20
Ciepłe tuńczyki

Większość ryb jest zimnokrwista, czyli temperatura ich ciała wynosi mniej więcej tyle, ile temperatura wody. To nie dotyczy tuńczyków. Temperatura ich ciała zazwyczaj jest wyższa od temperatury wody.

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-02-19
Głębinowe dorsze

O niektórych technicznych aspektach łowienia dorszy w północnej Norwegii wspominałem już w reportażu „Nordkapp i okolice” w numerze 6/2017 WŚ, ale szczegółowa analiza obrazów, które zarejestrowała moja podwodna kamera, zaowocowała nowymi wnioskami dotyczącymi łowienia dorszy na dużych głębokościach.  

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-02-18
Nęcarka na lince

Podczas łowienia na feeder stosuje się małe i średnie koszyczki. To oznacza, że jednorazowo podaje się w łowisko niedużą porcję zanęty i przynęt. Co zrobić, gdy przed łowieniem trzeba obficie zanęcić łowisko? Można skorzystać z procy lub sięgnąć po specjalny zestaw do nęcenia.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-02-17
Kulka

Śmierdziel czy owoc? Duża czy mała? Zrobiona samemu, a może kupna? Zauważyłem, że wielu młodych adeptów sztuki karpiowej często zadaje tego typu pytania odnośnie do wyboru odpowiedniej kulki proteinowej. Możliwości jest wiele…

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-02-16
Na razie jazie

Zima, zima i po zimie. Marzanna utopiona albo zaraz popłynie. Jakieś pstrągi były łowione, ale bez szału. Jako że dookoła mnie płyną liczne nizinne rzeczki, żal nie połazić wiosną i nie podziurawić wody. Tylko odwieczny, coroczny problem… Gdzie jest moje jaziowe pudełko… znowu…

Autor: Krzysztof Rózga dodano: 2018-02-15
Street Fishing w mieście rowerów

Rzeki i kanały większych miast to całoroczne łowiska ryb drapieżnych. Wielu wędkarzy od lat wykorzystuje potencjał wielkomiejskiego wędkarstwa, realizując swoją pasję w pobliżu miejsca zamieszkania. Jednak dopiero na przestrzeni ostatnich lat, gdy na terenie naszego kraju pojawiło się pojęcie ,,Street Fishing”, spinningowanie w mieście stało się modnym, nowoczesnym stylem wędkarstwa, który każdego roku zyskuje na popularności. 

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2018-02-14
Trudne marcowe pstrągi

„(…) W marcu dobre są odcinki łąkowe graniczące z odcinkami leśnymi albo te, które tylko po jednej stronie rzeki mają drzewa, dzięki czemu do środowiska wodnego dociera sporo światła. Na takich odcinkach szybciej budzi się życie, dlatego jeżeli stan wody na to pozwala, to na nich skupiam się w tym miesiącu..."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-02-13
Lin na spinning?

 „(…) Powtarzalne łowienie linów na spinning w dzikich zbiornikach, bardzo spokojnych odcinkach kanałów czy starorzeczach ma sens od zejścia pokrywy lodowej (o ile była), do czasu, aż w kwietniu temperatura regularnie będzie przekraczać 17–18 stopni w dzień." 

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-02-12
Pstrągowy sezon nabiera tempa!

Rozpoczął się świetny okres na grube potokowce, które wobec sezonowego niedostatku owadów najchętniej polują na ryby. To idealna pora spinning, a na łowiskach typowo muchowych na streamer, który też jest techniką typowo spinningową, tyle że zaadaptowaną przez muszkarzy.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-02-12
Co dalej z PZW?

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie istotne zmiany, które w ostatnim czasie zachodzą w organizacji rybactwa i wędkarstwa w naszym kraju. Przyszło mi do głowy, że na kanwie tych zmian mógłbym zaprezentować Czytelnikom swoje przemyślenia dotyczące dalszych losów PZW i ocenić, czy możliwe byłyby w naszym Związku zmiany organizacyjne, których efektem byłoby lepsze i bardziej korzystne dla wędkarzy gospodarowanie naszymi wodami śródlądowymi.

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2018-02-11
Piątka czy dziesiątka

Zakup silnika spalinowego do łodzi to poważne i kosztowne przedsięwzięcie, więc powinien spełnić kilka warunków czyniących ten zakup optymalnym. (…) Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, kiedy wystarczy nam piątka, a kiedy warto zainwestować w silnik 10-konny...

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-02-10
Dargon