4 sposoby na klenie

4 sposoby na klenie

„Klenie z górskich rzek żerują i zachowują się nieco inaczej niż ich pobratymcy z wód nizinnych. Dlatego polując ze spinningiem na „górskie” klenie jestem zwykle przygotowany na szybką zmianę techniki łowienia. 

Kleń jest wszystkożerny, a w dodatku ma relatywnie duży pysk, więc łatwo się adaptuje do różnorodnych środowisk w rzece i do pokarmu, który jest w danym okresie najłatwiej dostępny. Dlatego metoda lub technika połowu kleni zależy nie tylko od charakteru kleniowej miejscówki, lecz również od pokarmu, który aktualnie znajduje się w sferze zainteresowania ryb o satysfakcjonujących nas rozmiarach. W stosunkowo płytkiej, przezroczystej rzece dość łatwo namierzyć stanowiska kleni poprzez uważną obserwację wody, natomiast określenie ich ulubionego w danym momencie pokarmu nie zawsze jest możliwe bez kombinowania z przynętami i sposobami ich podania, co może się wiązać ze zmianą techniki lub nawet metody łowienia. (…)

Duże klenie (a często również przyzwoitej wielkości średniaki) przebywają i żerują w najgłębszych płaniach z wolnym i bardzo wolnym nurtem. Co gorsza, często zachowują się jak ryby spokojnego żeru, a nie drapieżniki. Spinningista z woblerami i obrotówkami im nie podskoczy. Jedynym wyjściem jest wtedy łowienie na sztuczną muchę – ale niekoniecznie metodą muchową. Jeśli nie można bezpośrednio dostrzec kleni nawet w polaroidach, ani też nie widać ich spławów na powierzchni, to najlepiej podać małą, sztuczną przynętę blisko dna, np. nimfę, czyli imitację larwy owada, lub mokrą muchę, czyli imitację owada prawie dorosłego (łac. subimago). Mucha jest lekka, więc zestaw spinningowy musi być wyposażony w dodatkowy ciężarek (zależnie od głębokości wody i szybkości nurtu 4–10 g), zamocowany na troku bocznym lub, lepiej, na specjalnej stalowej ramce, zwłaszcza gdy łowimy przy dnie usianym głazami.”

Jacek Kolendowicz przedstawia finezyjną przeplatankę spinningu i muchy. Więcej informacji dotyczących łowienia kleni w górskich rzekach znajdziecie w artykule „4 sposoby na klenie” w „Wędkarskim Świecie” 9/2018 na stronie 30.

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Dargon