Archiwum dnia: 25 marca 2023

Wędkarska Sinusoida, Czyli Czy Potrafimy Być Szczęśliwi?

Szczęście dla wędkarza to bardzo udany połów. Ale czy tylko to może go uszczęśliwić? Wędkarski świat ma wiele wymiarów szczęścia. Brak rybki na haczyku nie musi oznaczać porażki. Co zatem sprawia, że czujemy się szczęśliwi bądź nie? Czy szczęście można wyliczyć matematycznie? Szczęście opisane trygonometrycznie Trygonometria jest podstawą takich dziedzin jak kartografia czy astronomia, a to już przynajmniej pośrednio jest powiązane z wędkarstwem. Jest to dział matematyki, który nie każdemu dobrze się kojarzy. Choć może niesłusznie. Po głębszym zastanowieniu można dojść do wniosku, że całe nasze życie da się opisać trygonometrycznie… Sinusoida jest wykresem funkcji sinus i ma kształt płynącej fali. Jakże to piękna alegoria do wędkarstwa, ale i życia w jego ogólnym sensie. Już w V wieku p.n.e. grecki filozof Heraklit z Efezu powiedział “Panta rhei”, czyli wszystko płynie. Tak jak płynie rzeka, tak płynie nasze życie. Stale i niezmiennie. Od narodzin aż po kres. Życie płynie jak fala…

Dowiedz się więcej

Nie karmić chlebem!

Niespełna 9 ha park Stanisława Tołpy, zlokalizowany na wrocławskim osiedlu Ołbin, to niezwykle popularne miejsce na mapie miasta. Punktem charakterystycznym parku jest niewielki, malowniczy staw będący pozostałością po odnodze Odry. W ostatnich dniach w parku doszło jednak do tragicznych zdarzeń. Śmierć w męczarniach Uroku zielonej architekturze dodają odwiedzające staw łabędzie. Jednak te piękne i dostojne, przyzwyczajone do obecności ludzi ptaki giną w męczarniach. Jak alarmują wolontariusze z Ekostraży, w ciągu zaledwie dwóch dni, trafiły do nich trzy skrajnie wycieńczone łabędzie. Niestety jednego zwierzęcia nie udało się uratować. Łabędź padł w męczarniach z powodu niedożywienia, niewydolności nerek, uszkodzenia wątroby i odwodnienia. Jak to możliwe? Nie karmić chlebem! Zdaniem wolontariuszy, to wszystko przez spacerowiczów, którzy ignorują tabliczki informacyjne i dokarmiają ptaki chlebem. Wbrew panującej powszechnie opinii pieczywo nie jest odpowiednim pożywieniem dla ptaków. Chleb wydziela kwas chlebowy, który zakwasza ich układ pokarmowy, prowadząc do kwasicy żołądka lub zespołu anielskiego skrzydła. Schorzenie powoduje…

Dowiedz się więcej

Zalew Soliński z lotu ptaka

Historia hodowli ryb na Zbiorniku Solińskim sięga 1976 roku. To właśnie wtedy, na podstawie wydanej przez ówczesnego wojewodę krośnieńskiego decyzji, pojawiły się specjalne sadze. Ponad cztery dekady później, bo w 2019 roku, rozpoczęto hodowlę ryb na jeziorze Myczkowieckim. Czy hodowla jest legalna? Niepożądane pstrągi tęczowe. Winna hodowla Legalność hodowli podważyli wędkarze. Wcześniej zaniepokoił ich fakt pojawienia się w zbiornikach pstrąga tęczowego. Gatunek ten występuje naturalnie w Ameryce Północnej, a jego obecność w solińskim zbiorniku i Jeziorze Myczkowieckim wędkarze wiążą właśnie z działalnością hodowli. Ryby najprawdopodobniej uciekły z sadzy i zadomowiły się w wodach, stanowiąc groźną konkurencję dla rodzimego pstrąga potokowego. Sadze do likwidacji Wraz z nastaniem nowego roku prezes Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku, pełniący również funkcję Komendanta Społecznej Straży Rybackiej, Ryszard Rygliszyn, zwrócił się do Departamentu Rybactwa PGW Wody Polskie z prośbą o wyjaśnienie czy hodowle w powyższych lokalizacjach są legalne. Okazało się, że hodowla jest nielegalna, a zawarte…

Dowiedz się więcej

3/3