Archiwum dnia: 21 marca 2023

Megalodon

Chociaż święta bożonarodzeniowe mamy już dawno za sobą, to z przyjemnością wrócimy do tego pełnego magii czasu. Wtedy właśnie 9-letnia Molly Sampson z Meryland sprawiła sobie niesamowity prezent. Niecodzienny prezent od Natury Molly jest pasjonatką paleontologii. Zamiłowanie do poszukiwania śladów odległej przeszłości odziedziczyła po swoim tacie. Wspólnie przeczesywali wody Zatoki Chespeake w nadziei, że natrafią na coś wyjątkowego. Choć okolice pełne są skamielin, to bożonarodzeniowe znalezisko na plaży Calvert przeszło najśmielsze oczekiwania. Dziewczynka wyposażona w nowe wodery i sprzęt poszukiwawczy, który dostała w prezencie, z pasją przeszukiwała plażę. W pewnym momencie brodząc natknęła się na coś dziwnego: „zauważyłam coś dużego, co przypominało ząb rekina”. To zdarza się raz w życiu Znalezisko okazało się na tyle duże, że poszukiwacze postanowili podzielić się nim ze Stephenem Gofreyem, kuratorem paleontologii w Calvert Marine Museum. Naukowiec szybko potwierdził przypuszczenia młodej poszukiwaczki. Ząb należał do megalodona, olbrzymiego rekina, który żył ponad 23 miliony lat temu.…

Dowiedz się więcej

Wędkarzu, Pomóż Płazom! Płazy Wymierają Najszybciej. Dlaczego?

Co roku 20 marca obchodzimy Światowy Dzień Żaby. Pamiętajmy jednak o nich każdego dnia, bo są ściśle powiązane ze środowiskiem wodnym, tak jak my, wędkarze. Żaby, a szczególnie żaba moczarowa, są dla nas wskaźnikiem czystości wód. Ich obecność świadczy o dobrym stanie danego zbiornika wodnego. Zjadają owady, w tym komary, co nam bardzo ułatwia nadwodną egzystencję. Do tego umilają nam życie swoim uroczym rechotaniem. W Polsce żyje tylko 19 gatunków! Ogólna populacja płazów na całym świecie liczy ponad 7 tysięcy gatunków. Ich największą liczebność można zaobserwować w strefie równikowej. W naszym kraju możemy spotkać tylko 19 gatunków tych niesamowitych stworzeń. Są to: 6 gatunków żab, 3 gatunki ropuch, 1 gatunek grzebiuszki, 2 gatunki rzekotek, 2 gatunki kumaka, 4 gatunki traszek i 1 gatunek salamandry. Największym polskim płazem jest Salamandra plamista. Osiąga długość do około 30 cm. Najmniejsze z krajowych płazów to żaby: kumak górski i kumak nizinny oraz żaba jeziorkowa.…

Dowiedz się więcej

Uważaj! Oddając się wędkarskim przyjemnościom możesz zaliczyć bliskie spotkanie z wampirem wodnym!

Minogi nie są rybami, a kręgowcami wodnymi pozbawionymi szczęk. Są to stwory prehistoryczne. Ich rodowód sięga 400 milionów lat wstecz. Niesamowite? To jeszcze nic! One się od tamtej pory zupełnie nie zmieniły! Po prostu żywe skamienieliny! Minogi żyjące w potokach i strumykach Minogi strumieniowe żyją w słodkich wodach. Występują w zlewiskach rzek Morza Północnego i Bałtyku oraz we Francji, Irlandii, północnych Włoszech, a także dorzeczu górnego Dunaju i górnej Wołgi. W Polsce najczęściej można go spotkać w dopływach dolnej i górnej Wisły oraz w górnym dorzeczu Odry i w innych mniejszych rzekach. Preferuje wody zimne i dobrze natlenione. Minóg strumieniowy jest mniejszy od rzecznego. Osiąga zaledwie 16 cm długości. Od rzecznego odróżnia go również tryb życia i odżywianie. Nie wędruje i nie pasożytuje na innych organizmach. Żywi się glonami i szczątkami roślin. Minogi, które spotkasz w naszych rzekach Minóg rzeczny to europejski gatunek pasożytniczego bezżuchwowca z rodziny minogowatych. Spotkać go…

Dowiedz się więcej

3/3