Archiwum dnia: 4 grudnia 2020

ryba

Moja historia z wędkarstwem zaczęła się, gdy miałem 4 lata. Właśnie wtedy mój tata zabrał mnie pierwszy raz na ryby do Otmuchowa. Pociąg z Dzierżoniowa do Otmuchowa odjeżdżał o 6.01. W tamtych czasach wagony były zapełnione po brzegi samymi wędkarzami. Łowiliśmy również sporo na zbiorniku zaporowym Mietków (woj. dolnośląskie) znanym z bardzo dużej populacji ryb drapieżnych, zwłaszcza sandaczy. Przygodę z wędką spinningową i rybami drapieżnymi, jak sandacz, szczupak, okoń, zacząłem w wieku 16 lat. Na każdym wspólnym wyjeździe z tatą dopracowywałem swoją technikę. Na początku nie było łatwo, ale słuchałem porad taty, a poza tym zawsze lubiłem kombinować i poprawiać skuteczność przynęty, co z biegiem czasu zaowocowało pięknymi rybami. W tamtych czasach naszą ulubioną przynętą spinningową była znana guma Relax Lures koloru białego z czerwonym grzbietem. W 2002 roku wyemigrowałem do Holandii. Rok później kupiłem kartę wędkarską. Teraz można ją dostać w każdym sklepie wędkarskim lub za- mówić przez Internet.…

Dowiedz się więcej

szczupak

Większość wędkarzy odpuszcza sobie łowienie w grudniu, bo zimno, bo dzień krótki, bo wyniki nie zawsze są zadowalające. Ale grudzień jest miesiącem bardzo specyficznym… Drapieżniki są najedzone, a wo- da jest na tyle wychłodzona, że tempo ich metabolizmu wyraźnie spada. W związku z tym trudno trafić w tzw. wielkie żarcie. Ja jednak lubię łowić w grudniu, bo właśnie w tym miesiącu można trafić na okazowe esoksy. Jeśli uda się skusić szczupaka, to jest realna szansa, że to będzie duża sztuka. Cała filozofia grudniowego spinningowania opiera się na tym, żeby tego szczupaka zlokalizować, a następnie za- prezentować mu przynętę tak, aby skłonić go do brania. Tylko tyle i aż tyle. Niby to samo, co przez cały sezon, tylko że teraz jest to trudniejsze, mniej oczywiste, ale wbrew pozorom ma większe znaczenie niż w jesiennym szczycie brań. Po pierwsze, esoksy są już pogrupowane, więc łowienie w miejscu wybranym na chybił trafił daje…

Dowiedz się więcej

wedkarz

Od kilku lat zima rozpieszcza nas swoimi stosunkowo wysokimi temperaturami. Dzięki temu możemy zdecydowanie więcej czasu poświęcić na tradycyjne łowienie okoni przy użyciu spinningu. Łowienie zimowych pasiaków jest o wiele trudniejsze niż np. jesiennych. Dzieje się tak z kilku powodów, ale przede wszystkim ze względu na chimeryczność w pobieraniu pokarmu oraz czas żerowania tych pięknych ryb. Kłopotliwe jest również ich zlokalizowanie, zwłaszcza gdy nie posiłkujemy się elektroniką. O tej porze roku nie obserwuje się wyskakującej na powierzchnię drobnicy uciekającej przed atakami zgłodniałych oksów. Cały ten spektakl rozgrywa się kilka lub kilkanaście metrów poniżej po- wierzchni wody, a przy tym – z uwagi na metabolizm ryb – zdecydowanie rzadziej niż w cieplejszych miesiącach. Używając echosondy, niewątpliwie szybciej namierzymy okonie, co wcale nie oznacza, że przechytrzymy je i sprowokujemy do brania. Postaram się w kilku zdaniach opisać powyższe aspekty, jak również zaprezentować przynęty, na które udaje mi się łowić te śliczne drapieżniki.…

Dowiedz się więcej

wędka

Zastosowanie wędek spinningowych zmieniło się w ostatnich latach. Wcześniej używano ich najczęściej do połowu określonego rodzaju ryb – głównie drapieżnych jak szczupaki i okonie, obecnie można je stosować również w przypadku mniejszych, niegroźnych ryb (leszczy, płotek itp.). Niezależnie od tego, jakie okazy chcemy łowić, możemy być pewni, że wędka spinningowa sprawdzi się doskonale. Jaką jednak kupić? I gdzie? Na co zwrócić uwagę? Spinning – co to takiego? Spinning to jedna z bardziej popularnych metod połowu ryb. Polega na wykonaniu pewnych ruchów, aby ryba pływała po określonym torze, co ułatwia jej schwytanie. Żeby było to możliwe, musimy zastosować przynętę wabiącą osobnika i następnie zmuszenia go do wykonania określonych ruchów. Najważniejsza jest oczywiście dobrze dobrana wędka spinningowa, która musi komfortowo leżeć w dłoni i być łatwa w obsłudze, pozwalając na energiczne rzuty na dużą odległość. Nie może być też ciężka, ponieważ wędkarz podczas połowu spinningowego często zmienia swoje położenie. Wędka spinningowa –…

Dowiedz się więcej

4/4